Надал триумфира в спектакъл срещу Циципас и отново покори Барселона

Barcelona Open Banc Sabadell, финал

Рафаел Надал – Стефанос Циципас 6-4, 6-7(6) 7-5

Рафаел Надал спечели титлата на турнира в Барселона за дванадесети път в кариерата си, след като победи Стефанос Циципас в зрелищен сблъсък, който със сигурност ще се помни дълго. Мачът можеше да приключи много по-рано, но испанецът пропусна два поредни мачбола във втория сет. Въпреки това обаче, „Краля на клея“ отново триумфира в един от любимите си турнири и все още няма загуба на финал в Каталуния.

След като триумфира на турнира в Барселона за 12-и път, той вече е вторият най-успешен за Надал. Испанецът е печелил повече титли единствено на Ролан Гарос (13). Днешният успех на Матадора означава, че утре сутрин той ще изпревари Даниил Медведев и ще се изкачи на второ място в световната ранглиста.

Това бе 61-ва титла на клей за Надал, който продължава да бъде убедителен лидер по този показател от началото на Откритата ера. Вторият в подреждането Гиермо Вилас има 49 трофея на червено, а след тях са Томас Мустер (40), Бьорн Борг (32) и Илие Настасе и Мануел Орантес (по 31).

Циципас бе по-ефективен на сервис, като записа повече асове (5-2) и по-малко двойни грешки от Надал (3-5), но за сметка на това испанецът имаше леко предимство по отношение на спечелените точки както на сервис (78-75), така и на ретур (45-44). И двамата опоненти пропуснаха много възможности за пробив, като Надал реализира четири от 12-те си брейкпойнта (33%), а Циципас – само два от своите тринадесет (15%).

Финалът започна с гейм на нула за Надал, но Циципас също спечели първото си подаване, макар да пропиля преднина от 30-0, и изравни резултата. Испанецът опита отново да постави под напрежение световния №5, но той бе подготвен за това и демонстрира много добра игра в защита, която му помогна да запише пробив на нула и да поведе с 2-1.

Сервисът на Циципас продължи да създава проблеми на „Краля на клея“ и гъркът увеличи преднината си след втори пореден гейм на нула. Надал бе близо до това да прекъсне силната серия на опонента си, но при 40-30 в петия гейм допусна последователно двойна и непредизвикана грешка. Испанецът обаче спаси брейкпойнта с много добра игра при мрежата, а малко след това Циципас пропусна още една възможност за пробив. Надал стигна до геймбол, който пропусна след нова двойна грешка, но въпреки това успя да се наложи и да намали изоставането си в сета на 3-2.

Първата ракета на Гърция възстанови разликата от два гейма, но Надал също спечели следващото си подаване, макар да допусна изравняване от 30-0, и така резултатът стана 4-3. Циципас опита да изненада испанеца с рисковани атаки близо до страничните линии, но тази тактика се оказа неуспешна и Надал стигна до две поредни точки за пробив. Шампионът от Монте Карло спаси първата, но след това Матадора възстанови равенството в сета със зрелищен форхенд уинър.

Съвсем скоро след това Циципас можеше да стигне до нов пробив, повеждайки с 40-15 в деветия гейм. Опитът на Надал обаче каза своята дума и испанецът отрази и двата брейкпойнта. Малко след това Циципас пропусна нова възможност за брейк и това позволи на неговия опонент да направи важна крачка към спечелването на сета, повеждайки с 5-4. Гръцкият тенисист опита отново да постави под напрежение Надал, но испанецът изигра най-силния си гейм от началото на мача и записа решаващ пробив, който му донесе успеха с 6-4 в първата част.

Вторият сет започна така, както и първият – Надал пръв успя да вземе преднина в резултата, но Циципас реализира ранен пробив и поведе с 3-1. Гъркът подобри качеството на сервиса си, но за сметка на това непредизвиканите му грешки се увеличиха и неговият опонент не пропусна възможността да се възползва от това.

Надал намали изоставането си, след което успя да пробие и да възстанови равенството при 3-3, макар преди това да пропусна два брейкпойнта. Циципас започна да залага на къси топки, но това не изненада Надал, който демонстрира много добра игра при мрежата и осъществи пълен обрат, повеждайки с 4-3. Световният №5 обаче успя да прекъсне серията му, като спечели осмия гейм на нула и така резултатът отново бе изравнен.

Това не притесни Надал, който успя да спечели следващия си сервис гейм и да направи резултата 5-4 в своя полза. Изправен пред поражение, Циципас започна да рискува повече при атаките си, но тази тактика се обърна срещу него и Надал стигна до две поредни шампионски точки. Циципас обаче успя да отрази и двете с много добре разчетена игра при мрежата. Последва атака в аут на Надал, а в следващото разиграване гъркът пласира много прецизна къса топка на страничната линия, която не остави шансове на Матадора.

Циципас продължи да играе по-атакуващо и стигна до три поредни точки за пробив, но всички те бяха спасени от Надал. При 40-40 атинянинът се поддаде на напрежението и допусна непредизвикана грешка, което помогна на неговия опонент да надделее и отново да се доближи на гейм от титлата, повеждайки с 6-5. Циципас претендираше, че след удара на Надал топката е била аут, но съдията на стола прецени, че това не е така. Въпреки разочарованието си, гъркът запази хладнокръвие и спечели следващия гейм, довеждайки сета до тайбрек.

Надал поведе пръв, но неговият опонент стигна до обрат. Това обаче не притесни испанеца и той отговори с три безответни точки, правейки резултата 4-2. След това обаче в играта му настъпи спад, от който Циципас се възползва. Атаките на гърка отново започнаха да създават много проблеми на Матадора и вторият в схемата успя да обърне резултата, стигайки до два поредни сетбола при 6-4. Надал избегна опасността и изравни резултата, но след това допусна двойна грешка, която предостави на Циципас нова възможност да спечели сета. Този път гъркът не допусна грешка и втората част приключи при 7-6(6) в негова полза.

Циципас допусна изравняване от 40-15 в първия гейм на заключителния сет, но не позволи на Надал да стигне до обрат и поведе в резултата. Испанецът отговори с гейм на нула, но световният №5 спечели и второто си подаване и първата почивка в сета дойде при резултат 2-1 в полза на Циципас.

Надал успя да възстанови равенството, а петият гейм бе един от най-оспорваните в мача, като резултатът вървеше точка за точка до самия край. Този път обаче Циципас показа повече самообладание във важните моменти и успя да се наложи, повеждайки с 3-2.

Този аванс не издържа дълго, тъй като Надал отново не позволи на опонента си да реализира първия пробив в сета, а впоследствие двамата си размениха по един гейм на нула за 4-4. Тенденцията и двамата противници да са безгрешни при подаванията си се запази и Циципас поведе с 5-4, доближавайки се само на гейм от първата си титла в турнира.

Гъркът достигна до шампионска точка, която обаче бе спасена от Надал. Малко след това самият испанец пропусна възможност да спечели гейма, но впоследствие пред него се откри нова възможност, която той оползотвори и възстанови равенството при 5-5. Надал успя да осъществи пълен обрат, след като пропусна три брейкпойнта, но въпреки това успя да реализира много важен брейк за 6-5.

В дванадесетия гейм Матадора отрази още една възможност за пробив на опонента си, след което отново стигна до мачпойнт. Този път обаче той не пропусна чудесната възможност и приключи мача при 6-4, 6-7(6), 7-5 след 3 часа и 40 минути игра на централния корт, носещ неговото име.