Раонич спаси два поредни мачбола и елиминира Умбер в трисетова драма

Paris Masters, 1/4-финал

Милош Раонич – Юго Умбер 6-3, 3-6, 7-6(5)

Милош Раонич се класира за полуфиналите на Мастърс турнира в Париж след много труден, но напълно заслужен успех срещу младият представител на домакините Юго Умбер. Канадецът изглеждаше обречен след като изоставаше с 1-5 в тайбрека, но след това показа железни нерви като отрази два поредни мачбола и стигна до успеха, който му осигури място в утрешния полуфинал срещу Даниил Медведев.

Раонич отново бе във вихъра си що се отнася до изпълнението на сервис, като световният №17 приключи срещата с цели 25 аса на своята сметка. Той и Умбер бяха почти напълно равностойни по всички показатели, като дори се стигна до парадокс – Умбер бе по-ефективен при точките си за пробив (17%:10%), но това не се оказа достатъчно за успеха в мача.

Двамата опоненти си размениха по един гейм в началото на мача, след което Раонич „настъпи газта“ и в следващите три гейма даде само една точка на Умбер, повеждайки комфортно с 4-1. В шестия гейм канадецът пропусна цели пет точки за пробив и позволи на опонента си да намали резултата, но въпреки това не изпусна контрола върху сета и спечели убедително с 6-3.

Противно на развоя на мача Умбер започна много по-силно втория сет и поведе с 3-0 след ранен пробив. Раонич опита да намали пасива си, но преднината на французина вече бе твърде сериозна. Умбер записа два гейма на нула в своя полза до края на сета и по този начин изравни резултата в мача, спечелвайки сета с 6-3.

Paris_2020_Ugo Humbert

Излгеждаше, че силната серия на французина ще продължи, след като той поведе с 40-0 в откриващия гейм на третия сет. Раонич обаче осъществи впечатляващ обрат и взе преднина в сета. Във втория гейм обаче къмсетът се обърна и канадецът пропиля две точки за пробив, след което Умбер изравни геймовете. От този момент нататък резултатът се движеше гейм за гейм, като никой от опонентите не успя да стигне до пробив и така се стигна до тайбрек.

В него Умбер поведе с 5-1 и мачът изглеждаше решен, но Раонич не бе казал последната си дума. Канадецът намали до 5-4, но Умбер прекъсна серията му и пред него се откриха два поредни мачбола. Този път обаче французинът не успя да зарадва феновете в родината си и рухна под напрежението, позволявайки на Раонич да отбележи три безоветни точки. Умбер отрази мачпойнта на канадеца, но веднага след това Раонич реализира решаващ пробив и спечели тайбрека с 9-7, а заедно с него и мача.