Походът на Медведев в Лондон продължи с впечатляващ обрат срещу Надал

Nitto ATP Finals, полуфинал

Даниил Медведев – Рафаел Надал 3-6, 7-6(4), 6-3

Даниил Медведев намери място в мача за трофея на Финалите на ATP в Лондон след като записа трисетова победа над Рафаел Надал. Руснакът бе в трудна ситуация в края на втория сет, когато неговият опонент сервираше за победата, но демонстрира завидно самообладание и в крайна сметка заслужи успеха след малко повече от два часа и половина на корта в „О2 Арена“.

Така в утрешния финал Медведев, който през 2019 г. загуби и трите си мача в групите на турнира, ще се изправи срещу миналогодишния финалист Доминик Тийм.

Ефективният сервис този път бе оръжие на Медведев, като руснакът записа 12 аса срещу само 3 за Надал. Двамата имаха почти еднакъв процент на спечелени на първи сервис точки, но при тези на втори руснакът имаше леко предимство с 48% ефективност, докато Надал регистрира 37%. Медведев обаче показа доста голямо разхищение по отношение на точките си за пробив, рализирайки едва 36% от тях (4 от 11), докато Матадора бе много по- прецизен със своите 75% (3 от 4).

Надал успя пръв да излезе напред в геймовете, но след това Медведев взе инициативата. Руснакът първо изравни резултата в сета, а в третия гейм стигна до цели три точки за пробив, но не успя да реализира нито една от тях и това позволи на неговия опонент да обърне резултата. Руснакът бързо се отърси от разочарованието и отново изравни за 2-2, след което той и Надал си размениха по още един гейм.

Веднага след това настъпи големяит момент на Матадора. Световният №2 вдигна значително темпото и спечели три поредни гейма (един от тях на нула), приключвайки сета в своя полза още с първия си сетпойнт след 48 минути игра.

ATP Finals_2020_Rafael Nadal

Противно на развитието на мача вторият сет започна по чудесен начин за Медведев. Руснакът демонстрира страхотен тенис, като в първите три гейма даде само една точка на шампиона на Ролан Гарос и натрупа комфортна преднина. Надал намали пасива си след гейм на нула, но Медведев бързо прекъсна устрема му и възстанови разликата от три гейма в своя полза при 4-1.

Медведев имаше златен шанс да убие интригата в сета като стигна до точка за пробив в шести гейм, но Надал се измъкна от трудна ситуация и спечели гейма. Това се оказа едва началото на много силна серия за испанеца, който продължи да доминира и осъществи зрелищен обрат, довеждайки резултата до 5-4 в своя полза.

Надал сервираше за мача, но Медведев избегна опасността по възможно най-добрия начин като спечели десетия гейм на нула, след което отново проби за 6-5. Този път обаче Надал бе доста по-убедителен при подаването си и така се стигна до тайбрек.

В неговото начало двамата си размениха по една точка, след което Медведев осъществи много важен пробив за 4-1. Надал върна интригата, намалявайки до 4-3, но руснакът реализира нов пробив и стигна до три поредни сетбола. Испанецът спаси първия, но Медведев не позволи на опонента си да продължи да се надява на обрат и се наложи със 7-4.

ATP Finals_2020_Daniil Medvedev

В първия гейм от заключителния сет Медведев стигна до нова точка за пробив, но за пореден път не успя да се възползва от възможността и Надал обърна резултата. Руснакът възстанови равенството след гейм на нула, след което двамата продължиха да бъдат безгрешни при подаванията си и така втората почивка в сета дойде при резултат 3-2 за Надал.

След нея обаче Медведев се върна като преобразен на корта и напълно обърна развоя на сета като спечели следващите три гейма. В седмия руснакът пропусна още две точки за пробив и бе на път отново да се огъне във важен момент, но този път световният №4 устоя на натиска на Надал и реализира третия брейкпойнт, който се откри пред него.

Надал сервираше за оставане в мача и на три пъти поведе в деветия гейм, но Медведев беше безушречен в решаващите мигове и упражни натиск в най-подходящия момент, като това му помогна да спечели гейма, а заедно с него и мача, оформяйки крайното 3-6, 7-6, 6-3 в своя полза.