Надал стартира с труден успех над Синер на Мастърса в Рим

Internazionali BNL d’Italia, втори кръг

Рафаел Надал – Яник Синер 7-5, 6-4

Рафаел Надал започна похода си към своята десета титла на Мастърс турнира в Рим с двусетов успех над един от местните млюбимци – Яник Синер. Италианецът показа много добра игра и създаде сериозни проблеми на 20-кратния шампион от Големия шлем, но в крайна сметка опитът и класата на Надал се оказаха решаващи и той намери място на 1/8-финалите.

Там негов опонент ще бъде миналогодишният полуфиналист в турнира Денис Шаповалов, който по-рано днес победи представителя на домакините Стефано Травалия (7-6, 6-3).

Синер записа единствения ас в мача, а това, в комбинация с по-високия процент на вкаран първи начален удар (54%:49%) доведе до лекото превъзходство на италианеца по отношение на спечелените на сервис точки (41-38). За сметка на това обаче Надал бе много по-резултатен на ретур (37-23). Италианецът бе почти безгрешен при възможностите си за пробив, реализирайки три от четири (75%), но това не бе достатъчно, тъй като неговият опонент оползотвори пет от 15-те си брейкпонта (33%).

Синер успя да пробие сервиса на Надал още в първия гейм, но испанецът бързо върна брейка, след което осъществи обрат за 2-1. Световният №18 обаче възстанови равенството, а впоследствие реализира нов пробив и направи резултата 3-2 в своя полза.

Надал не остави нещата така и записа пробив в шестия гейм, след което спечели подаването си на нула и поведе с 4-3. Двамата си размениха по още един гейм, а в десетия вторият поставен стигна до три поредни сетбола. Всички те обаче бяха спасени от Синер, който направи резултата 5-5. Това не обезсърчи Надал и той отново спечели подаването си, правейки нова крачка към спечелването на сета.

В маратонския дванадесети гейм, продължил 8 минути, пред испанеца се откриха още три сетпойнта, но той не успя да оползотвори нито един от тях. В крайна сметка обаче той стигна до нова възможност, която успя да реализира, и по този начин се наложи със 7-5 в първия сет.

Надал спечели откриващия гейм във втората част, след което заигра доста по-офанзивно в опит да натрупа преднина и да реши бързо мача. Синер обаче бе подготвен за това и демонстрира чудесна игра в защита, която му помогна да обърне резултата и да поведе с 3-1.

Деветкратният шампион в турнира редуцира пасива си, но младият италианец възстанови разликата от два гейма при 4-2. Изглеждаше, че Синер е на път да доведе мача до трети сет, но Надал бе решен да не позволи това да се случи. Шампионът на Ролан Гарос подобри значително представянето си и започна да показва обичайното си високо ниво, като в следващите три гейма даде само четири точки на опонента си и осъществи обрат, повеждайки с 5-4.

Синер бе близо до това да прекъсне серията на световния №3, като поведе с 40-30 в десетия гейм, но Надал обърна резултата и стигна до мачпойнт, който обаче не успя да реализира. Впоследствие испанецът пропусна още един шанс да реши мача, малко след това стигна до трети мачбол. Този път „Краля на клея“ пласира чудесен форхенд уинър по правата, който направи опонента му безпомощен, и триумфира със 7-5, 6-4 след 2 часа и 12 минути игра на централния корт.