Оже-Алиасим триумфира в зрелищен петсетов двубой със Зверев

Уимбълдън, осминафинал

Александър Зверев – Феликс Оже-Алиасим 4-6, 6-7(6), 6-3, 6-3, 4-6

Феликс Оже-Алиасим се класира за първия си четвъртфинал на турнир от Големия шлем, след като надделя над Александър Зверев в епичен сблъсък в четвъртия кръг на Уимбълдън. Канадецът допусна изравняване от 2-0 сета, след което мачът бе прекъснат за кратко в петия заради дъжд, но въпреки всичко това роденият в Монреал тенисист сломи първата ракета на Германия и записа една от най-големите победи в кариерата си до момента.

Негов противник на четвъртфиналите ще бъде Матео Беретини, който по-рано днес победи Иля Ивашка.

Оже-Алиасим на два пъти поведе в началото, но след това Зверев направи серия от три поредни спечелени гейма, обръщайки резултата от 1-2 до 4-2. Германецът можеше да продължи силната си серия, но в маратонския седми гейм пропусна три брейкпойнта и позволи на опонента си да намали резултата.

Тези грешки струваха скъпо на Зверев, тъй като малко след това Оже-Алиасим осъществи първия си пробив в мача и възстанови равенството. Канадецът продължи да играе по-добре и осъществи пълен обрат, след което записа нов пробив, който се оказа решаващ за изхода от сета и световният №19 се наложи с 6-4.

Зверев поведе с 2-0 в началото на втората част, преди неговият опонент да прекъсне серията му и да намали резултата. Оже-Алиасим имаше възможност да изравни, но пропусна брейкпойнт и германският тенисист спечели четвъртия гейм. Впоследствие развитието на първия сет се повтори – Зверев поведе с 4-2, но след това Оже-Алисим спечели три поредни гейма, в които даде само една точка на четвъртия поставен.

Този път обаче световният №6 успя да изравни, а до края на сета никой от двамата не записа нов пробив и така се стигна до тайбрек. Канадецът поведе с 4-1, но Зверев възстанови равенството. Германецът успя да обърне резултата и да стигне до сетпойнт, който обаче бе спасен от Оже-Алиасим. Пред световния №19 също се откри възможност за спечелването на сета, но за разлика от опонента си той се възползва от нея и надделя със 7-6(8).

Както Зверев, така и Оже-Алиасим спечелиха първите си две подавания в третия сет. След това обаче германецът подобри значително представянето си и реализира пробив, след който натрупа комфортен аванс от 5-2. Канадският тенисист отговори с гейм на нула, но Зверев върна жеста и спечели сета с 6-3.

Този успех даде огромна доза самочувствие на Зверев и той започна много добре четвъртата част, повеждайки с 2-0 след ранен пробив. В следващите шест гейма никой от двамата опоненти не успя да стигне до възможност за пробив и така резултатът стана 5-3 в полза на германеца. Оже-Алиасим поведе в деветия, но световният №6 успя да обърне резултата, като по този начин се наложи с 6-3 и доведе мача до решаващ пети сет.

Той започна с пробив за Оже-Алиасим, след което канадецът бе на път да затвърди брейка, повеждайки с 30-0 във втория гейм. За негово нещастие в този момент мачът бе прекъснат заради дъжд.

Това обаче изобщо не повлия на играта на световния №19, който спечели първите две точки след подновяването на играта и така направи резултата 2-0 в своя полза. В последвалия гейм обаче Оже-Алиасим пропиля три възможности за пробив и позволи на Зверев да върне интригата в сета.

Очевидно това бе импулсът, от който германецът се нуждаеше. Световният №6 изравни резултата с пробив на нула, след което осъществи обрат за 3-2. Оже-Алиасим обаче се отърси от шока и прекъсна серията на опонента си, след което си върна водачеството като проби за 4-3.

Възходът на канадеца продължи и той затвърди пробива, доближавайки се само на един гейм от първия си четвъртфинал на Големия шлем. Зверев намали изоставането си, но след това Оже-Алиасим стигна до два поредни мачбола. Канадецът изпусна първия, след като изпрати топката далеч в аут, но при втората си възможност не остави шансове на Зверев и триумфира с 6-4, 7-6(6), 3-6, 3-6, 6-4 след малко повече от четири часа игра.