Тийнейджърите, които си заслужава да следим през сезон 2020

Тийнейджърите, които си заслужава да следим през сезон 2020

Докато Голямата тройка продължава да доминира на турнирите от Големия шлем, поколението на Медведев, Зверев, Циципас и Шаповалов вече успя да измъкне някои важни победи срещу водачите в класирането, скъсявайки огромната дистанция, която те бяха набрали през останалите от Тура.

Те и техните връстници с нетърпение чакат края на доминацията на остаряващите Федерер, Надал и Джокович, като редица специалисти вече започнаха да разпределят „мейджър“ трофеите след залеза на тройката.

Междувременно обаче тихо скорост набира и следващата генерация, която ще опита да обърка плановете на батковците си. Нека обърнем внимание на тийнейджърите в мъжкия тенис, които могат да оставят следа през сезон 2020:

Феликс Оже-Алиасим

auger-aliassime-queens-club-2019-thursday

Тук изненада няма. Много от анализаторите предписват светло бъдеще на канадеца, който вече е установено име в Тура, макар да е само на 19-годишна възраст. През изминалата година Феликс стигна до три ATP финала, което му издейства и дебют в топ 20 през август.

Най-впечатляващо бе представянето му на Мастърс турнира в Маями, където се класира за полуфиналите, елиминирайки Басилашвили и Чорич, преди да отстъпи на Джон Иснър в два тайбрека. Трябва да бъде отбелязан и полуфиналът му в Куинс, където отстрани Григор Димитров, Ник Кирьос и Стефанос Циципас. Това бе втори негов успех над гърка за сезона, което провокира съперникът му да каже:

„Побеждавал съм го само на двойки. Той разполага с всичко, за да играе на най-високо ниво. Ако се изправи срещу Роджър Федерер, Рафаел Надал или Новак Джокович, съм сигурен, че ще ги победи. Не бих се изненадал. Сигурен съм, че ще стигне топ 5.“

Най-изявеното име в нашия списък притежава изключително солидна игра, в която трудно могат да се намерят слаби места. Когато има ден всеки от компонентите му създава опасност – впечатляващ е на ретур, на сервис, от бекхенд и форхенд.

Макар да трябваше да се бори с травми, Оже-Алиасим завърши 2019 г. под №21 и спокойно можем да очакваме израстването му да продължи и през следващия сезон.

Яник Синер 

Sinner

Другият тийнейджър в топ 100. Несъмнено една от най-неочакваните тенис истории през сезон 2019. През януари Синер бе №553 в света, но изпрати годината като №78.

Възходът му започна с няколко титли от категория Чалънджър, а веднъж появил се на най-големите турнири, италианецът се настани удобно сред водещите играчи.

18-годишният състезател направи големия си пробив на European Open, където преодоля тогавашния №13 в света Гаел Монфис и Франсис Тиафо, за да се класира за полуфиналите. Макар да отстъпи на Стан Вавринка в последователни сетове, представянето му го изпрати на  NextGen финалите в Милано, където отново бе фантастичен и проби защитата на Алекс де Минор на финала, за да грабне трофея.

След NextGen ATP Finals Синер спечели нова Чалънджър титла, за да изпрати годината с още по-позитивна нагласа за следващата. А приказката, която написа през 2019 г. може да служи за вдъхновение на младежите, към които ще обърнем внимание в следващите редове.

Юго Гастон

Hugo Gaston

Лидер на ITF ранглистата, носител на титлата на двойки при младежите на Australian Open ’18 и младежки олимпийски шампион от Буенос Айрес. Ще е истинска изненада, ако Юго Гастон не почука на вратата на топ 100 през сезон 2020.

19-годишният французин откри годината без ранкинг при мъжете, а я завърши на 253-а позиция. Левичарят игра на осем ITF финала и спечели четири от тях, като две от титлите дойдоха в последователни седмици през октомври.

За да надгради над тях французинът не разочарова и при първото си участие на ниво ATP. Макар да не успя да прескочи квалификациите на Мастърса в Париж, той елиминира тогавашния №51 Хуан Игнасио Лондеро в последователни сетове, преди да допусне обрат срещу Каспър Рууд.

Ако успее да влезе в елита, Гастон ще се нагърби с мисия, която към момента е попаднала предимно в ръцете на Диего Шварцман, а именно, че ръстът не е от значение. Юго е висок 173 сантиметра, но това сякаш не му пречи по пътя към големия тенис.

Тиаго Уайлд

Thiago Seyboth Wild.

Още един състезател, който беляза сериозен прогрес през 2019 г. и е близо до най-добрите. Шампионът от младежкия US Open ’18  ще открие новия сезон под №213.

Бразилецът се наслади на прекрасен край на годината, като записа серия от 10 успеха, спечели първата си Чалънджър титла и стигна до нов полуфинал още на следващата седмица.

Не това обаче е най-впечатляващото нещо в сезона на 19-годишният тенисист, а победите, които успя да постигне. Уайлд цели четири пъти надигра състезатели от топ 100, а най-голямото му постижение бе триумфът над полуфиналиста от Ролан Гарос ’18 Марко Чекинато.

През 2019 Тиаго напредна с 234 позиции и ще опита да продължи в същия дух по пътя към турнирите от ATP.

Лоренцо Мусети

lorenzo musetti

 

Стигаме и до съперникът на Уайлд на финала на US Open ’18. Макар тогава да си тръгна като загубил, Лоренцо Мусети все пак успя да стигне до своята титла от Големия шлем при младежите през този сезон.

Това е и най-младият тенисист в списъка ни. 17-годишният италианец вдигна трофея на Australian Open през януари и ще търси големия си пробив при мъжете през предстоящата година.

Лоренцо спечели два ITF финала през изминалия сезон и стигна до първия си полуфинал на турнир от категория Чалънджър. По пътя към финалната четворка той елиминира категорично с 6-1 6-0 бившия №64 Таро Даниелс.

Тийнейджърът не притежаваше ранкинг до април, но успя да завърши годината като №363.

Със сигурност Мусети ще си спечели допълнително привърженици и с включването си във „клуба“ на едноръките бекхенди, който изглежда ще продължи да съществува и дълго след евентуалното отказване на Роджър Федерер.

В подножието на топ 200: 

В топ 300 можем да отбележим и още две имена – тези на Дженсън Брууксби и Себастиан Корда.

Брууксби спечели три ITF титли и вкуси от най-голямата сцена на US Open, където не само премина квалификациите, но успя и да победи намиращия се в края на кариерата си бивш №4 в света Томаш Бердих. Приказната му серия приключи във втори кръг срещу Николаз Басилашвили, но тогавашният №18 в света трябваше да се потруди три часа за победата си, като загуби и сет от Дженсън.

19-годишният тенисист също нямаше ранкинг до април, но силното му представяне в Ню Йорк му помогна да се изкачи до №269 в света.

sebastian korda

„Корда спечели Australian Open“ – заглавие, което е добре познато. През 1998 г. Петер Корда триумфира на Откритото първенство на Австралия, а две десетилетия по-късно в клана Корда отново има титла от Големия шлем. Себастиан, синът на Петер, вдигна трофея на сингъл при младежите през 2018- , за да направи това факт.

След триумфа си Себастиан си постави за цел да спечели една „мейджър“ титла повече от баща си. 20-тина месеца по-късно обаче времето за детски тенис приключва и настъпва моментът за далеч по-тежка задача – тази да пробие при мъжете.

Сезон 2019 не донесе нито една титла на младия американец, но все пак го изведе до няколко финала и му донесе прогрес в класирането. Напредна с 274 позиции до №249 и записа първите си два директни мача за Чалънджър трофей. 19-годишният Корда обаче има да свърши много работа, преди да изпълни заканата си от Мелбърн ’18. Предстоящата година му носи възможността да направи важна крачка по пътя към поставената цел.

Момчил Русев, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH