Възходът на Федерер продължи с победа над Сонего

Уимбълдън, осминафинал

Роджър Федерер – Лоренцо Сонего 7-5, 6-4, 6-2

Осемкратният шампион на Уимбълдън Роджър Федерер се класира за четвъртфиналите на тазгодишното издание на надпреварата след трисетов успех над световния №27 Лоренцо Сонего. Швейцарецът изигра най-силния си мач от началото на турнира и си заслужи място сред най-добрите осем на Шампионата за седми пореден път.

В следващата фаза Маестрото ще се изправи срещу победителя от мача между Даниил Медведев и Хуберт Хуркач. Сблъсъкът между двамата бе прекъснат заради дъжд при 2-1 сета за Медведев и 4-3 за Хуркач в четвъртия. Двубоят ще се доиграе утре.

В хода на мача и двамата опоненти направиха по 23 непредизвикани грешки, но Федерер пласира 32 уинъра срещу 23 за Сонего. Италианецът спечели повече точки на сервис (62-57), но за сметка на това неговият опонент бе значително по-резултатен на ретур (46-21). Федерер реализира само пет от 15-те си точки за пробив (33%), но това се оказа напълно достатъчно, тъй като Сонего стигна до три брейкпойнта, от които оползотвори един (33%).

Федерер и Сонего спечелиха първите си две подавания, след което швейцарецът на три пъти стигна до брейкпойнт. Световният №8 обаче не успя да се възползва от нито една от тези възможности и неговият опонент поведе за трети път. Впоследствие обаче Федерер реализира първия пробив в мача, като спечели следващите три гейма и направи резултата 5-3 в своя полза.

Излгеждаше, че Маестрото ще спечели без особени проблеми откриващия сет, но не се случи така. Сонего подобри значително представянето си и изравни резултата след два поредни гейма на нула. Федерер обаче отново взе преднина, макар да пропусна три брейкпойнта в маратонския единадесети гейм, след което спаси две поредни точки за пробив на Сонего и надделя със 7-5.

Вторият сет започна по аналогичен начин – Сонего на два пъти взе преднина, но Федерер и този път успя да пробие пръв, осъществявайки обрат от 1-2 до 4-2. Това се оказа повратният момент в сета, тъй като въпреки усилията на Сонего швейцарецът продължи да поддържа разликата от два гейма и увеличи преднината си в мача, като се наложи с 6-4.

Третият сет бе най-силният за Федерер в мача. Шестият в схемата успя на два пъти да пробие сервиса на италианския тенисист и натрупа комфортен аванс от 4-0, правейки огромна крачка към победата. Полуфиналистът от Мастърса в Рим опита да редуцира пасива си, но Федерер не позволи това да се случи и триумфира със 7-5, 6-4, 6-2 след малко повече от два часа игра на Централния корт.