Един №1 се оттегли, друг дебютира на върха: Обзор на сезон 2022 при мъжете

Един №1 се оттегли, друг дебютира на върха: Обзор на сезон 2022 при мъжете

Сезон 2022 имаше своите големи и малки истории, нови и стари главни герои, вълнуващи моменти, рекорди и разочарования. В последните дни на годината ще обърнем поглед обратно към него, за да извлечем някои изводи преди началото на следващия.

Играч на сезона

Рекорди, рекорди, рекорди и най-завършеният тийнейджър, който сме наблюдавали на тенис корт (поне) от Рафаел Надал Насам. Карлос Алкарас спечели първа титла от Големия шлем, изкачи се до №1 в света и завърши годината на тази позиция, което напълно заслужено му отрежда и приза на „играч на сезона“ в нашия списък.

Още с първото му появяване в Австралия стана видно, че испанецът е работил здраво по физиката и началния си удар. В Рио победи Беретини, Фонини и Шварцман в рамките на два дни, след което се справи с Алекс де Минор и Пабло Кареньо Буста в Барселона. И в двата турнира си тръгна с трофея.

Карлито продължаваше да впечатлява все повече и повече – седмица след успеха в Каталуния триумфира и на Мастърса в Мадрид. Късмет и лесен жребий? Не. Последователни победи над Камерън Нори, Рафаел Надал, Новак Джокович и Александър Зверев. Саша успя да вземе реванш на четвъртфинала на Ролан Гарос, но най-доброто от Алкарас тепърва предстоеше.

На Уимбълдън видяхме да се заформя едно съперничество, което се надяваме да гледаме отново и отново години наред. Синер елиминира тийнейджъра в шоу на четвъртфиналите, след което го победи и на финала в Умаг. Мачът им на четвъртфиналите на US Open бе спектакъл, който се превърна в незабавна класика. Карлос спечели три поредни петсетови драми по пътя към финала, където обърна и Каспър Рууд в мач с двоен залог – дебютно отличие от Шлема и дебют на върха на класирането.

Рекордите го следваха през цялата година. В Рио се превърна в най-младия шампион на ATP 500 надпреварата, след което повтори постижението в Маями и Мадрид. Поредните му успехи над Рафа и Ноле в Мадрид го направиха най-младия тенисист, който успява да преодолее и двамата. Триумфът му в Ню Йорк го направи най-младия шампион в надпреварата от Пийт Сампрас (1990) и в турнир от Големия шлем от Рафаел Надал (2005, РГ). И по-важно – най-младият №1 в света за всички времена.

Година, която ще се помни. 57-13 и 5 титли, сред които една от Шлема, две от Мастърс и две на ниво ATP 500.

Новото поколение настъпва, но легендите още са тук

И докато Алкарас блестеше толкова ярко, ореолите на Новак Джокович и Рафаел Надал далеч не са изчезнали.

Матадора се завърна от тежка контузия, която почти доведе до отказването му, с триумф на Australian Open и Ролан Гарос, а Новак извлече почти максимума от участието си в Тура, което бе съкратено от факта, че не е ваксиниран и нямаше как да играе в Австралия и САЩ.

PARIS, FRANCE May 20. Rafael Nadal of Spain and Novak Djokovic of Serbia greet each other during training change over on Court Philippe Chatrier as players train in preparation for the 2022 French Open Tennis Tournament at Roland Garros on May 20th 2022 in Paris, France. (Photo by Tim Clayton/Corbis via Getty Images)

Сърбинът бе спрян от Рафа на клея във Франция, отново вкуси победоносно свещената трева на Уимбълдън, а след американското турне спечели Тел Авив, Астана, Nitto ATP Finals и допусна една единствена загуба – на финала на Мастърса в Париж.

Надал можеше да гони и още по-големи успехи, като пристигна на US Open с шансове да се завърне на върха в класирането, като ги запази дори до Финалите, но травма и бурните събития покрай раждането на първото му дете отвлякоха от силите му в последните месеци от сезона.

Със сигурност обаче и двамата демонстрираха, че дори и да има „нов шериф“ в Тура, когато са в изправност, техните оръжия все още са най-опасните.

Ти плачеш, ние плачим, всички плачат. Тримата мускетари вече са само двама.

Отказването на Роджър Федерер от тениса на Laver Cup бе моментът на годината. Всичко бе точно, както трябва – Голямата четворка се събра за пръв път в един и същ отбор, а последните си минути на корта Маестрото прекара редом до най-големия си съперник, Рафаел Надал.

Швейцарецът прекрати кариерата си като икона в спорта, легенда и в очите на мнозина – най-великият за всички времена. Макар много от постиженията му да биват постепенно задминавани от Рафа и Ноле, Федерер бе лицето на тениса години на ред и накара поколения да се влюбят в играта със своя елегантен и красив стил.

