Стефанос Циципас е следващият опонент на Григор Димитров

Barcelona Open Banc Sabadell, втори кръг

Стефанос Циципас – Иля Ивашка 6-1, 4-6, 6-2

Стефанос Циципас ще се изправи срещу Григор Димитров на осминафинала на ATP 500 турнира в Барселона. След няколко отлагания гръцкият тенисист спечели мача си срещу световния №44 Иля Ивашка, гарантирайки си място в следващата фаза.

Предстоящият мач ще бъде четвърти между двамата, като до момента балансът е 2-1 в полза на Циципас. Последният сблъсък помежду им бе на турнира във Виена миналата година, като световният №5 надделя със 7-6(4), 6-4 след много оспорвана битка.

В мача срещу Ивашка финалистът от Ролан Гарос спаси брейкпойнт при 1-1 и спечели пдоаването си, като това се оказа началото на много силна серия за него. Гръцкият тенисист реализира два последователни пробива и натрупа комфортен аванс от 5-1, преди двубоят да бъде прекъснат заради дъжд.

Днес мачът бе прекъснат за няколко минути при резултат 15-15 в седмия гейм, тъй като пред „Ян Кодеш“ имаше множество фенове, които изразяваха доста шумно недоволството си от факта, че мачът не се играе на централния корт. Неочакваното прекъсване не се отрази негативно на Циципас и той спечели подаването си, като по този начин се наложи с 6-1 в първия сет.

Във втората част Ивашка подобри значително сервиса и бекхенда си, като това видимо наруши ритъма на Циципас и грешките на световния №5 зачестиха. В първите осем гейма никой от двамата не стигна до възможност за пробив, след което Ивашка спаси четтири брейкпойнта с отлична игра в дефанзивен план. В крайна сметка белоруският тенисист отново спечели подаването си и си върна водачеството при 5-4.

Ивашка стигна до сетбол, който пропусна след бекхенд в мрежата. Малко след това обаче пред световния №44 се откри нов шанс за приключване на сета. Той бе оползотворен след дълго разиграване, завършило с топка в аут на Циципас и по този начин белорусинът изравни резултата в двубоя след 6-4.

В началото на заключителния сет Циципас пропусна три брейкпойнта и позволи на Ивашка да поведе, но след това намери верния ритъм и все по-често пласираше много прецизни топки с бекхенд по диагонала, като това му помогна да осъществи обрат за 3-1.

Белоруският тенисист намали изоставането си, но Циципас не спираше да атакува по цялата ширина на корта и все по-често намираше пролуки е отбраната на своя опонент. Това му помогна да реализира нов пробив, а в осмия гейм стигна до мачбол, който реализира след чудесен форхенд уинър и по този начин оформи крайното 6-1, 4-6, 6-2 след 2 часа и 11 минути игра.