Тенисист извън топ 150 отстрани Шаповалов във Виена

Erste Bank Open, Виена
Юрий Родионов – Денис Шаповалов 6-4, 7-5
Андрей Рубльов – Норберт Гомбос 6-3, 6-2

Ден №1 на АТР 500 турнира във Виена донесе сериозна изненада. Поставеният под №8 Денис Шаповалов отпадна в първи кръг след 4-6, 5-7 от играещия с уайлд кард световен №153 Юрий Родионов.

Канадецът изигра доста неубедителен двубой, в който направи цели 34 непредизвикани грешки, сред които 10 двойни, включително и при мачбола на съперника. Шаповалов определено не бе на обичайното ниво като проблемите за него бяха най-вече на втори сервис, при който спечели едва 38% от точките. За сметка на това в рамките на час и 26 минути игра Родионов демонстрира забележително постоянство в играта си, често печелеше на мрежата и освен това бе изключително ефективен при шансове за пробив, реализирайки три от четири възможности спрямо само един на канадеца.

Всъщност единственият брейк в полза на Шаповалов дойде в началото на мача и чрез него той водеше с 4-2. Оттам обаче последва серия от четири поредни гейма за Родионов и успех в сета. Във втората част двамата взимаха подаванията си преди канадецът да се пропука при 5-6, сервирайки за влизане в тайбрек. Серия от грешки, включително и двойната за финал доведоха до пробив на 0 и първа победа над тенисист от топ 50 в кариерата на 21-годишния австриец.

Следващ съперник за Родионов ще бъде победителят от мача между Даниел Еванс и Аляж Бедене. Шаповалов пък на практика сложи край на шансовете си за място на Финалите на АТР като за да има изобщо такива, ще трябва да спечели Мастърса в Париж следващата седмица.

Любопитен факт е, че Шаповалов бе в четвъртината на Григор Димитров, така че евентуален четвъртфинал за българина би бил срещу непоставен съперник. Дотам обаче има много път, защото първо трябва да бъде победен Карен Хачанов, а след това Стефанос Циципас или Ян-Ленард Щруф.

Rodionov-Shapovalov-Stats

В първия мач от вечерната сесия намиращият се в супер форма Андрей Рубльов нямаше проблемите на Шаповалов и след 6-3, 6-2 над Норберт Гомбос е във втори кръг, където очаква Яник Синер или Каспър Рууд.