6 разгорещени конфликта между играчи и съдии

6 разгорещени конфликта между играчи и съдии

Малко повече от седмица преди началото на US Open бе обявено, че Карлос Рамос няма да ръководи мачове на Серина или Винъс Уилямс в Ню Йорк. Носителката на 23 титли от Големия шлем влезе в конфронтация със съдията на миналогодишния финал и организаторите прецениха, че ще бъде по-добре, ако пътищата на двамата не се пресичат през предстоящото издание на турнира.

Заключителната битка за титлата във Flushing Meadows през 2018 г. между американката и Наоми Осака предизвика много полемики, след като Рамос отсъди няколко нарушения срещу Серина. Скандалът започна с наказание за получаване на треньорски съвети, след което представителката на домакините напълно изгуби самообладание, влезе в емоционален спор с арбитъра и отправи сериозни обвинения по негов адрес.

Уилямс бе глобена от организаторите на турнира със 17 хиляди долара заради обида срещу съдията. Тя нарече Рамос „лъжец“ и „крадец“, а в същото време отрече да е комуникирала с Муратоглу по време на двубоя, за да получи указания.

Serena Williams

Въпреки това изглежда сякаш тя е постигнала малка победа, тъй като изпълнителният директор на Тенис асоциацията на САЩ (USTA) Стейси Аластър потвърди новината, че португалецът няма да ръководи нейни мачове, в интервю тази седмица.

„Нямаме нужда от това“, каза Аластър, цитирана от The New York Times. „Има повече от 900 мача тук за три седмици и има двубои, които Карлос може да ръководи.

Това не бе нито първият, нито последният случай на конфронтация между състезател и съдия. В следващите редове ще отправим поглед към някои от най-разгорещените конфликти от този тип.

Рафаел Надал – Карлос Бернардес, Рио де Жанейро ’15

carlos-bernardes-explains-why-he-gave-nadal-a-warning-before-the-match

Ако сте изненадани от действията на USTA и смятате, че този вид своеобразна „протекция“ на тенисиста е изключение, направено само за Уилямс, трябва да се върнем до 2015 г., за да открием друг подобен случай.

Макар също да има своите недостатъци, Рафаел Надал е считан за един от големите спортсмени в играта. Дори той обаче може да изгуби самообладание и да размени реплики със съдията. Ясен пример за това е загубата му от Фабио Фонини в Рио през 2015 г., когато започна конфликта му с Карлос Бернардес.

Матадора изпусна нервите си, след като съдията не му позволи да напусне корта, за да се преобуе при проблеми с шортите. Рафа трябваше да извърши действието пред пълни трибуни на корта, закривайки се с малка кърпа – нещо, което бившият №1 прие като голямо унижение и дълго време след това не прости на специалиста.

Освен, че изрази възмущението си ясно в редица пресконференции и обвини Бернардес в липса на уважение, испанецът помоли организаторите на Ролан Гарос същата година съдията да не ръководи негови двубои по време на турнира. Желанието му е задоволено и двамата се разминават в Париж.

„Помолих да не бъде на стола в мои мачове, понеже той не прояви уважение към мен в онзи ден в Рио де Жанейро. Това е всичко. Накара ме да сменя шортите си пред 7000 души. Съжалявам, но не мисля, че това е редно.“

Фабио Фонини – Луиз Енгзел, US Open ’17

engzell-jpg

За разлика от Рафаел Надал, Фабио Фонини не е сред най-сдържаните тенисисти в Тура. Италианецът винаги е бил с „бурна кръв“, лесно се е поддавал на емоциите и често е влизал в пререкания с реферите.

Един от тези случаи обаче изпъква. В мач от първи кръг на US Open ’17 Фабио губи какъвто и да е усет за това какво е редно и какво – не, като преминава граници, след които просто няма как да се размине с тежко наказание.

По време на загубата си от Стефано Травалия, Фонини нарушава на три пъти рамките за спортсменско поведение на корта, като при последния стига дотам, че нарича съдийката Луис Енгзел „курва“ на италиански.

Организаторите на турнира реагират мигновено, като временно му забраняват да се състезава в Ню Йорк, което означава, че участието му на турнира по двойки със Симоне Болели намира своя край. Следват и глоби на обща стойност 24,000 долара – нещо, познато за италианеца, който през 2014 г. е принуден да плати цели 27,500 долара на Уимбълдън поради неспортсменско поведение.

Ник Кирьос – Фъргъс Мърфи, Куинс и Синсинати ’19

sp21-Nick-Kyrgios

Преди да се насочим към по-прашните страници на историята на тениса, ще обърнем внимание на един сблъсък, който се пише в настоящето. Ник Кирьос никога не е бил сред най-примерните състезатели на корта, но през тази година две от най-големите му избухвания бяха свързани с един и същ съдия – Фъргъс Мърфи.

