Сет на 0 и обрат във втория: Джокович е шампион в Рим за шести път

Internazonali BNL d’Italia, финал
Новак Джокович – Стефанос Циципас 6-0, 7-6(5)

Новак Джокович е шампион на Мастърс турнира в Рим за шести път в кариерата си. Световният №1 спечели сет на 0 и постигна обрат във втория, за да стигне до трофея във Вечния град без да загуби нито един сет по пътя си.

След фантастичното начало на мача сърбинът успя да овладее прогреса на съперника си във втората част и по този начин се превърна в най-възрастния шампион в турнира само ден, след като достигна и до победа №1000 в кариерата си.

След трудното начало на сезона това е първи трофей за Новак през 2022-а, а демонстрираното безспорно го прави топ фаворит за успех и на Ролан Гарос, който стартира след седмица. За него това е общо 38-и трофей на ниво Мастърс 1000 и 87-и в АТР тура.

Джокович бе спечелил последните пет мача между двамата, включително и финала на Ролан Гарос през 2021-а, когато постигна обрат от 0-2 сета. Едва ли обаче е имало много хора, които са очаквали първият сет на мача за титлата в Рим да завърши при резултат 6-0 за световния №1.

Мачът наистина започна по мечтан начин за Новак. В хода на целия първи сет, продължил точно 30 минути, той пропусна да пласира само два от първите си сервиси, докато Циципас бе с 50% на вкаран първи сервис. Това бе само един от компонентите, които доведоха до звучния удар по амбициите на гърка. Комбинациите сервис плюс форхенд за Циципас изобщо не се получаваха, той завърши сета с 36% спечелени точки на първо и 27% на второ подаване и реализира едва 2 уинъра.

На свой ред Джокович получаваше възможност през цялото време да доминира с форхенда си и постигнатите три пробива бяха напълно закономерни.

Циципас не бе губил сет на 0 от мача си с Надал на Australian Open 2019 и можеше да се очаква втората част да бъде значително по-добра от негова гледна точка. Това, което Стефанос успя да промени моментално, бе повишеният процент на вкаран първи сервис, както и много по-успешното насочване на ударите му към бекхенда на Джокович.

Промяната не можеше да бъде по-очевидна. Гъркът взе подаването си за старт на частта, с което спря серията на съперника, а малко след това постигна пробив за 3-1, който затвърди за 4-1. Циципас дори имаше възможност да пробие за втори път, но както се случва често Джокович оцеля и дочака своя момент.

Стефанос сервираше за сета при 5-3, но допусна бързо връщане на пробива. Последваха няколко бързи гейма за сервиращия и така се стигна до тайбрек. В него Циципас успя да върне минипробива пасив при 5-5, но все пак със сервиса си Джокович достигна до първия мачбол, а при него гъркът не издържа и прати топката си в аут.

Победителят завърши мача с 24 уинъра спрямо само 12 непредизвикани грешки, докато загубилият бе на обратния полюс – 8 печеливши удара и 20 грешки.

„Изненадах себе си. Имах ясен игрови план и знаех какво да очаквам, знаех какво трябва да направя, изиграх перфектен първи сет. След това бе по-равностойно. На това ниво 1-2 точки могат да обърнат мача и той бе обратно в двубоя при 4-1“, коментира Джокович след успеха.

„Мачът спокойно можеше да отиде в трети сет, но успях да намеря правилните удари в правилния момент и да се върна в мача. В тайбрека може би бях малко по-добър, но беше равностойно, равностоен тайбрек и за двама ни.“

Във финала на двойки хърватите Никола Мектич и Мате Павич победиха драматично дуета Диего Шварцман/Джон Иснър след 6-2, 6-7(6), 12-10 като в шампионския тайбрек спасиха и мачбол.