Оже-Алиасим с лесна победа над Шаповалов

Barcelona Open Banc Sabadell, втори кръг

Феликс Оже-Алиасим – Денис Шаповалов 6-2, 6-3

В петия мач помежду им на ниво АТР Феликс Оже-Алиасим не даде особени шансове на добрия си приятел и сънародник Денис Шаповалов. Двубоят от третия кръг на АТР 500 турнира в Барселона завърши с успех 6-2, 6-3 за по-младия от двамата канадци.

До момента двамата си бяха разменили по две победи на най-високо ниво, като Оже-Алиасим спечели в три сета мача им на Australian Open в началото на годината. На клея на корт „Маноло Сантана“ Оже-Алиасим отново демонстрира, че в момента има предимство спрямо по-високоранкирания си приятел и се поздрави с победата след час и 18 минути на корта, в които имаше категорично предимство.

Световният №20 играеше отлично на сервис, като в хода на мача поддържаше високи проценти на спечелени точки и на първи, и на втори сервис. Така закономерно Шаповалов стигна до едва един шанс за пробив в целия мач, който успя и да реализира, но това бе крайно недостатъчно. Оже-Алиасим проби съперника си четири пъти при девет възможности, като имаше огромно предимство на втори сервис на Шаповалов, печелейки 62% от разиграванията.

Мачът започна с пробив за бъдещия победител още в първия сервис гейм на съперника му. Оже-Алиасим имаше пълен контрол в тези минути и след нов брейк поведе с 5-1. Впоследствие пропусна два сетбола на сервис и допусна единствен пробив в своето подаване, с което Шаповалов остана в битката за сета. Само за кратко – още в следващия гейм с нов пробив седемкратният финалист на ниво АТР, който все още няма титла, стигна до успеха.

Във втората част единственият пробив отново дойде за 2-0. След това Оже-Алиасим печелеше с лекота подаванията си, а при 5-2 пропусна цели четири мачбола на сервис на съперника. Това обаче не му повлия и след гейм на 0 стигна до крайната победа.

Така 20-годишният талант записа втори успех под ръководството на новия си треньор Тони Надал, след като ден по-рано обърна в три сета Лоренцо Музети. На четвъртфинал Оже-Алиасим очаква победителя от мача между Стефанос Циципс и Алекс де Минор.

В същото време Андрей Рубльов стигна до много трудна победа срещу Алберт Рамос-Виньолас след 6-4, 6-7(4), 6-4 и очаква в следващия кръг победителя от мача между Роберто Баутиста Агут и Яник Синер.