Пиронкова даде сет, но продължава в квалификациите на Australian Open

Australian Open, квалификации

Цветана Пиронкова – На-Лае Хан 6-0, 3-6, 6-1

Цветана Пиронкова е на един мач от участие в основната схема на Australian Open. Ракета №1 на България постигна втора победа в квалификациите, които се провеждат в Дубай. След като загуби само гейм в първия кръг, този път Пиронкова трябваше да играе три сета, за да постигне успеха над №204 в света На-Лае Хан – 6-0, 3-6, 6-1.

Началото на мача бе перфектно за българката, която спечели първия сет на един дъх с 6-0. В следващите два сета нивото ѝ леко спадна, а и съперничката показа, че мястото ѝ във втори кръг на квалификациите не е случайно. Въпреки това в решителния сет Пиронкова се справи категорично, макар и в него Хан да оказа сериозна съпротива.

В крайна сметка българката завърши мача със 7 реализира пробива от цели 23 възможности като на свой ред допусна корейката да вземе сервис гейма ѝ на три пъти.

Така една от фаворитките в квалификациите си осигури място в третия последен кръг на пресявките. В него тя ще срещне Маргарита Гаспарян (№125), която победи Мариам Болквадзе (№192) със 6-3, 7-6(3).

До момента двете имат един мач помежду си. Той е на хард в Истанбул през 2015-а, когато Пиронкова постига любопитен обрат – 0-6, 7-6(4), 7-6(3).

Първият сет определено не предвещаваше стигането до трета решителна част. Пиронкова започна много силно и съперничката ѝ нямаше абсолютно никакъв отговор на нейната игра. Печелившите удари идваха в почти всяко разиграване, а Хан помагаше и с грешки от своята ракета.

След много дълъг първи гейм Пиронкова проби, а ключов бе следващият гейм, тъй като корейката имаше два шанса за рибрейк. Само че четвъртфиналистката от US Open успя да затвърди пробива и оттам насетне не даде нито един гейм на Хан до края на сета.

Така след три сета в квалификациите българката бе загубила общо само един гейм. Може би в случая и това повлия да се стигне до загуба на концентрацията ѝ във втория сет. В същото време логично азиатката повиши нивото си, играейки без никакво напрежение след лошия първи сет. Това доведе до много по-равностоен сет, спечелен в крайна сметка от Хан.

Въпреки това сценарият можеше да бъде много по-различен, защото в първите два сервис гейма на Хан Пиронкова пропусна общо пет шанса за пробив. В четвъртия гейм дойде първият пробив в полза на №204 в света, който бе затвърден за 4-1. Пиронкова се върна в сета с брейк за 3-4, но веднага след това допусна нов пробив.

И в последвалия гейм бившата полуфиналистка от Уимбълдън имаше шанс да остане в сета, но Хан реализира първия си сетбол и така вкара мача в трети сет.

А в него Пиронкова се върна към силния си тенис от първата част, с което си осигури и мястото в следващия етап. В първия гейм пловдивчанката направи няколко непредизвикани грешки, но все пак си взе подаването. След това пък двойна грешка на Хан доведе до 30-40 и след бекхенд уинър пробивът бе факт. И следващия сервис гейм на ракета №1 на България не премина безпроблемно, но пробивът бе затвърден, а след него последва дълъг гейм и втори брейк в полза на фаворитката в мача.

Последваха още два пробива, след което при 5-1 петият мачбол доведе до край на мача и място в трети кръг на квалификациите.