Властелините на Големия шлем: Режим „непобедим“

Властелините на Големия шлем: Режим "непобедим"

Те са властелини на турнирите от Големия шлем. Отделиха си автономна област в тениса, за чиито граници през годините малцина тенисисти получиха печати в паспортите си. Роджър Федерер, Рафаел Надал и Новак Джокович – тройката, срещу която всеки знае колко минимални шансове има. Легендите, които счупиха безброй рекордиTennisKafe.com дава старт на рубриката „Властелините на Големия шлем“, в която ще ви върне на най-добрите „мейджър“ представяния на всеки от Федерер, Надал и Джокович на всяко от състезанията от Шлема. А като бонус ще ви припомним и някои паметни представяния на още емблематични фигури от любимата ни игра.

Роджър Федерер, US Open 2007

От 2004 до 2008 Роджър Федерер се превърна в Краля на US Open. В непобедимия титан, който всеки опитваше да свали от трона, но никой не успя и в пет поредни случая швейцарецът триумфира с титлата в Ню Йорк. Този период на доминация на последния за годината „мейджър“ съвпадна и с най-добрите години на Маестрото в Тура, когато не слезе от върха на ранглистата, прекарвайки там рекордните 237 последователни седмици от своите общо 310.

Изключително трудно е да се определи кой е най-впечатляващият успех на Федерер на US Open. Походът му към титлата през 2005 беше невероятен – надигра последователно Лейтън Хюит и Андре Агаси, за да стигне до трофея. Но две години по-късно включи на спринт от четвъртфиналите до финалната права.

U.S. Open 2007

Началото на похода

26-годишният швейцарец пристигна в Ню Йорк с пет титли до момента през кампанията, включително и два „мейджъра“. След триумфите на Australian Open и Уимбълдън, както и загубения финал от Рафаел Надал на Ролан Гарос, Маестрото търсеше трето отличие от Шлема за сезона, както и четвърто поредно на US Open.

В първите два кръга проблемите бяха нулеви, тъй като Федерер се справи с квалификантите Сковил Дженкинс от САЩ и Пол Капдевил от Чили в по три части. Маестрото намираше ритъма си и загубеният сет от участващия с „уайлд кард“ Джон Иснър в трети кръг по-скоро беше резултат от прекалено лесната задача на швейцареца в първите две срещи.

В четвърти кръг световният №1 срещна Фелисиано Лопес и задачата му бе подобна на тази срещу американеца – да наваксва сет пасив. Испанецът взе първата част с 6-3, но мисията за топ поставения бе успешна – 3-6 6-4 6-1 6-4.

US Open 2007

Трима играчи от топ 5? Няма проблем

Федерер крачеше към четвърта поредна титла в Ню Йорк с истинска увереност. Лекотата в неговите движения по корта, начинът, по който все по-лесно успяваше да печели точките, и психическата му непоклатимост бяха на много високо ниво.

Петият поставен Анди Родик чакаше Маестрото на четвъртфиналите. Същата година Федерер бе победил американеца на полуфинал в Мелбърн, отпускайки му само шест гейма, а през 2006 го надигра именно в битка за титлата в Ню Йорк. Роджър бе в серия от девет поредни победи срещу съперника си, като последният успех на Анди датираше от полуфиналите на Мастърса в Канада през 2003. Това бе и единственият му срещу Федерер към онзи момент.

Очакванията на специалистите не само се оправдаха – Роджър преодоля съпротивата на Родик в три сета. 7-6(5) 7-6(4) 6-2 и световният №1 се насочи към сблъсък с четвъртия в схемата Николай Давиденко.

Статистиката не беше и на страната на руснака. Той се намираше в серия от девет поредни поражения срещу хегемона в тениса по онова време и не бе печелил нито веднъж мач срещу Роджър. На всичко отгоре Федерер го надигра на полуфинала в Ню Йорк година по-рано, както и в същата фаза на Ролан Гарос през 2007. И докато четвъртият поставен се надяваше на чудо, мотивацията на Маестрото бе още по-голяма.

Давиденко го затрудни в Париж, като вкара мача в два тайбрека. Тогава световният №1 спечели в три части, а в Ню Йорк, макар руснакът да беше равностоен в голяма част от мача, не успя да надскочи себе си и пак претърпя поражение в три сета. Четвърти пореден финал за Маестрото на US Open!

Под огромно напрежение и притиснат до стената

Силните съперници се редяха един след друг от ответната страна на мрежата, но Федерер сякаш не отдаваше кой знае колко значение на ранкинга на опонентите си. Изглеждаше така, сякаш излиза на корта, бързо свършва работата си и продължава напред като истински робот.

В третото си участие на US Open Новак Джокович показа на света кой е всъщност. След като през 2005 и 2006 отпадаше в третия кръг, младият сърбин, поставен под №3, демонстрира истинския си талант. Още във втори кръг можеше да си тръгне, но надделя в петсетова драма срещу Радек Щепанек, а оттам насетне впечатли с успехи над играчи като Карлос Моя и Давид Ферер.

На финала обаче срещу Джокович стоеше тенисист, спечелил четири от общо петте им битки към онзи момент. Сърбинът разчиташе на повторение на последния мач, в който победи швейцареца на финала на Мастърса в Канада седмици преди това. Но Роджър нямаше как пак да допусне грешка.

Сърбинът имаше седем сетбола в двубоя, но Федерер изглеждаше най-добър, когато бе притиснат до стената. Да, нервното напрежение повлия на психиката дори на непобедимия швейцарец, като това си пролича още в края на първия сет. Рискуваше прекалено много и форхендът му го предаде – Новак имаше брейк аванс.

Федерер изоставаше с пробив във всеки един от сетовете, но в ключовите моменти именно той бе по-успешният тенисист. В двата тайбрека швейцарецът показа извънземно ниво и не остави съмнения защо е №1, а накрая падна на колене след 7-6(4) 7-6(2) 6-4. Четвърта поредна титла за Роджър и 12-и „мейджър“ трофей в кариерата му към онзи момент!

Маестрото стана първият тенисист в историята, който печели Уимбълдън и US Open в четири последователни години и първият, който печели също толкова поредни трофея на „мейджъра“ в САЩ от Бил Тилдън насам. Легендарният американец го е правил през 1923 г. – взима шест поредни отличия на US Open.

U.S. Open 2007

Кралят на Ню Йорк отдавна не е посещавал царството си

Още през 2004 Роджър стигна до първа титла в Ню Йорк, след като надделя в три сета над Лейтън Хюит на финала, а оттам насетне беше големият доминант в турнира за цели пет сезона. Година по-късно се справи с Андре Агаси под огромно напрежение, а през 2006 надигра Анди Родик. След вече споменатия триумф над Джокович последва успех над Анди Мъри на финала през 2008 г.

Оттогава насам обаче бившият №1 не успя да стигне до отличието. През 2009 имаше шанс за шести последователен успех в Ню Йорк, но Хуан Мартин дел Потро не беше на това мнение. Аржентинецът изоставаше с 1-2 сета, но измъкна четвъртия в тайбрек, а после стигна до първата си „мейджър“ титла след 6-2 в петата част.

И през 2015 Роджър имаше шанс отново да стигне до желаната титла на US Open, но Новак Джокович играеше феноменален тенис именно тогава. Сърбинът се наложи над швейцареца на финала с 6-4 5-7 6-4 6-4.

federer

Все пак Федерер дели първото място по брой трофеи в Ню Йорк в „Откритата ера“ на тениса с Джими Конърс и Пийт Сампрас.

Тази година плановете на организаторите на US Open са турнирът да се проведе от 24 август до 13 септември, но към момента още нищо не е сигурно заради пандемията от Covid-19. Последната информация от Тенис асоциацията на САЩ е, че през юни окончателно ще бъде решена съдбата на тазгодишната надпревара.

Вижте всички материали на TennisKafe.com от рубриката „Властелините на Големия шлем“ ТУК.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH