Даниил Медведев – тенисистът, станал олицетворение за „постоянство“

Даниил Медведев - тенисистът, станал олицетворение за "постоянство"

Когато Даниил Медведев загуби финал, малцина тръгват да говорят за „изгубени шансове“ и „пропуснати възможности“. Руснакът вече създава такова впечатление, че дори да падне на крачка от трофея, се изправя и отново стига до подобна позиция в някоя от следващите надпревари в календара. А ако започнем да броим колко пъти достигна до финалната четворка тази година, скоро пръстите на двете ръце няма да са ни достатъчни.

Осемте полуфинала на Медведев и петте битки за трофей през 2019 година, както и 38-те победи в Тура, което го поставя на второ място заедно с Роджър Федерер този сезон, са доказателство за постоянство, но и за приспособяване към различни ситуации.

Световният №9 сякаш води битка за оцеляване всеки път, в който е изправен до стената, а методът му не е сляпо следване на установената тактика преди мач, а бърза промяна, която да изненада противника. Това се забеляза още в двубоя му от трети кръг на Уимбълдън миналия сезон, в който губеше с 0-2 сета от Адриан Манарино, но желанието му да се класира за първи път във втората седмица на турнир от Шлема се оказа твърде голямо, че да спазва установените „норми“.

Руснакът застана на сервис чак в края на полето – там, където започват очертанията на корта за игра на двойки, и започна да изстрелва начални удари по диагонала. Това съвсем обърка противника му, който загуби следващите два сета. В крайна сметка обаче Медведев нямаше ден и загуби в пет части, но доказа, че е по-различен от онези тенисисти, които, тръгнат ли по течението към загубата, не могат да сторят много, че да я избегнат.

Medvedev

Само преди седмица 23-годишният играч стигна до финала във Вашингтон без загубен сет, но в заключителната битка отстъпи в два тайбрека на вдъхновения Ник Кирьос. Поражението можеше да повлияе тежко на Даниил, тъй като се бореше за своята пета титла, а всъщност и най-голямата до момента заедно с тази от Токио през 2018 г. Той обаче поздрави спортсменски съперника, насочи се към Монреал и за пореден път пренасочи енергията си по правилния начин, за да запише дебютен финал в турнири от сериите Мастърс.

Медведев надигра Тийм за по-малко от час, а в следващата фаза се наложи над Карен Хачанов с 6-1 7-6(6) и чрез показаното на корта вдигна публиката на крака. Нереални бекхенди, „хот-дог“ удари, красиви волета и къси топки – всичко това изпълва играта на Даниил Медведев, а в момента изглежда така, сякаш 23-годишният руснак не може да направи грешка.

Шампионът от Sofia Open отчете, че двамата с Хачанов не обичат да играят един срещу друг и че двубоят е бил много напрегнат. В подобни ситуации обаче, изглежда, Медведев е най-добър – когато трябва да принуди съперника да направи грешката или пък самият руснак да завърши хладнокръвно някое от майсторските си изпълнения.

Така беше и в полуфинала срещу сънародника му, но руснакът беше спрян в заключителната битка от Рафаел Надал, който го надигра тотално с 6-3 6-0 за малко над час на централния корт.

Дори след това тежко поражение Медведев се обърна към треньора си Жил Сервара, който беше на трибуните, по възможно най-позитивния начин: „Жил, трябва да сме доволни от финала. Другия път ще работим повече, за да стигнем до титлата“.

Daniil Medvedev, Montreal

Въпреки всичко Медведев продължава да доказва силната си психика. В Монте Карло той изигра един от най-добрите си мачове и надигра световния №1 Новак Джокович с 6-3 4-6 6-2, а в последвалия полуфинал поведе с 5-1 на Душан Лайович. Изведнъж обаче грешките на руснака започнаха да се трупат една след друга и той се провали в шест поредни гейма, а сърбинът удължи серията си с още четири, за да елиминира опонента.

