Плишкова и Сабаленка се класираха за 1/4-финалите в Щутгарт

Porsche Tennis Grand Prix, 1/8-финал

Каролина Плишкова – Йелена Остапенко 6-7(7), 6-4, 6-3

Арина Сабаленка – Анна-Лена Фрийдзам 6-4, 6-2

Каролина Плишкова надделя над шампионката на Ролан Гарос за 2017 г. Йелена Остапенко в един от най-очакваните мачове от днешната програма на WTA 500 турнира в Щутгарт. Чехкинята загуби първия сет, но успя да стигне до обрат и да си спечели място на 1/4-финалите в турнира.

Там тя ще се изправи срещу много по-сериозно изпитание в лицето на световната №1 Ашли Барти.

Плишкова беше безпощадна на сервис и записа цели 21 аса срещу само два на Остапенко, като в същото време направи и по-малко двойни грешки от латвийката (5-9). Световната №9 имаше предимство по отношение на реализираните на ретур точки (50-37), като освен това реализира четири от 13-те си точки за пробив (31%), докато Остапенко оползотвори два от петте брейкпойнта, до които достигна (40%).

Остапенко на два пъти поведе в началото на мача, но Плишкова успя да обърне резултата, като реализира първия пробив в срещата и натрупа аванс от 4-2. Световната №52 обаче също направи серия от три поредни спечелени гейма и си върна водачеството, но Плишкова прекъсна серията ѝ и възстанови равенството при 5-5.

Чехкинята имаше възможност отново да поведе, но в единадесетия гейм пропусна три точки за пробив и резултатът стана 6-5 в полза на Остапенко. Плишкова обаче, спечели подаването си и така се стигна до тайбрек. Остапенко поведе с 4-0 и сетът изглеждаше решен, но Плишкова отговори с пет безответни точки. Шестата в схемата стигна до сетпойнт при 6-5, но той бе отразен от нейната опонентка. Остапенко също пропусна да спечели сета при 7-6, но малко след това стигна до втора възможност и успя да се наложи със 7-6(7).

Плишкова поведе в началото на втория сет, но след това пропиля два брейкпойнта и Остапенко изравни. Двете опонентки си размениха по още един гейм, след което чехкинята отново спечели три поредни гейма и резултатът стана 5-2 в нейна полза. Остапенко обаче върна интригата като проби за 5-4, спасявайки два сетбола на Плишкова. Въпреки усилията ѝ световната №9 стигна до нов пробив, който се оказа решаващ за изхода от сета и втората ракета на Чехия надделя с 6-4.

Заключителната част протече по аналогичен начин – опонентките спечелиха първите си два сервис гейма, след което Плишкова отново успя да натрупа преднина от 5-2. Остапенко намали резултата, след като осъществи обрат от 0-30 в осмия гейм, но чешката тенисистка бързо прекрати устрема ѝ и оформи крайното 6-7(7), 6-4, 6-3 след малко под два часа и половина на корта.

Денят бе доста по-лек за Арина Сабаленка, която се класира за 1/4-финалите след двусетов успех над Анна-Лена Фрийдзам. Белорускинята показа известни колебания в първия сет, но след това подобри значително представянето си и не остави шансове на представителката на домакините.

В спор за място на полуфиналите Сабаленка ще се изправи срещу Анет Контавейт.

Световната №7 бе по-резултатна както на сервис (38-33), така и на ретур (26-20). Голямата разлика в сблъсъка обаче дойде от ефективността на опонентките при възможностите им за пробив. Сабаленка беше перфектна в това отношение като реализира и четирите си брейкпойнта, докато Фрийдзам оползотвори само един от седем (17%).

Фрийдзам първа поведе в мача, но във втория гейм Сабаленка отрази два брейкпойнта и изравни, след което самата тя успя да пробие и направи резултата 2-1 в своя полза. Германката обаче върна пробива и обърна резултата, но Сабаленка спечели шестия гейм и възстанови равенството при 3-3.

Световната №125 отново поведе след гейм на нула, но първата ракета на Беларус върна жеста, след което проби за 5-4. Сабаленка пропусна първия от трите сетбола, до които достигна, но при втория си опит не допусна грешка и спечели сета с 6-4.

Белорускинята запази добрия си ритъм и във втората част, повеждайки с 2-0 след ранен пробив. Фрийдзам оказа отпор на именитата си опонентка, като в хода на сета намали резултата на 3-2 и можеше дори да изравни, но в шестия гейм пропусна три поредни точки за пробив и Сабаленка възстанови разликата от два гейма. Поставената под №5 в схемата тенисистка не пропусна открилия се пред нея шанс и спечели и следващите два гейма, като по този начин победи с 6-4, 6-2 след 1 час и 20 минути на корта.