Конфликтът им вече има два запомнящи се епизода и едва ли чувствата между двамата ще се изгладят с течение на времето. На The Fever-Tree Championships тази година австралиецът обвини арбитъра, че манипулира мача му и целенасочено се опитва да му попречи да спечели:

„Това е някаква шега, човече. Като например това, че шапката ти е смешна. Дори не грее слънце! Топката беше аут. Няма как да играя на 100%, когато има съдия на линията, който манипулира мача. Не искам да играя.“

Тези негови действия доведоха до глоба на стойност 17,500 долара, но шоуто тепърва предстоеше. Двамата се срещнаха отново в Синсинати, където Ник трябваше да се изправи срещу Карен Хачанов във втори кръг.

След един от оспорваните геймове в срещата, който Кирьос измъкна след дюс, Мърфи предупреди австралиеца да не се бави прекалено много преди изпълнението на начален удар. Това извади световния №29 от контрол. Впоследствие бяха изсипани множество обиди, бе намесено името на Рафаел Надал, бяха счупени две ракети, а при поздрава в края на двубоя Ник плю в посока на стола на съдията.

ATP наказа тенисиста по пет различни параграфа за нарушение на етикета, сред които глоби за словесна обида, за видимо непристойно поведение и за своеволно напускане на корта. Освен това от асоциацията ще разгледат още нарушения на Кирьос и ако те са наказуеми, може да последва допълнителна глоба или дори спиране на състезателните права.

Той пък от своя страна се защити, споделяйки чрез Instagram видео, при което Рафаел Надал се забавя значително по-дълго при изпълнението на сервис при идентичен резултат и не получава предупреждение.

Джон Макенроу – Джери Армстронг, Australian Open ’90

Mcenroe Armstrong

Преди Кирьос да се превърне в „лошото момче на тениса“, тази титла принадлежеше на Джон Макенроу. Той, Илие Настасе и Джими Конърс бяха същински кошмар за за съдиите и до голяма степен носят отговорност за въвеждането на предупреждения за неспортсменско поведение.

Макар най-популярното „избухване“ на американеца да остава тирадата с „You cannot be serious“ на Уимбълдън ’81, друго носи повече тежест. През 1990 г. на Australian Open съдията Джери Армстронг е принуден да дисквалифицира бившия №1 след редица провинения.

Всичко започва, когато в третия сет на четвъртия кръг Макенроу се приближава до страничния арбитър, гледа я настойчиво отблизо и удря топката с ракетата си неколкократно пред нея след спорно отсъждане – получава първото си предупреждение. Малко по-късно чупи ракетата си, което води до точка за противника и бурна реакция към съдията на стола. Гейм, сет и мач.

Ако трябва да бъдем честни, Макенроу е бил майстор в това да изпробва търпението на съдиите до лимита, но не и отвъд него. Зад единствената му дисквалификация се крие любопитна причина – точно преди турнира правилата биват променени и вместо гейм за противника, при трето провинение се слага край на цялата среща. Нещо, което Джон е пропуснал да прочете на стената в съблекалните. Завръща се в Мелбърн само още веднъж преди края на кариерата си.

Джеф Таранго – Бруно Ребу, Уимбълдън ’95

Mandatory Credit: Photo by Colorsport/REX Shutterstock (3137973a) Jeff Tarango (USA) argues with a Wimbledon official before storming off the court Wimbledon Tennis Championships 1995 1995 Wimbledon Tennis Championships Sport

Завършваме с още един случай на преждевременно прекратен двубой на турнир от Големия шлем, като тук ситуацията е почти комична. Става дума за историята на Джеф Таранго и Бруно Ребу в мач от третия кръг на Уимбълдън ’95 г..

Много пъти сме виждали разстроени тенисисти, които за секунда са почти готови да напуснат корта от възмущение, но се завръщат в игра и довършват срещата. Е, не и Джеф Таранго. Американецът се превръща в първия състезател в историята на Уимбълдън, който просто излиза от съоръжението и по този начин слага край на участието си.

Носителят на 2 ATP титли бива тормозен от британската публика още от първия кръг на двойки, когато изиграва роля в наказанието на представителя на домакините Тим Хенман. Англичанинът уцелва неволно едно от момичетата, които подават топките. Таранго влиза в напрегнат разговор със съдията и в крайна сметка мачът приключва с отстраняване на Хенман.

Следващите дни от турнира не са приятни за Джеф. По време на сблъсъка му срещу Александър Мронз публиката го освирква и вдига шум в моменти, в които той се опитва да изпълни сервис. Нервите на Таранго поддават и той се обръща към трибуните: „О, млъкнете!“.

Ръководещият срещата Бруно Ребу отсъжда спокойно: „Нарушение на правилника, неприличен език, господин Таранго.“ Точката на кипене изведнъж е прескочена. Бившият №42 полудява, нарича съдията „най-корумпираният рефер в света“ и напуска корта, а съпругата му настига Ребу и му забива шамар, преди да последва мъжа си.

Обвиненията по адрес на арбитъра продължават и на пресконференцията, на която Таранго заявява, че французинът помага на дадени играчи в замяна на приятелството им – нещо, което е научил от две жени, към които Ребу е имал интерес на парти, провело се преди това.

В крайна сметка американецът получава солена глоба, а Макенроу коментира случая пред NBC по следния начин: „Джеф се нуждае от ваканция. Дълга ваканция.“

Момчил Русев, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH