Адриан Андреев отново не загуби сет и е на финал в Ираклион

ITF M15 (Ираклион), полуфинал

Адриан Андреев – Раян Пенистън 6-4, 6-4

Адриан Андреев се класира за финала на турнира на ITF в Ираклион след победа в два сета над 379-ия в света Раян Пенистън. Българинът продължи чудесното си представяне от началото на турнира, като все още няма загубен сет от началото на надпреварата и съвсем заслужено стигна до мача за трофея.

На финала 19-годишният софиянец ще се изправи срещу своя връстник Иржи Лехецка от Чехия, който в момента е на 359-о място в световната ранглиста.

Голямото предимство на Андреев бяха реализираните на първи сервис точки, където той записа 71% ефективност срещу 58% за Пенистън. Българинът имаше преимущество и при спечелените точки на втори сервис (50%:43%), но във финала ще трябва доста да подобри успеваемостта си по отношение на възможностите за пробив. Днес Андреев реализира само 18% от своите шансове (2 от 11), докато Пенистън бе значително по-прецизен със своите 50% (1 от 2).

Мачът започна доста зле за Андреев, тъй като неговият опонент осъществи ранен пробив и поведе с 2-0. Българинът обаче се вдигна от нокдауна и взе инициативата, като успя веднага да върне пробива и да възстанови равенството. Пенистън спечели оспорвания пети гей, но след това Андреев отново „настъпи газта“ и реализира нов пробив, спечелвайки три поредни гейма за 5-3. Британецът намали пасива си, но Андреев вече не можеше да бъде спрян и спечели десетия гейм, с което приключи сета в своя полза след 66 минути игра.

Вторият сет започна по перфектен начин за българина, който продължи да бъде господар на корта и бързо натрупа комфортна преднина от 3-0. Изглеждаше, че победата на Андреев е въпрос на време, но Пенистън не възнамеряваше да се предава. Осъзнал, че вече няма какво да губи, британецът започна да играе много агресивно и да поема значително повече рискове. Тази стратегия му донесе успех и той също направи серия от три поредни гейма, довеждайки резултата до 3-3.

За щастие Андреев успя да прекъсне серията на опонента си и да спечели много важния седми гейм. Българинът продължи със силните си изяви и стигна до много важен пробив и преднина от 5-3, доближавайки се само на един гейм от спечелването на мача. Андреев стигна до мачпойнт, който обаче бе отразен от Пенистън, а в последствие британецът успя да остане в мача, спечелвайки деветия гейм. В десетия обаче българинът отново беше безупречен в най-важния момент, като при резултат 30-30 успя хладнокръвно да реализира двете поредни точки, които му бяха необходими.