Тийм пропиля четири мачбола, но пречупи Надал в два инфарктни тайбрека

Nitto ATP Finals, групова фаза

Рафаел Надал – Доминик Тийм 6-7(7), 6-7(4)

Доминик Тийм записа драматична победа над Рафаел Надал в един от най-очакваните мачове от тазгодишното издание на Финалите на ATP в Лондон. Това бе втора поредна победа на австриеца в турнира, като по този начин той си гарантира място на полуфиналите.

Тийм игра много по-агресивно през целия мач, като записа повече асове (6-2), както и значително повече уинъри (37-25) от Надал. Във втория сет испанецът показа невероятен характер като отрази три поредни мачбола, но дори това не му помогна да избегне поражението, дошло след два часа и половина игра.

В последния кръг от груповата фаза Надал ще се изправи срещу Стефанос Циципас, а Тийм ще премери сили с Андрей Рубльов.

През целия първи сет резултатът вървеше гейм за гейм и никой от двамата опоненти не успя да стигне до пробив. Надал на цели шест пъти повеждаше в геймовете, но Тийм не загуби самообладание и неизменно успяваше да изравни. Така се стигна до тайбрек, в който Тийм поведе, но Надал осъществи пробив и обърна резултата. Австриецът изравни за 2-2, но Матадора проби отново и почти реши сета в своя полза, повеждайки с 5-2.

Ключовата дума се оказа „почти“. Тийм вдигна темпото и върна пробива, като това му позволи да изравни резултата. Надал на два пъти стигна до сетпойнт, но Тийм успя да избегне опасността. при резултат 7-6 в полза на испанския му опонент шамионът на US Open нанесе решителния си удар, като реализира три безответни точки и спечели тайбрека с 9-7, а заедно с него и сета.

В откриващия гейм на втория сет Надал пропусна точка за пробив и позволи на Тийм да обърне резултата и да поведе в сета. Испанецът обаче изравни, след което резулатът вървеше гейм за гейм до 3-2 в полза на австриеца. В този момент Надал осъществи първия си пробив в сета и поведе в резултата. Тийм обаче веднага върна жеста и отново излезе напред при 5-4.

В десетия гейм шампионът на US Open стигна до три поредни мачбола, но не успя да реализира нито един от тях и това позволи на Надал да изравни геймовете при 5-5 и да остане в мача. Тийм спечели следващия гейм на нула, но Надал не му позволи да осъществи решаващ пробив и така отново се стигна до тайбрек.

В него Тийм първи успя да пробие, объщайки резултата от 1-2 до 3-2 в своя полза, но Надал прекъсна серията му и изравни. При резултат 3-3 дойде решаващият момент в мача, като световният №3 записа нов пробив и стигна до още три поредни мачбола при 6-3. Надал отрази първия, но при следващия си опит Тийм най-после успя да узакони победата си.