Изабелла Шиникова отпадна във втория квалификационен кръг на Australian Open

Australian Open, втори квалификационен кръг

Изабелла Шиникова – Джиа-Джин Лу 2-6, 5-7

Изабелла Шиникова отпадна от квалификациите на Australian Open след загуба в два сета от световната №200 Джиа-Джин Лу. Българката имаше чудесна възможност да спечели втория сет и да промени развоя на мача, но за съжаление не успя да се възползва от открилите се пред нея шансове и се прости с надеждите си за участие на Откритото първенство на Австралия.

Китайката бе значително по-ефективна при спечелените на първи сервис точки, като регистрира 76% успевамост по този показател срещу доста по-скромните 49% за Шиникова. Българката изоставаше и по отношение на реализираните точки за пробив, като оползотвори 22% от своите възможности (2 от 9), а статистиката на Лу показваше 36% (5 от 14).

Мачът започна по отличен начин за българката, която спечели първия гейм на нула, но веднага след това Лу изравни. Шиникова поведе за втори път след силен трети гейм, но нейната опонентка отново възстанови равенството. Шиникова имаше две възможности за спечелването на петия гейм, но не успя да ги реализира и Лу осъществи първия пробив в мача, след което увеличи преднината си на 4-2 след гейм на нула.

Китайката продължи да доминира като спечели и седмия гейм, но в осмия Шиникова стигна до три поредни точки за пробив. За съжаление и трите бяха отразени от нейната опонентка, която няколко минути по-късно реализира първия си сетпойнт и спечели сета с 6-2.

Подобно на първия сет, вторият също започна с гейм за Шиникова, но Лу бързо възстанови равенството. В третия гейм българката спаси две поредни точки за пробив на своята опонентка, но въпреки това тя успя да осъществи обрат, след което увеличи преднината си на 3-1 след гейм на нула.

Ситуацията за Шиникова изглеждаше безнадеждна след като Лу спечели и петия гейм, но след това българката изигра най-силния си период в мача. Третата ни ракета проби сервиса на китайката за 4-2, а в седмия гейм спаси цели четири точки за пробив преди да осъществи обрат.

Шиникова изравни резултата след като отново проби сервиса на Лу, а в деветия гейм отрази още два брейкпойнта на китайката и осъществи обрат за 5-4. В следващия гейм третата ни ракета на три пъти стигна до сетбол, но не успя да се възползва от чудесната възможност и Лу изравни резултата в сета.

Това сякаш напълно сломи вдъхновението на Шиникова, която позволи на своята опонентка да си върне преднината при 6-5, след което китайката записа гейм на нула и оформи крайното 6-2, 7-5 в своя полза след 1 час и 20 минути игра.