Бе ясно, че в даден момент ще трябва да видим последния мач на Маестрото и че този момент ще бъде труден. Макар емоциите да заляха зрителите в залата и пред телевизорите, нямаше как да има по-подобаващо и перфектно изпращане на носителя на 20 титли от Големия шлем.

Героите в сянка

Докато Надал, Джокович и Алкарас прибраха титлите от Големия шлем и излязоха на преден план, те не бяха единствените, които записаха силна 2022.

Ако резултатът само на един мач бе различен, можеше да имаме друго име в категорията „Играч на сезона“. Финалът на US Open бе битка не само за дебютен трофей от Шлема, но и за първото място в света. И ако присъствието на Алкарас не бе считано точно за изненада, надали преди началото на 2022 някой би предположил, че Каспър Рууд ще стигне до двубой с подобен залог – не само през тази година, а и изобщо в кариерата си.

Норвежецът обаче тихо и с постоянство подобряваше представянията си, което го изведе до два финала от Големия шлем и рекордното за него второ място в ранглистата. Макар тенисът му да не е толкова вълнуващ като този на Карлос, Каспър отново и отново показва, че ако пред него се открие възможност, той ще стори всичко по силите си, за да я грабне.

И ако по пътя до мачовете за трофеите на Ролан Гарос и US Open не срещна нито един представител на топ 10, на Финалите в Торино показа, че натрупаната увереност и усърдната работа са го превърнали в състезател, който вече не бива да бъде отписван в нито една надпревара – победи над Оже-Алиасим, Фриц и Рубльов го отведоха до поредния финал, като този път отстъпи на Джокович.

Другият тенисист, който отбеляза напредък, но това остана някак незабелязано поради наличието само на два трофея, е Стефанос Циципас. Състезателят с най-много победи (61) за цялата година. Постоянството беше нещо, по което гъркът имаше нужда да поработи и с изключение на няколко епизодични разочарования, то бе налице през 2022. Рубльов, Зверев и Медведев също имаха своите моменти, но ще бъде любопитно да видим как ще реагират през следващия сезон на новата си позиция, в която определението „бъдещето на тениса“ започна да им се изплъзва и да прескача към следващото поколение.

Представянето на Камерън Нори също трябва да бъде отбелязано. Амбициите на британеца за първото място в ранглистата се посрещат от мнозина с усмивка, но дори все още да изглежда много далеч от постигането на тази своя цел, дебютът в топ 10 и полуфиналът на Уимбълдън показват, че най-малкото е на прав път в развитието си.

Крачки в правилната посока за младите звезди на Тура

Новото поколение несъмнено е вълнуващо. Вече засегнахме въпроса за зародилото се съперничество между Яник Синер и Карлос Алкарас, които изглеждат готови да се борят за най-големите отличия в спорта. Във втората половина от годината обаче към тях се присъедини и още едно име – това на Холгер Руне.

Новобранецът на годината“ на ATP започна сезона като №103, а я завършва като №11. Първият трофей в кариерата му дойде през май в Мюнхен, а развитието му не спираше – последва победа над Циципас на четвъртфиналите на Ролан Гарос и впечатляващ финален спринт – 19 победи в 21 мача, титла в Стокхолм и, за завършек, успех над Новак Джокович във финала на Мастърса в Париж.

Лоренцо Музети също се разви значително през годината, а Феликс Оже-Алиасим най-накрая се отпуши след осем поредни загубени финала и спечели четири трофея през 2022, три от които – поредни.

Отново във форма видяхме и тенисисти, които трябваше да преминат през тежки периоди от кариерите си след поредица от травми. Борна Чорич имаше своята приказна седмица в Синсинати, а Вавринка и Мъри започнаха да намират все по-добър ритъм през настоящия сезон. Без да привлича много внимание, Ришар Гаске също записа силни резултати, стигайки на четири пъти до четвъртфинал и на други два – до полуфинали. Доминик Тийм трябваше да преглътне серия от поражения при стъпването си обратно на корта, но полуфиналите в Хихон и Антверпен показаха, че отново започваме да виждаме нюанси от най-добрия му тенис.

„Лошото момче“ Ник Кирьос показа на всички какво може да постигне, когато се отдаде на спорта, макар и за кратко. Титлата на двойки с Кокинакис от Australian Open бе последвана от финал на сингъл на Уимбълдън и трофей във Вашингтон. Австралиецът не само предоставяше марковото си шоу на публиката, но и изглеждаше мотивиран да търси победа след победа, което го отведе до висини, за които досега само се спекулираше дали е способен да достигне.

Разбира се, най-радващото за нас е това, че българската 2022 в тениса бе успешна. За постиженията на Димитров, Андреев, Кузманов, Лазаров и компания обаче ще си говорим отделно в специални текстове за нашите представители в Тура.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH