Барти сломи Плишкова и продължава напред в Щутгарт

Porsche Tennis Grand Prix, 1/4-финал

Ашли Барти – Каролина Плишкова 2-6, 6-1, 7-5

Световната №1 Ашли Барти продължи силното си представяне на WTA 500 турнира в Щутгарт и достигна до полуфиналите след драматичен успех над Каролина Плишкова. Чехкинята спечели убедително първия сет, но след това шампионката на Ролан Гарос за 2019 г. подобри значително играта си иосъществи зрелищен обрат, спечелвайки си място сред най-добрите четири в дебютното си участие в надпреварата.

В спор за място в заключителния сблъсък Барти ще се изправи срещу победителката от мача между Елина Свитолина и Петра Квитова

Плишкова спечели повече точки на сервис (60-45), но за сметка на това Барти имаше огромно преимущество по отношение на тези на ретур (50-20). Компонентът в играта на австралийката, който със сигурност ще притесни нейните фенове, е ефективността ѝ по отношение на точките за пробив. Барти реализира само пет от 19-те си брейкпойнта (26%), докато Плишкова беше безупречна в това отношение (3 от 3).

Мачът започна много равностойно, като Плишкова на два пъти поведе в резултата, но Барти успяваше да възстанови равенството. Чехкинята обаче взе водачеството за трети път, след което реализира първия пробив в срещата и така направи резултата 4-2 в своя полза.

Барти имаше възможност да намали изоставането си, но пропусна три точки за пробив и световната №9 се доближи само на гейм от спечелването на сета. Плишкова допусна изравняване от 30-0, но не позволи на опонентката си да осъществи обрат и записа решаващ пробив, с който надделя с 6-2 в откриващия сет.

Противно на развитието на играта, Барти бе тази, която стартира по-добре втората част и поведе с 2-0 след ранен пробив. Плишкова редуцира пасива си, но това се оказа единственият гейм за нея в сета. Световната №1 изигра най-силния си период в мача и направи серия от пет поредни спечелени гейма, като по този начин се наложи убедително с 6-1 и доведе мача до заключителен трети сет.

Барти първа взе преднина, но в следващите два гейма Плишкова даде само една точка на австралийката и поведе с 2-1. Чехкинята продължи да играе по-добре и увеличи аванса си, след като в четвъртия гейм отрази три брейкпойнта на Барти. Световната №1 опита да отговори на предизвикателството на своята опонентка, но при 4-3 отново пропусна точка за пробив и Плишкова се доближи само на гейм от победата.

Барти обаче не бе готова да се предаде и спечели следващия си сервис гейм, редуцирайки пасива си до 5-4. В маратонския десети гейм австралийката пропиля четири брейкпойнта, но въпреки това успя да възстанови равенството, след което поведе с 6-5 след гейм на нула. Барти продължи да владее инициативата и достигна до два поредни мачбола. Плишкова спаси първия, но при втората си възможност лидерката в ранглистата не остави шансове на своята опонентка и оформи крайното 2-6, 6-1, 7-5 след точно два часа на корта.