Яник Синер елиминира Циципас и очаква Григор Димитров или Нишиока на 1/8-финалите в Рим

Internazionali BNL d’Italia, втори кръг

Яник Синер – Стефанос Циципас 6-1, 6-7, 6-2

Яник Синер победи Стефанос Циципас в зрелищен мач от втория кръг на Мастърс турнира в Рим. Представителят на домакините изнесе много силен мач срещу световния №6 и заслужи мястото си на 1/8-финалите, където може да срещне първата ни ракета Григор Димитров. Първо обаче топ тенисистът ни трябва да надделее над Йошихито Нишиока.

Мачът започна много добре за считаният за аутсайдер италианец, който спечели много оспорваният първи гейм, след което удвои преднината си. Циципас намали на 2-1, но Синер отговори с гейм на нула и възстанови аванса си. Както се оказа в последствие, това бе едва началото на много силна серия за италианеца.

Циципас опита да отговори на предизвикателството, но Синер наложи много високо темпо, което се оказа непосилно за световния №6. Италианецът спечели три поредни гейма, като успя да затвори сета още при първата си възможност след само 30 минути игра.

Sinner

Вторият сет започна много силно за 19-годишният италианец. Синер продължи да доминира тотално над именития си съперник и поведе с 3-0, установявайки пълен контрол върху събитията на корта. Циципас правеше всичко възможно да намали пасива си, но Синер продължаваше да поддържа разликата от три гейма, а в седмия се наложи на нула над гръцката звезда.

Въпреки наглед безнадеждната ситуация Циципас не се предаде и най-после започна да демонстрира обичайното си ниво. Младият грък върна интригата, като записа първия си пробив в мача и направи резултата 5-4. В десетия гейм Синер поведе с 30-15 и изглеждаше, че най-после ще прекъсне серията на съперника си, но Циципас и този път се измъкна от сложната ситуация и успя да изравни геймовете.

В следващия гейм ситуацията се повтори – Синер поведе с 30-0, но отново не успя да довърши започнатото и Циципас осъществи пълен обрат за 6-5, излизайки напред в резултата за пръв път от началото на мача. Синер обаче спечели следващия гейм и така се сетигна до тайбрек.

В неговото начало двамата си размениха по една точка, преди Циципас да запише пробив и да поведе с 4-1. Синер върна жеста и успя да изравни, а малко по-късно стигна до пробив и поведе със 7-6. Циципас обаче отново осъществи обрат и излезе напред с 8-7. След това отново дойде ред на Синер да пробие и резултатът стана 9-8 в полза на италианеца. В крайна сметка обаче Циципас стигна до нов пробив, който се оказа решаващ, и световният №6 спечели инфарктния тайбрек с 11-9.

Stefanos-Tsitsipas

Въпреки драматичния успех във втория сет Циципас не успя да използва психологическото предимство. Напротив – в заключителната част Синер летеше по корта и само след 19 минути игра вече водеше с 4-0. Циципас опита да се противопостави, но нямаше сили за още един зрелищен обрат. Синер поддържаше тази разлика докрая, като спечели последните си два гейма на нула и приключи мача още при първата си възможност.

Така Синер си гарантира място на 1/8-финалите на турнира, където ще се изправи срещу Григор Димитров в случай, че българинът спечели днешния си мач срещу 50-ия в света Йошихито Нишиока.