Димитър Кузманов с нова победа на турнира в Братислава

Bratislava Open, осминафинал
Димитър Кузманов – Жомбор Пирош 6-3, 2-6, 6-4

Димитър Кузманов продължи доброто си представяне на Чалънджър турнира в Братислава, класирайки се за четвъртфиналите след успех над световния №123 Жомбор Пирош. Българинът бе надигран във втория сет, но в останалата част от мача превъзхождаше опонента си и стигна до напълно заслужен триумф.

Следващият опонент на Кузманов ще бъде шестият поставен Норберт Гомбош (№150) или квалификантът Джером Ким (№422).

Всички шест аса в мача бяха дело на Кузманов, който освен това направи по-малко двойни грешки (1-5). Българският тенисист спечели 62% от точките си на първи сервис (36/58) и реализира четири от деветте си шанса за пробив (44%), докато неговият опонент също записа четири брейка, но от десет опита (40%).

В маратонския четвърти гейм, продължил почти 15 минути, Кузманов пропусна три шанса за пробив, но въпреки това постигна целта си и поведе с 3-1. Пирош вдигна нивото и възстанови равенството, но това не притесни третата ни ракета. Пловдивчанинът стигна до нов пробив, а впоследствие спаси три брейкпойнта и спечели подаването си, приключвайки откриващия сет при 6-3.

Кузманов можеше да направи сериозна крачка към победата, но при 1-1 във втората част пропусна брейкпойнт. Тази нереализирана възможност струваше скъпо на българския тенисист, тъй като впоследствие Пирош изигра най-силния си период в мача и записа два последователни пробива, изравнявайки сетовете след 6-2.

В заключителната част обаче ролите се размениха. Кузманов преоткри верния ритъм и установи пълен контрол върху случващото се на корта. Българинът вдигна значително темпото и осъществи два поредни брейка и натрупа комфортен аванс от 5-1.

Двубоят изглеждаше приключил, но Пирош бе решен да се бори докрай. Унгарецът редуцира пасива си, след което върна един от пробивите. В деветия гейм Кузманов бе много близо до победата, но допусна обрат от 0-30 и по този начин резултатът стана 5-4. Макар да пропусна първия от двата мачбола, до които стигна, пловдивчанинът се възползва от втората си възможност да сервира за мача и оформи крайното 6-3, 2-6, 6-4 след малко под 2 часа игра.