Какво прави ретурите на Медведев на хард през 2021 най-добрите в Тура

Какво прави ретурите на Медведев  на хард през 2021 най-добрите в Тура

Изкачване до №2 в света, финал на Australian Open и две титли. Сезонът на Даниил Медведев изобщо не е лош, а една от причините за успехите му е великолепното представяне на ретур, особено на твърди кортове. Крейг О’Шанеси от ATP и Infosys ATP Beyond The Numbers анализ ще ни помогне да разберем по-добре на какво се дължи добрата му игра от посрещане.

Руснакът се изнася над седем метра зад основната линия – стратегия, която му донесе повече пробиви на хард, отколкото на който и да е друг.

Вторият в класирането е пробил опонента си 75 пъти в 20 мача преди Олимпиадата в Токио, като води в Тура по този показател. Андрей Рубльов е втори със 74 брейка в 24 двубоя.

Освен това Медведев е лидер и по броя на точки, спечелени на твърди кортове този сезон със своите 54.7% (1637/2992). Отново сънародникът му Рубльов е втори с 54.6% (1791/3279). С предстоящите турнири именно на тази настилка в САЩ, Даниил има причина да е с високи очаквания за следващия месец.

Изследването на това защо Медведев постига резултати от тези дълбоки позиции за ретур показва, че това се дължи до голяма степен на техниката му – посрещането му напомня по-скоро на типичен удар от разиграване. Традиционно състезателите залагат по-скоро на блокиране на топката при посрещане, което се дължи на силата на сервиса, докато при него това не е точно така.

Ако повечето тенисисти атакуват втория сервис на опонента, Медведев не се колебае да го прави още на първия. Средната скорост на ретурите му на първи начален удар на ATP Cup бе 110 км/ч, което се равнява на тази, която съперниците му постигат, посрещайки втори сервис.

Позиционирането му и скоростта на ударите му пренаписват приетите стандарти за ретури на твърди кортове в Тура.

Следната графика сравнява точките на посрещане на Матео Беретини и на Медведев във финала на ATP Cup през януари. Всички ретури на Медведев са изпълнени на между четири и седем метра зад линията, докато италианецът стои на метър-два от нея.

Позициите, в които Медведев удря топката от ретур

Позициите, в които Беретини удря топката от ретур

Ето и скоростта на ретурите по време на ATP Cup в Мелбърн:

2021 ATP Cup – Средна скорост на ретурите на първи сервиси

Кръг/ОпонентМедведев Опонентът му
Финал срещу Беретини 100 km/h 87 km/h
Полуфинал срещу Зверев 103 km/h 93 km/h
Групова фаза срещу Нишикори 122 km/h 88 km/h
Групова фаза срещу Шварцман 116 km/h 80 km/h
 Средна скорост 110 km/h 87 km/h

2021 ATP Cup – Средна скорост на ретурите на втори сервиси

Кръг/Опонент Medvedev Опонентът му
Финал срещу Беретини 125 km/h 107 km/h
Полуфинал срещу Зверев 112 km/h 114 km/h
Групова фаза срещу Нишикори 115 km/h 108 km/h
Групова фаза срещу Шварцман 116 km/h 111 km/h
 Средна скорост 117 km/h 110 km/h

За да може човек да придобие адекватна преценка за скоростта на ретурите на Медведев, добавяме и средната скорост на ударите в разиграванията.

2021 ATP Cup – Средна скорост на ударите в разиграванията

Кръг/ОпонентМедведев Опонентът му
Финал срещу Беретини 113 km/h 110 km/h
Полуфинал срещу Зверев 116 km/h 115 km/h
Групова фаза срещу Нишикори 116 km/h 112 km/h
Групова фаза срещу Шварцман 117 km/h 111 km/h
 Средна скорост 116 km/h 112 km/h

Средната скорост на ретура на Медведев на втори сервис леко надскача тази на ударите му в разиграванията (117 км/ч към 116 км/ч). Голямата полза на позиционирането му далеч зад основната линия е, че му позволява да посреща първите сервиси с по-голяма сила на удара – със средно 23 км/ч по-голяма скорост от тази на своите противници.

С други думи, Медведев не иска да изпълнява „ретур“ в неговия традиционен смисъл срещу първите начални удари. Иска да се отдалечи максимално от основната линия, за да даде време на топката да се забави и впоследствие да замахне с възможно най-голяма сила към нея. Това, което губи с изтеглянето си далеч от корта, наваксва с мощност на изпълнението.

Това повдига въпроса – защо да блокираме първите сервиси, когато можем да им отвръщаме с обикновен форхенд?


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH