Надал спаси два мачбола и сломи Шаповалов в зрелищна битка

Internazionali BNL d’Italia, 1/8-финал

Рафаел Надал – Денис Шаповалов 3-6, 6-4, 7-6(3)

Рафаел Надал се класира за 1/4-финалите на Мастърс турнира в Рим след победа над миналогодишния полуфиналист Денис Шаповалов в изумителен сблъсък на централния корт във „Форо Италико“. Испанецът изоставаше със сет и 0-3 във втория, а впоследствие му се наложи да спасява два мачпойнта, но въпреки това „Краля на клея“ показа защо е заслужил това звание и продължава да мечтае за десета титла във Вечния град.

Негов опонент в следващата фаза ще бъде победителят от сблъсъка между Александър Зверев и Кей Нишикори.

Шаповалов записа 12 аса срещу само два за Надал, но въпреки това испанецът спечели повече точки на сервис (70-65). Именно тази разлика се оказа решаваща за успеха на Матадора, макар че първата ракета на Канада осъществи повече пробиви в хода на мача (5-4).

Противно на очакванията, мачът стартира много по-добре за Шаповалов. Още от самото начало канадецът започна да демонстрира много бърза и агресивна игра, за която Надал не успяваше да намери отговор. Световният №14 на два пъти проби сервиса на испанеца и натрупа комфортна преднина от 4-0.

Вторият в схемата обаче върна интригата, като спечели петия гейм, а това се оказа началото на силна серия за него. Надал записа първия си пробив в мача, след което го затвърди с гейм на нула и така намали резултата на 4-3.

Шаповалов обаче спечели осмия гейм, а в маратонския девети, продължил повече от 10 минути, канадецът навакса пасив от 15-40 и на три пъти стигна до сетпойнт, но Надал успяваше да намери изход от трудната ситуация. Миналогодишният полуфиналист обаче достигна до четвърта възможност за спечелването на сета, която успя да оползотвори и надделя с 6-3 в първата част.

Вторият сет започна така, както и първият – с доминация на Шаповалов. Първата ракета на Канада отново успя да осъществи ранен пробив, а в третия гейм отрази брейкпойнт на Надал и увеличи преднината си на 3-0. В четвъртия гейм Шаповалов стигна до нова точка за пробив и изглеждаше, че походът на Матадора към десетата му титла във Вечния град ще приключи доста по-рано от очакваното.

Надал обаче успя да се измъкне от тежкото положение и спечели гейма, след което проби за 3-2. Възходът на испанеца продължи и той възстанови равенството, а впоследствие осъществи пълен обрат и поведе с 4-3. Шаповалов опита да отговори, но световният №3 затвърди пробива и се доближи само на гейм от спечелването на сета. Надал стигна до сетпойнт, но той бе спасен от Шаповалов, който успя да спечели гейма и да намали резултата на 5-4. Това обаче не обезсърчи Матадора, който спечели следващото си подаване на 15 и се наложи с 6-4, довеждайки мача до заключителен трети сет.

Той започна с гейм на нула за Шаповалов, но Надал също спечели първото си подаване и възстанови равенството. Канадецът отново излезе напред в резултата, след което успя да пробие сервиса на именития си опонент и поведе с 3-1. Надал обаче редуцира пасива си, като също реализира пробив, след което възстанови равенството с гейм на нула. Испанецът имаше възможност да осъществи пълен обрат, но пропусна брейкпойнт и това позволи на Шаповалов да си върне водачеството при 4-3.

Матадора успя отново да изравни резултата, след което двамата си размениха по един гейм за 5-5. Впоследствие Шаповалов поведе с 30-0, но позволи на Надал да обърне резултата и да достигне до брейкпойнт. Той обаче бе отразен от канадеца, който след това спаси още две точки за пробив и се доближи само на гейм от победата. Шаповалов стигна до мачпойнт, но Надал успя да избегне опасността и да спечели дванадесетия гейм, довеждайки мача до тайбрек.

Канадецът пръв поведе в резултата, но Надал успя да обърне резултата и да поведе с 3-1. При третата точка на испанеца Шаповалов допусна двойна грешка, след която се оплака, че е бил разконцентриран от говорещи по време на разиграването зрители. Испанецът увеличи преднината си на 4-1, но младият му опонент успя да прекъсне серията му и да редуцира пасива си.

Надал обаче бързо си върна инициативата и стигна до четири поредни мачпойнта при 6-2. Първият бе спасен от Шаповалов, но при следващата си възможност Матадора не допусна грешка и триумфира с 3-6, 6-4, 7-6(3) след три часа и половина на корта.