Шаповалов и Баутиста Агут продължават напред в Барселона

Barcelona Open Banc Sabadell, втори кръг

Денис Шаповалов – Жереми Шарди 6-3, 7-5

Роберто Баутиста Агут – Пабло Андухар 6-4, 6-0

Денис Шаповалов се класира за 1/8-финалите на турнира в Барселона след двусетов успех над световния №51 Жереми Шарди. Канадецът сам се постави в много сложна ситуация, след като пропиля преднина от 4-1 във втория сет, но въпреки това не позволи на опонента си да осъществи обрат и намери място в следващата фаза.

Там негов опонент ще бъде победителят от мача между Лоренцо Музети и Феликс Оже-Алиасим.

Шаповалов бе по-агресивен на сервис и записа доста повече асове (9-1), но в същото време допусна и повече двойни грешки (5-2). Канадецът имаше значителен превес при спечелените на ретур точки (36-24) и реализира пет от 11-те си брейкпойнта (45%), докато Шарди оползотвори две от петте си възможности за пробив (40%).

Мачът започна много добре за Шаповалов, който реализира ранен пробив, след което увеличи аванса си на 2-0. Шарди намали резултата, но след това канадецът проби отново и натрупа аванс от 4-1. Французинът обаче върна интригата като записа пробив в шестия гейм, а впоследствие затвърди брейка и намали изоставането си на 4-3. Шаповалов обаче успя да прекъсне серията на опонента си и спечели осмия гейм, след което реализира решаващ пробив, който му донесе успеха с 6-3 в откриващия сет.

Във втората част световният №14 отново записа ранен пробив, като в първите три гейма даде само четири точки на французина. Шарди успя да намали изоставането си, но след това пропусна три поредни точки за пробив и това позволи на Шаповалов да поведе с 4-1.

Канадецът имаше възможност да убие интригата, но в шестия гейм пропиля два поредни брейкпойнта и неговият опонент редуцира пасива си. Забелязал колебанието на младия си опонент, Шарди започна да играе много по-атакуващо и записа пробив в седмия гейм, а в осмия отново отрази два брейкпойнта и възстанови равенството при 4-4. Шаповалов си върна водачеството, но след това пропусна мачпойнт и равенството отново бе възстановено. Това обаче не разколеба канадеца, който отново спечели подаването си, а малко след това осъществи решаващ пробив, който му донесе победата с 6-3, 7-5 след 1 час и 39 минути на корта.

Роберто Баутиста Агут също си осигури участие в следващия кръг след убедителна победа над своя сънародник Пабло Андухар. Първият сет бе много оспорван, но във втората част световният №11 не остави никакви шансове на своя опонент и показа защо е считан за един от основните фаворити в турнира.

Следващият опонент на Баутиста Агут ще бъде победителят от мача между Егор Герасимов и Яник Синер.

Втората ракета на Испания имаше превъзходство по отношение на реализираните точки, както на сервис (40-23), така и на ретур (32-25), но и двамата опоненти показаха сериозни колебания по отношение на реализирането на точките си за пробив. Баутиста Агут спечели пет от десетте си брейкпойнта (50%), докато Андухар оползотвори само един от своите шест (17%).

Очакванията за зрелищен двубой се оправдаха още в маратонския първи гейм, продължил повече от 10 минути. Сервиращият Баутиста Агут навакса пасив от 15-40, а впоследствие отрази още три точки за пробив, преди все пак да успее да спечели подаването си. След това обаче ролите се размениха и световният №11 пропусна три поредни брейкпойнта, позволявайки на своя опонент да изравни.

Баутиста Агут отговори с гейм на нула, но впоследствие отново пропиля брейкпойнт и равенството бе възстановено при 2-2. Това бе началото на най-силния период в мача за Андухар, който успя да пробие и да обърне резултата, след което затвърди пробива за 4-2. Баутиста Агут обаче се мобилизира и вдигна значително темпото – нещо, което Андухар очевидно не очакваше. Втората ракета на Испания направи много силна серия и спечели следващите четири гейма, триумфирайки с 6-4 в първия сет.

Във втората част интрига почти нямаше, тъй като 11-ият в света показа най-добрата си игра и бързо поведе с 2-0. По-оспорван бе единствено третият гейм, в който Баутиста Агут допусна изравняване от 40-0, но въпреки това не позволи на опонента си да пробие сервиса му. До края на мача втората ракета на Испания даде само две точки на опонента си, като успя на два пъти да пробие на нула, и без особени затруднения оформи крайното 6-4, 6-0 след 1 час и 35 минути игра.