По време на двубоя, когато деветият в света виждаше, че нещата не се получават, бурно изразяваше гнева си, удряйки мощно ракетата в земята. Разочарованието не за пръв път връхлетя младия тенисист, но впоследствие стана ясно, че единственият, който може да наруши ритъма му, е самият той.

Медведев притежава рядко срещаното сред спортистите качество да забравя бързо неуспехите и да се пренастройва. Моментите на нерви траят едва няколко минути, а после всичко е „розово“ и той винаги извлича позитивите. Или иначе казано, Даниил се доближава до известна степен към понятието „непукизъм“.

Веднага след загубата от Лайович отново намери ритъма си и стигна до финала в Барселона. Да, там също загуби, този път от Доминик Тийм, и мнозина биха се запитали кому е нужно постоянство, след като не може да направи последната крачка към титлата. Едва ли обаче някой очаква от Медведев да печели постоянно и именно тази липса на напрежение до момента помага на руснака да постига значими резултати. Най-доброто му класиране в турнири от Шлема обаче до момента е четвърти кръг в Мелбърн от този сезон, а когато очакванията нараснат, то все още не е сигурно как Даниил би се справил на най-голямата сцена.

medvedev

Всички си спомняме първия му мач в София този сезон срещу Робин Хаасе, в който загуби първия сет и започна да удря мощно ракетата си в земята и да се самообвинява. Всичко обаче сякаш бе изтрито от паметта му след това и до края на турнира не загуби сет, за да вдигне единствената си до момента титла през годината, както и пета в кариерата си.

Самият Медведев се оплака от условията в зала „Арена Армеец“ – най-вече от топките, които според него летяха много продължително във въздуха, но страничните фактори бяха забравени поради глада за успехи, а загубата за руснака не беше сред възможните опции.

medvedev final sofia open 4

Поради всички тези свои качества, а и благодарение на тях, Даниил дебютира в топ 10 този сезон. Има обаче добра преценка за възможностите си.

„Просто ще продължа да си казвам: „Добре, сега трябва да достигнеш топ 5 или дори още по-нагоре“, казва Медведев, цитиран от atptour.com.

Какво се крие обаче зад постоянството и силната психика на руснака? Един гений, който не се съобразява с установените правила. Но и нормален човек, който трябва да се отърве от всичките си вредни навици.

Медведев дълго време гради екипа около себе си и освен основния си треньор Жил Сервара, с когото работи през последните пет години, добавя още физиотерапевт и психолог. Започва да се грижи повече за тялото си, да не излиза толкова често навън и да губи времето си, както и да не яде желирани бонбони.

„Скитълс, бонбони мечета, желирани бонбони – не са много полезни за здравето и за мускулите, но аз ги обичам“, споделя Даниил пред ATP.

По-важната част обаче са разнообразните тактики, които подобрява на тренировъчния корт. Жил Сервара казва, че откакто руснакът намери онзи сервис от линията за двойки срещу Манарино, е започнал да го тренира усилено.

Това важи и за убийствения му бекхенд – един от най-плоските и, в същото време, един от най-смъртоносните в тура. Често взема топката ниско и се създава впечатление, че ще я изкара в аут, но необичайното движение на ръцете му, което не може да се сравни с това на колегите му в Тура, в доста голям процент от случаите му помага да пласира в корта неудобни за съперника топки.

medvedev

„Мисля, че е наистина необичаен, но това е моята сила“, казва Медведев за бекхенда си. „Едно е да имаш нетрадиционен стил на игра и да не си добър в него. Но щом успявам да вкарвам топките в корта, то това вече е сила“.

Стилът на игра на Медведев „го няма в учебниците“, но и Жил Сервара не смята, че е нужно да внася корекции. Той просто гледа отстрани и се възхищава на своя възпитаник:

„Понякога просто не го разбираш, а само стоиш и си казваш: „Уау!“.

Димитър Радев, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH