Надал отново бе затруднен, но достигна до 1/4-финалите в Барселона

Barcelona Open Banc Sabadell, 1/8-финал

Рафаел Надал – Кей Нишикори 6-0, 2-6, 6-2

Рафаел Надал се класира за 1/4-финалите на ATP 500 турнира в Барселона, след като записа трисетов успех над световния №39 Кей Нишикори. Испанецът спечели първите седем гейма в мача и изглеждаше, че ще стигне до победата без затруднения, но финалистът на US Open за 2014 г. отново показа защо никога не бива да бъде отписван. Макар отново да имаше нужда от три сета, за да надделее, Надал успя да зарадва феновете по трибуните и направи нова крачка към първата си титла за годината.

Следващият опонент на Матадора ще бъде втората ракета на Великобритания Камерън Нори, който по-рано днес отстрани Давид Гофен, след като белгиецът се оттегли заради контузия.

Надал отново не бе особено убедителен на начален удар, като и двамата опоненти записаха по два аса, но испанецът допусна повече двойни грешки (1-3), а процентът му на вкаран първи сервис и днес беше по-нисък от този на опонента му (60% : 62%). Световният №3 спечели повече точки както на сервис, така и на ретур, като в същото време реализира пет от единадесетте си точки за пробив (45%). От своя страна Нишикори 13 пъти достигна до брейкпойнт, но успя да оползотвори само два от тях (15%).

Надал очевидно бе решил да не повтаря първия сет от мача срещу Ивашка и започна вихрено днешния сблъсък. Испанецът спечели откриващия гейм, след което записа пробив, макар Нишикори да водеше с 40-15. Надал продължи да увеличава преднината си, след като спаси два поредни брейкпойнта на Нишикори и първата почивка в мача дойде при 3-0 в полза на водача на схемата.

Световният №3 продължи да играе на много високо ниво и в следващите три гейма даде само четири точки на Нишикори, като по този начин спечели първия сет с 6-0 за 31 минути.

Шампионът на Ролан Грос поведе и във втория сет и изглеждаше, че мачът ще приключи бързо и лесно за него. След това обаче, Надал пропусна точка за пробив и позволи на Нишикори да изравни. Това видимо даде увереност на японеца и той реализира първия пробив в сета, след което увеличи преднината си на 3-1.

Нишикори имаше възможност да натрупа още по-солиден аванс, но в петия гейм пропиля два брейкпойнта и Надал намали резултата. Това обаче изобщо не разколеба бившия №4 в света, чиято стабилна игра в защита затрудняваше сериозно неговия опонент. Нишикори започна все по-често да излиза на мрежата и да пласира къси топки, като тази тактика хвана Надал неподготвен. Първата ракета на Япония изигра най-силния си период в мача и спечели следващите три гейма, като по този начин се наложи с 6-2 във втората част.

Нишикори стигна до три поредни точки за пробив в началото на заключителния сет, но всички те бяха отразени от Надал, който успя да спечели подаването си. Японецът изравни, но в третия гейм пропусна възможност за пробив и отново се оказа догонващ в резултата.

Надал отново започна да показва познатото си ниво и направи сериозна крачка към победата, като осъществи първия пробив в сета, след което увеличи преднината си на 4-1. Испанецът можеше почти да реши мача, но в шестия гейм не успя да реализира нито един от двата поредни брейкпойнта, които се откриха пред него, и Нишикори редуцира пасива си. Впоследствие обаче ролите се оказаха разменени и японецът пропусна брейкпойнт, позволявайки на „Краля на клея“ да поведе с 5-2.

Надал дсотигна до мачпойнт, след като в осмия гейм осъществи обрат от 15-40, но Нишикори успя да избегне опасността. Испанецът обаче продължи да атакува и няколко минути по-късно оползотвори втората си възможност за спечелването на сблъсъка, триумфирайки с 6-0, 2-6, 6-2 след 2 часа и 20 минути игра.