Шаповалов се класира за 1/8-финалите в Санкт Петербург след победа над Троицки

St. Petersburg Open (Санкт Петербург), първи кръг

Виктор Троицки – Денис Шаповалов 2-6, 3-6

Денис Шаповалов започна участието си на турнира в Санкт Петербург като победи в два сета Виктор Троицки. Канадецът демонстрира много високо ниво и показа, че съвсем основателно е считан за един от фаворитите в надпреварата.

Троицки спечели първия гейм в мача, но Шаповалов веднага изравни след гейм на нула, като това се оказа само началото на наказателната акция на канадеца. Световният №12 летеше по корта и спечели четири поредни гейма, като по този начин поведе с 5-1 и на практика реши сета.

Шаповалов поведе с 30-15 в седмия гейм, но си позволи отпускане и Троицки се възползва от това като стигна до обрат и намали резултата на 5-2. В следващия гейм сърбинът поведе с 30-0, но този път Шаповалов бе този, който осъществи обрат в резултата и спечели сета още с първата си възможност.

shapovalov

Троицки поведе във втория сет, като спечели откриващия гейм на нула, но Шаповалов не позволи на опонента си да натрупа преднина и успя да изравни. Сърбинът отново излезе напред в резултата след силен трети гейм, но веднага след това Шапо стигна до първия пробив в сета и поведе с 4-2, като също записа гейм на нула в актива си.

Троицки прекъсна серията на опонента си и върна интригата в сета след като спечели седмия гейм, но веднага след това Шаповалов стигна до нов пробив, който се оказа решаващ и му донесе успеха в сета, оформяйки крайното 6-2, 6-3 в полза на канадеца.

Едно от най-големите предимства на Шаповалов бяха спечелините точки на първи сервис, където той записа 86%, а тази на Троицки бе 58%. Канадецът реализира всичките си точки за пробив (4/4), докато пред Троицки не се откри подобна възможност. Шаповалов също така спечели всичките си сервис геймове, докато Троицки регистрира 56% успеваемост по този показател.

В следващия кръг Шаповалов ще се изправи срещу Иля Ивашка, който вчера елиминира Адриан Манарино.