Надал разгроми Делбонис и ще играе срещу Димитров

Rolex Monte-Carlo Masters, втори кръг

Рафаел Надал – Федерико Делбонис 6-1, 6-2

Рафаел Надал започна участието си на Мастърс турнира в Монте Карло с убедителна победа над световния №87 Федерико Делбонис. Носителят на 11 титли в надпреварата не остави шансове на аржентинския квалификант и без особени затруднения стигна до победата в първия си мач на клей за годината.

Следващият опонент на испанеца ще бъде първата ни ракета Григор Димитров, който по-рано днес победи Жереми Шарди. Именно Матадора бе играчът, който елиминира първата ни ракета в последните две издания на турнира.

Надал бе по-резултатен на сервис, като записа повече асове (2-0) и по-малко двойни грешки от своя опонент (2-4). Испанецът имаше сериозно превъзходство по отношение на реализираните както на сервис (35-21), така и на ретур точки (28-17), като освен това оползотвори четири от петте си възможности за пробив (80%), докато Делбонис реализира само един от петте си брейкпойнта (20%).

Преди турнира Надал заяви, че е възстановен от контузията в кръста и се чувства много добре физически, а днешната му игра бе потвърждение на тези думи. Испанецът пое контрола върху играта от самото начало, като в откриващия сет интрига на практика нямаше. Световният №3 на два пъти проби сервиса на Делбонис, като в нито един от първите пет гейма не даде повече от две точки на аржентинеца. Квалификантът успя да прекъсне серията на именития си опонент, но радостта му не трая дълго и няколко минути по-късно Надал спечели категорично първия сет с 6-1.

Във втората част съотношението на силите не се промени. В откриващия гейм Надал пропусна два поредни брейкпойнта, но въпреки това успя да запише ранен пробив, след което удвои преднината си с гейм на нула. „Краля на клея“ продължи да демонстрира много динамична и атакуваща игра и непрестанно караше Делбонис да се движи по цялата ширина на корта, като това видимо затрудняваше аржентинеца. Испанецът до голяма степен уби интригата, като записа нов пробив и се оттегли с комфортна преднина от 3-0 при първата почивка в сета.

Четвъртият гейм бе най-оспорваният в мача. Делбонис стигна до две поредни точки за пробив, които обаче бяха отразени от Надал. Впоследствие испанецът спаси още един брейкпойнт на своя опонент, но в крайна сметка световният №87 успя да спечели първия си гейм в сета и да редуцира пасива си. Изглеждаше, че Надал ще възстанови разликата от три гейма, след като стигна до възможност за пробив в петия. Делбонис обаче избегна опасността и успя да осъществи обрат, като по този начин затвърди пробива си и намали резултата на 3-2.

Надал успя да си върне инициативата като спечели следващото си подаване на 15, след което стигна до два поредни брейкпойнта. Матадора обаче допусна две непредизвикани грешки и това позволи на Делбонис да възстанови равенството. Въпреки това, третият в схемата не допусна опонентът му да осъществи обрат и успя да се наложи в гейма, натрупвайки комфортен аванс от 5-2.

Надал поведе с 30-0 в осмия гейм, но допусна изравняване. Делбонис пласира бекхенд на линията за 30-30, като след ситуацията испанецът претендираше, че топката е била аут. Видео повторението обаче показа, че преценката на съдията е правилна. Световният №3 стигна до мачпойнт след директна точка от сервис, но тя бе спасена от Делбонис, пред който впоследствие се откри възможност за пробив.

Надал отрази брейкпойнта и стигна до нова точка за спечелването на мача, но отново не успя да се възползва от открилия се пред него шанс. Шампионът на Ролан гарос обаче продължи да атакува и стигна до трети мачбол, който този път успя да реализира и оформи крайното 6-1, 6-2 след 1 час и 22 минути на корта.