Атаки към бекхенд ъгъла отвсякъде: Как Тийм промени собствената си игра, за да победи Надал

Атаки към бекхенд ъгъла отвсякъде: Как Тийм промени собствената си игра, за да победи Надал

Във вторник следобед Доминик Тийм победи Рафаел Надал в два тайбрек сета в мач, който безспорно е един от най-качествените през цялата година в тениса. Двамата играха на страхотно ниво, но Тийм бе по-добър в ключовите моменти. А стратегията му в опит да надделее над испанеца бе ясна от самото начало – да атакува бекхенда на Надал на всяка цена. Като в същото време във важни ситуации като тайбрека на първия сет да изненада съперника с топки към форхенда.

Това е заключението и на анализа на АТР чрез статистиката на Infosys Second Screen. Тя показва, че Тийм е насочил 68% от своите форхенди по диагонала към полето за равенство, където Надал играе с левичарския си бекхенд.

Но при 2-5 точки в тайбрека на първия сет, австриецът изненада Надал с три форхенд уинъра по правата към форхенда на съперника си и така взе сета.

Пласиране на форхенда на Тийм

Пласирането на форхенда на Тийм

Още по-впечатляваща е ситуацията при изпълнението на бекхенд на Тийм. Шампионът от US Open бе толкова фокусиран върху търсенето на бекхенда на испанеца, че изпълни своя собствен обратен удар по правата в невероятните 72% от случаите в първия сет. Вкарвайки левичаря в бекхенд ъгъла му отваряше корта за Тийм, който след това с мощен форхенд да завърши в опразнения корт.

Стратегията на Надал бе подобна на тази на Тийм като той изпълни 68% от форхендите си към бекхенда на австриеца. Но в ключовите моменти в края на първия сет Тийм бе този, който успя да промени стандартния сценарий и да изненада световния №2.

А това бе ключово, тъй като Надал се намира в серия от 70 победи, след като е взел първата част на мача.

Пласиране на форхенда на Надал

nadal-thiem-infosys-spray-nitto-atp-finals-2020

Повече от 39% от първите сервиси на Надал водеха до неуспешни ретури спрямо 33% за Тийм. Обикновено това би дало предимство на Надал във важния компонент на разигравания до 4 удара, но случаят не бе такъв. В тези най-кратки разигравания Тийм имаше предимство от 51-42 точки. Надал спечели 23 от 37-те разигравания, продължили над 9 разигравания, но това не бе достатъчно в двата тайбрека, спечелени от ъперника.

За ясната си стратегия говори и самият Тийм след двубоя като отчете ключовата роля на бекхенда по правата и възможността да го използва специално на бързите настилки: „Тренирах този удар много преди подновяването на сезона, много съм щастлив, защото работи за мен. Мисля, че това е удар, който мога да изпълня толкова лесно само на бързи кортове срещу Надал, където топката не отскача толкова високо. На клей е невъзможно да го направя. Топспинът му е прекалено агресивен. Тук, настилката е по-бърза и неговата топка не отскача толкова високо. Знаех, че за да имам шанс, трябва да удрям по този начин и за щастие сработи.“

Знаете ли че? Тийм е едва вторият тенисист в историята, който е в серия от пет спечелени тайбрека срещу Надал.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH