Властелините на Големия шлем: Перфектният Уимбълдън на Роджър Федерер


Те са властелини на турнирите от Големия шлем. Отделиха си автономна област в тениса, за чиито граници през годините малцина тенисисти получиха печати в паспортите си. Роджър Федерер, Рафаел Надал и Новак Джокович – тройката, срещу която всеки знае колко минимални шансове има. Легендите, които счупиха безброй рекорди. TennisKafe.com дава старт на рубриката „Властелините на Големия шлем“, в която ще ви върне на най-добрите „мейджър“ представяния на всеки от Федерер, Надал и Джокович на всяко от състезанията от Шлема. А като бонус ще ви припомним и някои паметни представяния на още емблематични фигури от любимата ни игра.

Перфектният Уимбълдън на Федерер (2006 г.)

Сезонът на клей през 2006 г. бе особено тежък за швейцареца. Роджър влезе в него с амбицията да триумфира в Париж и да попълни колекцията си от титли от Големия Шлем – въпреки абсолютната си доминация в тура по това време, на Федерер все още му липсваше мечтаната победа на Ролан Гарос.

Тези амбиции бяха разбити на пух и прах от Рафаел Надал. Испанецът се наложи над своя вечен опонент в три от големите клей финали през сезона (Мастърсите в Монте Карло и Рим, както и Ролан Гарос), като особено паметен остава финалът им във Вечния град – продължил точно 5 часа и 5 минути. В този двубой Федерер изпусна два мачбола и изглеждаше близо до разплитане на ребуса “Надал на клей”, но в Париж картинката бе доста по-тежка за Маестрото – след вихреното начало и разгромен сет с 6-1, грешките отново се прокраднаха в играта на швейцареца. Надал така и не изпусна контрола върху срещата за успех в 4 сета.

След тези негативни емоции, Роджър влезе в сезона на трева сякаш без настроение. Дори любимият турнир в Хале не бе способен да върне усмивката на лицето на швейцареца. Играта на Маестрото също не се получаваше така безпроблемно, както в миналите сезони.

Федерер бе принуден да играе три сета във всеки един от мачовете си без първия срещу Бопана, като 165-сантиметровият белгийски техничал Оливие Рошу дори бе на точка от сензацията.

В крайна сметка Роджър се измъкна в този двубой след два отразени мачбола (6-7 7-6 7-6) и впоследствие вдигна титлата, с което запази рекорда си от последователни победи на трева (последната му загуба бе от Марио Анчич през 2002 на Уимбълдън). Усещаното сред феновете обаче бе, че столът му се клати.

Междувременно, жребият на Федерер на Уимбълдън не бе никак благосклонен. Всички специалисти бяха категорични, че по-трудно от това няма как да бъде и че пътят му е осеян с играчи, които обичат тревната настилка.

Представлението започва

federer wimbledon 2006 2

Още в първия кръг се очакваше изпитание за Роджър. Човекът, срещу когото трябваше да открие турнира в ден № 1, се казваше Ришар Гаске. Припомняме, че Гаске бе един от четиримата тенисисти, победили Федерер през 2005 г., заедно с Надал, Сафин и Налбандиян. Освен това французинът бе на крачка от успеха в двубоя им в Хале (7-6 6-7 6-4) седмици по-рано.

Спомням си, че мачът се игра при студено време и бе отложен за следващия ден заради дъжд. Бързо стана ясно, че този двубой между двамата няма да бъде като предишните в Монте Карло и Хале. Федерер сервираше на изумително ниво и разхождаше безмилостно Гаске по ширината на корта. Въпреки няколко атрактивин удара, с които “Ричи” показа усета си за игра на трева, срещата завърши скоропостижно – 6-3 6-2 6-2 за Маестрото.

Следваше двубой с местния любимец Тим Хенман, който играеше в предпоследния си Уимбълдън. Хенман бе извън топ 70 по това време, но на трева все още бе опасен опонент, отстранил Робин Сьодерлинг ден по-рано. Само няколко седмици по-рано Тим бе близо до финал в Куинс преди да бъде ограбен от съдиите в срещата с Лейтън Хюит. Отделно, Хенман бе побеждавал Федерер на този корт – в паметния им мач през 2001 г., точно след победата на Федерер над Сампрас.

Спомням си, че в първия сет Хенман сервираше добре и атакуваше мрежата – достатъчно за достойна загуба с 4-6. Оттам нататък мачът бе като филм на забързан кадър  – 6-0 6-2, и след малко повече от час всичко бе приключило за местния герой. В очите на Федерер, въпреки приятелски отношения с Хенман, безспорно се четяха безмилостност и задоволство от нанесеното отмъщение, а британската преса не можеше да повярва колко драстично са се променили нещата за едва пет години.

federer wimbledon 2006 3

Следващият опонент на Маестрото бе друг специалист на трева – Никола Маю, прочул се години по-късно с най-дългия мач в историята срещу Джон Иснър. Освен че бе игран на нетрадиционния за Федерер корт № 1, този мач е останал в съзнанието ми със спомена, че Маю се представи съвсем достойно. Не загуби сет на 0, дори проби Федерер и се добра до един тайбрек. В тези времена, когато букмейкърите даваха коефициенти от 1.01 до 1.04 за победа на Рождър, и това не бе никак малко.

Следваха още двама опасни бомбардири – Томаш Бердих (играл трисетов финал с Федерер в Хале) и Марио Анчич. И двамата бяха разнебитини в три рутинни сета, като специално Анчич бе в достатъчно добра форма, за да играе финал… ако бе в другата половина на схемата!

“Анчич наистина показва защо мнозина го определят като потенциален шампион на Уимбълдън, но Федерер просто е от друга планета!” – възкликна дългогодишният специалист на BBC Дейвид Мърсър, автор и на фразата “Още малко и Сампрас ще проходи по вода.”

Полуфиналът с Бьоркман бе малко облекчение в иначе тежката схема. Ветераньт от Швеция бе изненадата на турнира и в прав текст заяви: “Едва ли мога да бия Роджър, но поне ще се опитам да удължа престоя си на Централия корт”.

“Удължаването” бе всичко на всичко 77 минути. Федерер бе безмилостен към 10 години по-възрастния от него Бьоркман и му “пусна” едва 4 гейма – 6-2 6-0 6-2 за най-краткия полуфинал на Уимбълдън от 1972 г. и най-тежкия в цифрово отношение от 1922 г. насам!

Все пак, въпреки брилянтната си игра, финалът се очертаваше крайно тежък в психологическо отношение за Федерер. Съперник този път бе не Родик или Хюит, а черната му котка – Рафа Надал. Испанецът определено доминираше баланса им до този момент и въпреки че мачовете им бяха предимно на клей, видимо стилът на Рафа бе неудобен за Роджър. Федерер така и не бе намерил разрешение на ударите с топспин на Надал към неговия бекхенд, като по-рано през годината Матадора му бе нанесъл поражение и в Дубай, на твърда настилка.

Допълнителна тежест за Маестрото бе фактът, че Надал щеше да влезе във финала, освободен от всяко напрежение. Така или иначе, Рафа бе преизпълнил плана си с достигането до този етап на турнира, докато Федерер трябваше да доказва, че тук е неговото царство и събитията от клея няма да се повторят.

Спомням си, че финалът отново бе игран при студено и неприятно време, а тревата бе в окаяно състояние, както често се случва през последните години. По-голямата част от специалистите считаха, че мачът ще бъде лесен за Федерер, тъй като на тази настилката топката отскача по-ниско и топспинът на Надал няма да притежава същата ефективност.

Други експерти все пак смятаха, че психологическото предимство плюс жаждата за доказване и шампионското присъствие на Рафа ще му дадат шансове за успешно противопоставяне.

Букмейкърите очевидно бяха на мнението на първата група експерти, като коефициентът за победа на Роджър бе около 1.16! Мачът започна именно според тези очаквания, като във вихрено темпо швейцарецът нанесе нокдаун на своя 20-годишен опонент – сет с 6-0, като това бе третият в турнира за Роджър след “гевреците” срещу Хенман и Бьоркман.

Във втората част обаче Рафа бързо изравни играта и доказа защо именно той ще бъде големият съперник на страховития Федерер през следващите години. Испанецът записа ранен пробив в началото на втория сет и дори се добра до сервис за частта, когато за първи път игра като 20-годишно хлапе, а не като “машина за тенис” – след няколко непредизвикани грешки и една двойна, Федерер осъществи рибрейк, а впоследствие класата му се оказа решаваща в тайбрека (първия от многото предстоящи между двамата на свещената трева). При 2-0 сета финалът вече бе решен, нали?

Срещу всеки друг подобно развитие щеше да значи ранен пробив на старта на третия сет. Не и срещу Рафа! Надал се концентрира върху сервиса си и отказа да се предаде. Отново се стигна до тайбрек, в който испанецът изригна – след гръмотевичен форхенд ретур от форхенд Матадора достигна до сетбол и внезапно се стигна до немислимото – загубен сет от Роджър на Уимбълдън 2006 г.!

Споменът ми за четвъртия сет бе, че всичко се реши от едно неразумно решение на испанеца – претендентът реши да играе смаш с отскок ала Сампрас след балонен ретур на Федерер, но не уцели топката с центъра на ракетата и изкара топката далеч в аут. Антивибраторът на Рафа изхвърча в другия край на корта при това изпълнение, като Роджър бе достатъчно любезен да му го върне обратно.

След тази точка швейцарецът акумулира аванс от 5-1 гейма и въпреки че Надал отново не се предаде и върна единия пробив, всичко приключи гейм по-късно – 6-0 7-6 6-7 6-3, четвърта поредна титла за Федерер, с което той остана непобеден на трева за четвърта година. За Надал, въпреки огорчението, турнирът също бе позитивен – Рафа доказа на критиците си, че е напълно съдържателен и на тревна настилка и че предстои да печели титли и извън клея.

federer wimbledon 2006 4

От друга страна, за трети път след 2003 и 2005 г. Федерер спечели Уимбълдън след само един загубен сет, като за целия турнир сервисът на Маестрото бе пробит едва четири пъти въпреки тежката опозиция. Няма съмнение, че това и до днес остава една от най-убедителните  победи в историята на All England Club!

Борис Стрижлев, TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH