Андреев взе сет на Попирин, но ще почака за първия си четвъртфинал

Singapore Tennis Open,
Алексей Попирин – Адриан Андреев 6-1, 5-7, 6-3

Адриан Андреев не бе далеч от втора победа в Сингапур, но все пак ще трябва да почака за първия си четвъртфинал на ниво АТР, след като загуби с 1-6, 7-5, 3-6 от австралиеца Алексей Попирин в среща от втория кръг на надпреварата от категория АТР 250.

Два дни по-рано 19-годишният софиянец постигна първи успех над тенисист от топ 100, обръщайки Лойд Харис. Днес Андреев отново демонстрира огромния потенциал и повишеното си ниво в последните месеци, което му позволи да бъде равностоен на световния №114, който само преди броени дни победи Давид Гофен на Australian Open и затрудни максимално Григор Димитров в подгряващия турнир в Мелбърн.

Андреев отново показа и борбения си дух, който му позволи да се събере след трудния първи сет и с високо ниво на тенис да стигне до успеха във втория. В началото на третия българинът имаше леко предимство, но един по-слаб сервис гейм обърна ситуацията и доведе до изстрадания успех за Попирин след близо 2 часа на корта.

Спечелените 20 точки от победата в първи кръг ще осигурят на Андреев скок с около 40 позиции в понеделник и влизане сред първите 400 до около 382-а позиция.

Попирин очаква на четвъртфинал победителя от мача между сънародниците си Матю Ебдън и Джон Милман, докато българинът ще трябва да почака първото си участие в топ 8 на АТР турнир, но с показаното демонстрира, че този момент едва ли ще бъде много далеч във времето.

В началото на мача процентът на вкаран първи сервис за Андреев бе доста нисък, а съперникът му се възползваше от това и играеше успешно на ретур при второто подаване на българина. На свой ред австралиецът използваше добре сервиса си, излизаше често и напред, за да завършва разиграванията.

Андреев измъкна първия си сервис гейм, но оттам насетне Попирин пое контрол и с пет поредни гейма стигна до бързата развръзка на сета. Последният сервис гейм на австралиеца бе първият, в който се достигна до равенство на негов начален удар и може би това загатна за промяната на силите на корта.

Ключовите моменти бяха в началото на втория сет, защото в тях Андреев трябваше да се бори много за оцеляването си. Във втория и третия си сервис гейм той отрази общо четири брейкбола, а при 3-2 достигна и до изобщо първия си шанс за пробив в мача. Някъде по това време силите на корта вече се изравниха и дори Андреев започна да играе по-уверено в разиграванията, влизайки и по-навътре в корта. В същото време грешките от ракетата на Попирин зачестиха. Така се стигна до 6-5, когато след минаващ от бекхенд и добра игра на мрежата българинът имаше три последователни сетбола. При втория световният №114 прати форхенда си в аут и така сетът отиде на сметката на участващия с уайлд кард.

Началото на решителната част бе равностойно като Андреев дори продължаваше да играе по-уверено. За съжаление първият му по-слаб сервис гейм от доста време насам доведе до пробив за 3-2 за Попирин, който бе набързо затвърден с гейм на 0.

При 5-3 Андреев трябваше да сервира за оставане в мача, но в този момент не издържа и след две последователни двойни грешки двубоят приключи.