Рууд изхвърли Циципас в Мадрид

Madrid Open, трети кръг

Каспър Рууд – Стефанос Циципас 7-6(4), 6-4

Каспър Рууд постигна най-голямата победа в досегашната си кариера, отстранявайки Стефанос Циципас след 7-6(4), 6-4 за място на четвъртфиналите на Мастърса в Мадрид.

До този момент норвежецът нямаше нито една победа над тенисист от топ 5, но срещу четвъртия в схемата демонстрира, че е във великолепна форма и след единствения пробив в мача във втория сет стигна до големия успех след час и 34 минути на корт „Маноло Сантана“.

Така Рууд стигна до четвъртфинал на трети пореден турнир от Мастърс 1000 сериите на клей, след полуфиналите в Рим през 2020 и в Монте Карло тази година.

За Циципас, който е №1 в класацията за тази година, това е първи турнир през 2021-а, в който не достига поне до четвъртфинал.

В Монте Карло гъркът спечели първата си Мастърс титла, а в Барселона имаше мачбол преди да загуби финала срещу Рафаел Надал. Днес обаче Циципас не бе способен да преодолее Рууд, който не даде нито един брейкбол на съперника в хода на двубоя. Нещо повече – скандинавецът не е допуснал шанс за пробив в нито един от мачовете си до момента, като преди това победи Феликс Оже-Алиасим и Йошихито Нишиока.

В опит да стигне до първия си полуфинал в Мадрид, Рууд ще срещне Александър Бублик, който по-рано през деня отстрани Аслан Карацев след 6-4, 6-3. Норвежецът спечели единствения мач помежду им – в три сета преди две години в Санкт Петербург.

Цялото развитие на турнира в долната половина на схемата означава, че гарантирано ще имаме дебютант на финал на Мастърс 1000 турнир, като това ще бъде един измежду Рууд, Бублик, Кристиан Гарин, Матео Беретини и Федерико Делбонис.

Първият сет на мача между Рууд и Циципас бе много равностоен като в края му двамата имаха по равен брой точки, но малко по-прецизната игра на норвежеца в тайбрека му донесе успеха. Той продължи да бъде изключително солиден и във втората част и се възползва по най-добрия начин от единствения слаб сервис гейм на съперника в мача. При 3-3 гъркът трябваше да спасява два брейкбола при 15-40 и още при първия форхендът му отиде в мрежата. До края Рууд не трепна и така стигна до страхотната победа.