Надал преодоля и Нори и записа 450-ата си победа на клей

Barcelona Open Banc Sabadell, 1/4-финал

Рафаел Надал – Камерън Нори 6-1, 6-4

Рафаел Надал се класира за полуфиналите на турнира в Барселона след двусетов успех над световния №58 Камерън Нори. Испанецът спечели първата си двусетова победа от началото на турнира и показа значителен прогрес спрямо играта си в предходните два двубоя. Днешната победа бе по-специална за „Краля на клея“, тъй като бе неговата 450-а на тази настилка.

Следващият опонент на Матадора ще бъде победителят от мача между Диего Шварцман и Пабло Кареньо Буста.

След вчерашния си мач Надал заяви, че началният му удар постепенно ще се подобрява и днес доказа думите си. Испанецът записа повече асове (4-0) и по-малко двойни грешки от опонента си (2-5), като този път имаше и по-висок процент на вкаран първи сервис (60 % : 51 %). Това даде отражение за спечелените на сервис точки (37-27), като освен това Надал осъществи четири пробива срещу само един на Нори.

Подобно на вчерашния сблъсък с Кей Нишикори, Надал започна много агресивно мача и стретегията му бе подчертано офанзивна от самото начало. Испанецът спечели откриващия гейм, но след това Нори възстанови равенството. Това обаче бе последният позитивен момент за британеца в сета. Надал контролираше напълно събитията на корта, като по-интригуващ бе единствено шестият гейм.

В него Нори спаси три брейкпойнта, но въпреки това неговият опонент успя да пробие сервиса му. Световният №3 приключи сета по възможно най-добрия начин – с гейм на нула, спечелвайки категорично първата част с 6-1.

Вторият сет започна с гейм за Нори, но Надал бързо възстанови равенството, след което отново успя пръв да реализира пробив и осъществи пълен обрат, повеждайки с 2-1. Матадорът увеличи преднината си, като спечели и четвъртия гейм, но втората ракета на Великобритания прекъсна серията му с гейм на нула, намалявайки резултата на 3-2.

Надал възстанови разликата от два гейма, като отново спечели подаването си, но впоследствие пропусна точка за пробив и неговият опонент отново редуцира своя пасив. Нори започна да играе много по-атакуващо и достигна до два поредни брейкпойнта, които бяха спасени от Надал. Световният №58 обаче продължи да поставя под напрежение 11-кратния шампион в турнира и реализира първия си пробив в мача, с който възстанови равенството при 4-4.

Това не разколеба „Краля на клея“, който направи сериозна крачка към победата, записвайки нов пробив на нула. В десетия гейм Надал осъществи обрат от 0-30 и стигна до мачбол, който обаче бе отразен от неговия опонент. Но това не спря испанеца задълго и той спечели следващите две точки, стигайки до победата с 6-1, 6-4 след 1 час и 35 минути на корта.