Тенисът като любов и война – посланието на един от най-великите треньори

Тенисът като любов и война - посланието на един от най-великите треньори

През май 1980 г. Джими Конърс е на корицата на списание TENNIS. Косата му е по-дълга, носи класическото облекло, а във витрината си вече има бляскавия трофей от Уилмбълдън, титла от Australian Open и три от US Open.

Моментът е емблематичен, защото 15 години по-рано, когато е едва 12 годишен, той казва пред същото издание:  „Целта ми в тениса е да играя на Уимбълдън и да съм част от отбора за Купа „Дейвис“. Искам да играя за страната си“.

  В кариерата си Конърс прави много повече от това от детско пожелание.

s-l300

Джими Конърс оставя след себе си история, печелейки 109 титли, осем от които от Големия шлем. Сбъдва и мечтата си да е в отбора за Купа „Дейвис“ на САЩ.

Единственият непокорен връх за него остава Френското открито първенство. Най-емблематичният турнир за Конърс е US Open – турнирът, определил го като играч През 1991 г. Конърс е на 39 г., а от последната му титла са минали – 3 години. Нищо от това обаче не му пречи да се прицели в трофея на US Open.

Достига до 1/2-финалите пред лицето на ревящата тълпа, защото продължава да мечтае. Не спечелва US Open, но няма и нужда – с постигнатото за пореден път показва талант и характер. Сякаш там на корта е същото 12-годишно дете от статията на списание TENNIS.

connors us open 1991

Кой е обаче човекът, заради когото Джими Конърс е Джими Конърс?

Това е треньорът му Панчо Сегура.  Сегура е роден в Еквадор,  преборва болести като рахит и малария, а детството му минава в бедност и лишения. Сегура обаче посвещава живота си на това да стане велик.

През 50-те години се изкачва до №1 в света, а години по-късно продължава да е ангажиран с играта като играч и треньор. Популярен е с чувството си за хумор, светкавичните си крака и марковия форхенд с две ръце. В кариерата си печели 66 титли на сингъл и е член на Залата на славата.

Момчето, което работи със Сегура, много прилича на него – глад за победи, последователност и дори свирепост. Подценявано е, но това му служи само като допълнително гориво. Разбира се, става дума за Джими Конърс. След само 30 мин. от първата им тренировка и Сегура вече е сигурен – в ръцете си има бъдещ №1.

Панчо вижда себе си у Конърс: „Знам, че е готов на всичко, за да бъде най-добрият. Виждам го“.

segura

Така през 1968 г. в Beverly Hills Tennis Club Сегура започва работа с Джими Конърс, който е доведен в клуба от майка си Глория Конърс – постоянният му наставник.

1968 -ма е първата година на „Откритата ера“, когато вече медиите и парите започват да играят роля, а Панчо има харизмата, мотивацията, страстта и уменията, за да изведе тениса на друго ниво. След себе си Сегура оставя посланието, че тенисът е много повече от спорт – той е любов и война.

Джими Конърс владее и двете. Сегура учи, че трябва да разбиеш противника си на корта, да го обезличиш, но и точно той кани съперника си на вечеря, за да обясни как го е победил и защо.

Почти 50 години по-късно от срещата Джими и Панчо, на същото място – Beverly Hills Tennis Club в един неделен следобед над 200 приятели на Панчо Сегура се събират, за да го изпратят в последния му път. На 18 ноември 2017 г. пред покойния 96-годишен Сегура са легенди като Чарли Пасарел, Трейси Остин, Род Лейвър и… Джими Конърс.

„Винаги исках да седя до Панчо и да го слушам какво говори, защото със сигурност има какво да науча“, признава самият Род Лейвър, който добре помни стожерите във философията на еквадореца.

„Хората не схващат – каза ми Сегура преди 20 години, – мислят си, че щом тенисът се играе в тези клубове, той е само за богаташи. Но не ти трябва нищо повече от ракета и сърце, за да играеш тази игра. Няма значение колко пари имаш, нито кой е баща ти, или дали си учил в Харвард, на арената сме само аз и ти.“

segura

През 2000 г. на US Open Сегура гледа двама европейци един срещу друг и казва: „Испанското момче, прилича ми на Борг. Ще спечели Ролан Гарос“ и три години по-късно “испанското момче” Хуан Карлос Фереро го прави. „А швейцарецът ще има кариера като Сампрас”, казва Сегура, визирайки Роджър Федерер, който вече има 20 титли от Големия шлем.

connors segura 2

На 18 ноември 2017 г. пред покойния Сегура се изправя и Джими Конърс. Сълзите напират в очите на американеца, който едва обелва дума. Няма нужда да казва каквото и да било, всички знаят колко много му дължи – всичките уроци, упражнения, всяка ударена топка, точка след точка, гейм след гейм, преди да го превърне в мъж.

Разбира се, майката на Джими има най-голямата заслуга в кариерата на тенисиста, но между Конърс и Сегура има химия, която може да бъде обяснена само с чудо.

„Казваше ми, че аз съм играч, какъвто той е щял да бъде – споделя Конърс. – Аз съм играчът, който той направи“.

През 1974 г. Конърс става първият тенисист, станал професионалист в „Откритата ера“, който стига до №1 в света. Житейският му път много напомня на този на неговия ментор, а стилът му е същият. Партньорството между двамата доказва, че тенисът може и да е индивидуален спорт, но и спорт за двама. А ролята на наставника е от критично значение.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH