Циципас стартира с експресна победа в Мадрид

Mutua Madrid Open, втори кръг

Стефанос Циципас – Беноа Пер 6-1, 6-2

Стефанос Циципас започна участието си на Мастърс турнира в Мадрид с категорична победа над световния №35 Беноа Пер. Гъркът отново показа чудесната форма, която демонстрира в Монте Карло и Барселона, и записа десетата си победа на клей през този сезон.

Следващият му опонент ще бъде Каспър Рууд, който в последния мач за деня победи Йошихито Нишиока.

Циципас записа повече асове (4-1) и по-малко двойни грешки от Пер (1-3), като в същото време бе значително по-резултатен от французина както на сервис (31-17), така и на ретур (25-14). Четвъртият в схемата реализира пет от седемте си възможности за пробив (71%), докато френският тенисист оползотвори един от трите брейкпойнта, които се откриха пред него (33%).

Циципас поведе в резултата, след като спаси брейкпойнт на Пер в откриващия гейм, а впоследствие самият той стигна до три поредни точки за пробив. Французинът спаси първите две, но третият опит се оказа щастлив за световния №5 и той удвои преднината си. Циципас продължи да играе много уверено и спечели следващото си подаване на 15, като по този начин първата почивка в сета дойде при резултат 3-0 в полза на гърка.

Пер върна интригата, като намали изоставането си, а в петия гейм показа много добра игра в защита, която му помогна да стигне до точка за пробив. Французинът обаче пропиля добрата възможност с несполучлив опит за къса топка по правата, след което Циципас проведе две много добри атаки и възстанови разликата от три гейма при 4-1.

Този успех възвърна увереността на четвъртия в схемата и той отново започна да демонстрира играта, която показваше в началото на мача. Циципас увеличи аванса си с пробив на нула, след което отново спечели сервис гейма си и така надделя с 6-1 в първата част. След края на сета Пер поиска медицинско прекъсване заради болки в коремните мускули, но няколко минути по-късно се завърна на корта.

Циципас проби сервиса на опонента си в началото на втората част, но Пер върна брейка, след което осъществи пълен обрат за 2-1. Това обаче не продължи дълго, тъй като гъркът отговори с гейм на нула, а впоследствие реализира нов пробив и си върна водачеството. Силната серия на Циципас продължи и той увеличи преднината си на 4-2, след което записа нов пробив и се доближи само на гейм от победата.

Тя стана факт няколко минути по-късно, когато шампионът от турнира в Монте Карло реализира втория от трите поредни мачбола, до които достигна, и триумфира с 6-1, 6-2 след едва 54 минути на корта.