Кешбол в тениса

Кешбол в тениса

Вероятно се сещате за касовата холивудска лента с Брад Пит от началото на това десетилетие, в която се описва историята на бейзболния Оуклънд Атлетикс отпреди петнайсетина години.

В общи линии сюжетът се върти около това как клубът намира начин да стъпи на крака, въпреки че постоянно големите акули го обезкървавят, привличайки най-добрите му играчи.

Брад Пит, в ролята на генералния мениджър на отбора Били Бийн, е принуден наново да изгради отбора си с едва една трета от бюджета на тима. И въвежда нова система.

Наема младия икономически анализатор Питър Бранд (Джона Хил), според когото всяко нещо може да бъде изчислено. Двамата заедно загърбват традициите и подлагат бейзболистите на статистически компютърен анализ, който дотогава е игнориран в тези среди. В крайна сметка възраждането се постига с подценени или освободени от отборите си като ненужни играчи.

Приложима ли е „Кешбол“ философията в тениса? Отговорът не просто е положителен, а истината е, че технологичната революция в играта вече е започнала.

pittred_a

Александър Зверев открехна завесите пред The Daily Telegraph: „Всички добри тенисисти използват база данни, но просто не обичат да говорят за това. В момента това е голяма част от играта ми и много ми помага в индивидуалната подготовка за всеки двубой. Особено полезно беше на финала в Лондон срещу Новак Джокович.“

Golden Set Analytics е сред водещите компании в областта.

GOLDEN SET

Компанията предлага подробен анализ на мачовете на конкретен опонент и негови предходни двубои – как сервира, къде пласира топката и каква е нейната траектория. Къде посреща и в коя посока и каква е средната продължителност на точките в различните двубои. Както и от коя позиция на корта в процентно съотношение кой е най-вероятният удар, който ще пласира. Казано по-просто – отчита абсолютно всеки един отделен компонент на тениса.

Golden Set Analytics е използвана от Новак Джокович, Кей Нишикори, Марин Чилич, Милош Раонич, Стан Вавринка, Гаел Монфис и още много топ звезди. Компанията е анализирала над 20,000 мача, като е отчела, че клиентите и средно скачат с 25 места напред в ранглистата, след като са започнали да ползват услугите ѝ.

Става дума за много сложни компютърни алгоритми направени от учени, завършили най-престижните университети в света – от Харвард и Йейл до Станфорд и Сан Диего. Golden Set Analytics има анализирани по минимум 25 мача на всички представители от топ 150 в мъжкия тур.

Golden-Set-Analytics_Rally-Length-visual Golden-Set-Analytics_Serve-Trajectory

Това напомня и за една култова история, свързана с изкусното умение на анализ.

В продължение на три години Андре Агаси така и не можеше да открие липсващото парче от пъзела, за да се справи с Борис Бекер. Между 1988-а и 1989-а двамата се срещат в три случая, а германецът записва категоричен хеттрик от победи. Дори и серията да не е най-дългата, в която някой не може да победи големия си съперник, тя тормози Агаси, който е обсебен от това да счупи каръка.

И тогава идва големият пробив.

В Индиън Уелс през 1990-а Агаси вкарва в употреба нова теория. Нещо много дребно, което обаче открива след безкрайни часове, в които изследва играта на Бекер. Американецът започва да гледа езика на опонента си.

„Бекер ме победи в първите три пъти, когато играхме, защото имаше тип сервис, какъвто играта не бе виждала досега. Гледах запис след запис и осъзнах, че той има странен тик с езика си. Не се шегувам“, споделя Агаси.

Той обяснява, че точно преди германецът да хвърли топката, за да изпълни начален удар, се изплезва. Ако езикът му е наляво, Борис сервира по диагонала, а ако не е – по правата. Откритието тотално променя съотношението победи-загуби на Агаси в преките двубои  и в следващите 11 срещи, които следват, германецът записва само една победа (на полуфинала на Уимбълдън  през 1995 г.) преди да сложи край на кариерата си през 1999-а с рекорд в преките двубои 4 победи и 11 загуби срещу американеца.

По време на този период Агаси казва, че най-важна е била преценката:

„Най-трудното нещо не беше да играя ретур, а да не се издам, че знам това. Така че трябваше да устоя на изкушението, че чета сервиса му в по-голямата част от мача и да избирам момента, в който да използвам тази информация“, коментира Агаси.

Andre Agassi

Как и кога да се да се използва тази информация.

Това е ключовото, а ретро кешбол историята на Андре Агаси, колкото и да звучи нереално, сега се е превъплътила в много по-модерен вариант и в бизнес за милиони, в който участват много аналитични умове като този на легендарния американец, които обаче са подпомагани от свръхмодерни компютри и експерти в областта на математиката, физиката и биомеханиката.

Един пълен пакет от услуги възлиза средно на £80,000, като всеки играч може да направи ексклузивна поръчка, резултатите от която са достъпни само и единствено за него. Роджър Федерер пръв от топ тенисистите започва да използва услугите на Golden Set Analytics в началото на 2017 година, преди да направи фурор на Australian Open, а впоследствие да доминира и през сезона.

Новак Джокович отвръща на удара с назначаването на Крейг О’Шанеси, който започва да упражнява треньорската си професия преди повече от 20 години. Работил е с Кевин Андерсън, а преди време помага и на 28-годишния тогава Раджийв Рам от №272 в света да се върне в топ 100. О’Шанеси може още да се похвали, че е бил в треньорските ложи на централните кортове на Уимбълдън, US Open и Australian Open. Работил е с всякакви тенисисти – от младежи, правещи първите стъпки, до професионалисти на най-високо ниво.

Въпреки безспорните успехи обаче Крейг О’Шанеси натрупва популярност и жъне най-големи постижения не като треньор, а като анализатор. Той създава платформата Brain Game Tennis, чрез която помага на играчи и треньори, и разработва софтуера Dartfish Match Tagging, чрез който детайлно може да се анализират специфични аспекти от дадена тенис среща.

Австралиецът има участие в над 50 програми за развитие на играчи чрез специално подготвени презентации. За справка, достъпът до една негова презентация струва 1,200 долара. На платформата Brain Game Tennis могат да бъдат намерени стратегии за деца до 12, 14, 16 и 18 г., за колежански състезатели, за представители на топ 100 и за такива на топ 10, като една предварително подготвена тактика струва средно 150 долара.

Експертът обръща особено внимание на процентите в играта, на статистическите показатели, на първите четири удара в разиграването и на почивките. Изготвил е 25 златни правила при играта на сингъл и двойки и въобще обръща огромни внимание на абсолютно всеки детайл.

djokovic

В същото време статистиката може да се използва и с друго предназначение. От Massachusetts Institute of Technology изготвят психологически профил на тенисистите, използвайки резултатите им в жизненоважни моменти от даден мач – като брейкболи, дюс или сетболи.

Друга възможност пък е заимствана от Националната хокейна лига. Тя е свързана с отчитането на основна информация – смяна на посоката, покрито разстояние, ускорение, честота на ударите и други, така че да се направи извод за капацитета на един тенисист и как да се избегнат евентуални контузии.

federer3

Истината е, че тактическото анализиране не е нещо ново, но в момента е още по-професионално и модерно. А играчите, които могат да си позволят луксозните услуги на компании като Tennis Stat и Golden Set Analytics имат огромно предимство. Важно е все пак да се отчете, че с въпросната база данни не са работи никак лесно, а още по-сложно се интерпретира.

Модерните технологии са в разрез и с традиционното разбиране, че всеки тенисист трябва много повече да се фокусира върху собствената си игра, а не върху тази на съперника. Достатъчно трудно е да удряш топка със 150 км/ч, нали? Така че тук става дума за нов, и малко екзотичен, начин на мислене.

На най-високо ниво обаче зад видимата битка на корта се крие истинска война, която зрителите не виждат. И дори в женския тур все още „Кешбол“ да не е натрупал популярност, то това неминуемо ще се случи. Ако пък бъде разрешена намесата на треньори при мъжете по време на мач, то постепенно ще се стигне и до статистическо анализиране, докато двубоят тече, а наставниците ще могат да нанасят корекции в разгара на събитията.

Революцията започна!

Борислав Орлинов, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH