Сезон 2019 при мъжете: Младите настъпват, но Голямата тройка все още властва

Сезон 2019 при мъжете: Младите настъпват, но Голямата тройка все още властва

Краят на всеки сезон е време за равносметки, оценки и анализи. Изминалата кампания в ATP Тура беше белязана от нови успехи за Голямата тройка, но и от все по-голямата съпротивителна сила на новото поколение. Претендентите за големи отличия ставаха все повече, а на сцената се завърнаха и някои знакови за последното десетилетие имена, които трябваше да се борят с тежки контузии.

TennisKafe.com направи обзор на сезон 2019 в ATP Тура, в който може да си припомните шампионите от Големия шлем, развитието на трупащите все повече успехи младежи, изненадите и завърналите се познати лица.

 

Голямата тройка продължава да доминира на турнирите от Шлема

33, 32 и 38 години. Първо, второ и трети място. Рафаел Надал, Новак Джокович и Роджър Федерер продължават да доминират в Тура, независимо от факта, че и тримата отдавна задминаха 30-те, а един от тях дори гони следващия юбилей.

Рафаел Надал завърши годината като №1  и Анди Мъри (2016) продължава да бъде единственият в последните 16 години, който е успявал да лиши Голямата тройка от трофея за водачеството в края на сезона.

На най-голямата сцена тримата също продължават да доминират. И четирите титли отидоха в техните колекции, след като Матадора спечели Ролан Гарос и US Open, а Ноле – Australian Open и Уимбълдън.

Rafael Nadal1

Така три години поред четирите най-големи трофея в света на тениса попадат в ръцете на Голямата тройка, като по този начин борбата между тримата за най-много титли от Шлема продължава. Маестрото все още е водач с 20, но Надал и Джокович се приближават с по 19 и 16.

Сред финалистите също не видяхме много нови лица. В Мелбърн Джокович надигра именно Надал с 6-3 6-2 6-3, Доминик Тийм вече години поред е основният претендент на Рафа на клей, а на Уимбълдън сърбинът трябваше да даде най-доброто от себе си, за да преодолее Федерер в една от най-големите класики между двамата.

Единствената глътка свеж въздух дойде в Ню Йорк, където Даниил Медведев поднесе петсетова битка на Матадора, завършила 7-5 6-3 5-7 4-6 6-4 след почти пет часа на корта. За Руснака обаче ще си говорим във следващата точка.

Новото поколение отправи сериозна заявка

През 2019 г. именно Медведев се изяви като лидера на новото поколение. 23-годишният състезател преживя мечтано американско лято, като след началото на септември стигна до шест поредни финала, спечели първите си две Мастърс титли и бе на няколко гейма от титла от Големия шлем.

Руснакът демонстрира завидно постоянство и непоклатима психика в решаващите моменти. Почти перфектен от основната линия, Даниил показа също и умение да разнообразява играта с къси и слайсове, когато се наложи и неведнъж обърна мачове, благодарение на тактическата си гъвкавост.

По време на американските турнири през лятото за пръв път от дълго време насам видяхме състезател, който да е истинска заплаха за Голямата тройка. Да, Надал го победи на финалите в Монреал, Ню Йорк и Лондон, но Джокович преклони на два пъти глава пред него през сезона – в Монте Карло и в Синсинати.

Daniil Medvedev

Силното представяне на Медведев отне от напрежението върху Александър Зверев, който също заигра на високо ниво в края на сезона, преодоля Федерер в Шанхай, където стигна до финал, и Надал в Лондон, където отстъпи на Тийм на полуфиналите.

Стефанос Циципас обаче бе вторият най-силно играещ състезател от новото поколение през сезона. В неговото начало, младият грък си постави много високи цели:

„Целта ми за следващата година е да играя полуфинал в турнир от Големия шлем, да спечеля надпревара от сериите „Мастърс“, да вляза в топ 10 и да играя на финалите на ATP“, заяви  в интервю за „Sport360“.

Може и тогава думите на навършилия 21 през сезона състезател да са звучали прекалено амбициозно, но ето, че се оправдаха. Полуфиналът от Шлема бе достигнат още на Australian Open, при това след победа над Роджър Федерер, а Стефанос не само игра на финалния Мастърс, но и го спечели, завършвайки като №6 в света.

Stefanos Tsitsipas, London 2019

Матео Беретини също израсна много през годината, игра на финалите и стигна до №8. Италинаецът се класира за полуфиналите на US Open и спечели две титли през сезона. Денис Шаповалов пък най-после спечели първия си ATP трофей, след което изведе отбора на Канада до финала на Купа „Дейвис“.

Отбелязваме и Яник Синер, който започна 2019 като №553, а я завърши в топ 100 и с титлата от Nitto ATP Finals.

Предвид силното представяне на новото поколение, един от най-ярките му представители Александър Зверев заяви смело на своя пресконференция на финалите в Лондон:

„Мисля, че догодина ще видим нов шампион от Големия шлем. Ще видим кой ще бъде това, защото мисля, че младите момчета показват великолепен тенис. Може да е Даниил, може да е Стефанос, може да е Доминик. Аз също съм в тази група, надявам се. Ще видим какво носи новата година. Но мисля, че ще бъде много вълнуваща за младите състезатели.“

Тийм е готов да се бори за всяка титла 

Във въпросния цитат бе споменато и едно име, което вече не можем да приобщим към „новото поколение“. Доминик Тийм изигра първия си мач в квалификациите на ATP турнир преди цели девет години и вече е на 26. С времето австриецът се утвърди като клейкортърът, който се очаква да наследи Надал като доминанта на червено след отказването на Матадора.

NadalvsThiem

През последните няколко сезона обаче Доминик прави все по-голяма заявка, че бъдещето му не е само на клей. Освен че стигна отново до финала на Ролан Гарос, през изминалата година Тийм спечели най-голямата титла в кариерата си на Мастърса в Индиън Уелс на хард. На финалите в Лондон пък победи последователно Роджър Федерер и Новак Джокович с феноменален тенис отново на твърда настилка.

Тийм завърши 2019 г. с пет трофея – най-много от всички, редом с Новак Джокович. Това му осигури четвъртата позиция в ранглистата, а представянето му през сезона със сигурност ще му даде надежда

Завърнаха се познати лица 

Вече споменахме за доминацията на Рафаел Надал, Новак Джокович и Роджър Федерер на турнирите от Големия шлем. Много малко са останалите тенисисти, които успяха да се докоснат до „мейджър“ титла през последните години. За да бъдем по-конкретни – от 2006 г. насам Голямата тройка е допуснала само четирима души до своя шампионски кръг.

И докато Марин Чилич нямаше много вълнуващи моменти през 2019 г., а Хуан Мартин дел Потро взе участие в много кратък период от сезона поради травми, за Стан Вавринка и Анди Мъри годината бе запомняща се.

Швейцарецът претърпя две операции на коляното през 2017 г. и дълго време бе сянка на играча, който бяхме свикнали да наблюдаваме преди това. През изминалия сезон обаче Стан започна отново да си връща формата и изигра някои чудесни мачове.

skysports-gael-monfils-stan-wawrinka_4581183

Бившият №3 стигна до два четвъртфинала на турнири от Големия шлем, а и игра за първи път ATP финал от сезон 2017 насам. Стан влезе в битка за трофеите в Ротердам и Антверпен, като в първия отстъпи на Гаел Монфис, а във втория – на Анди Мъри.

Самият британец преживя изключителна драма през последните месеци. По време на Australian Open през януари бъдещето му изглеждаше изключително неясно, като на пресконференцията след отпадането си в Мелбърн Анди сподели, че може и да е изиграл последния мач в кариерата си.

Трикратният шампион от Големия шлем страдаше от проблеми в бедрото, които по негови думи го караха да усеща силна болка дори докато разхожда кучето си.

Впоследствие Мъри претърпя сложна операция за подмяна на тазобедрената става, след което завръщането му на корта изглеждаше много съмнително. Всичко обаче се разви чудесно за шотландеца и постепенно той потегли по обратния път към професионалния тур.

murray

Първите крачки бяха направени през турнирите по двойки. Бившият №1 записа участие в Куинс с Фелисиано Лопес и седмицата се разви по мечтан начин и за двамата. Испанецът спечели титлата на сингъл, а малко по-късно се завърна в действие, за да триумфира с Мъри и на двойки.

Въпреки вълнуващото му завръщане на корта, трудното за Анди тепърва предстоеше. Първите му два мача на сингъл завършиха с поражения и това го принуди да слезе на ниво Чалънджър. Отпадна в трети кръг на Rafa Nadal Open, но постепенно започваше да се представя все по-добре. В Жухай записа първата си ATP победа след операцията над Тенис Сандгрен, а в Пекин елиминира Матео Беретини и Камерън Нори, преди да отстъпи на Тийм.

Така се стигна и до European Open. Мъри записа турнира „само поради това, че е близо до дома му“, тъй като се очакваше съвсем скоро да стане баща за трети път. Последваха четири поредни победи, преди обрат над Вавринка да го отведе до трофея. Само девет месеца след тежката операция.

Британецът все още е далеч от най-добрата си форма и не е ясно дали отново ще я достигне, но със сигурност историята му през 2019 г. наподобява приказка с щастлив край.

Момчил Русев, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH