„15:40“, MAP и как се създават успешни млади тенисисти

„15:40“, MAP и как се създават успешни млади тенисисти

Наскоро се проведоха държавните отборни първенства по тенис при подрастващите. Говорим за общо 10 различни турнира, тъй като има надпревари до 10, 12, 14, 16 и 18 години при юноши и девойки. Един-единствен тенис клуб имаше свои отбори във всяка една категория и пол. Това бе софийският „15:40“, който през следващата година ще отбележи 20-годишен юбилей.

Това бе само една от интересните теми, които обсъдихме с екипа, който стои зад един от най-успешните клубове у нас, търсейки отговора на въпроса как се създават достойни хора и добри тенисисти. Защото в „15:40“ такива не липсват.

През тези две десетилетия на кортовете, които се намират до стадион „Академик“ и парка „Гео Милев“, своята любов към тениса са открили стотици деца, които впоследствие са станали успешни, в тениса или в други сфери на живота. Един от състезателите, които са продукт на школата, е настоящата втора ракета на България при мъжете Адриан Андреев. В момента пък големи надежди се възлагат на Александър Василев, който от 6-годишен играе на кортовете на „15:40“, а в момента е в топ 50 на световната ранглиста при юношите и наскоро достигна до полуфинал на турнир при мъжете.

„Той е един от състезателите, които са били почти през цялото време в клуба. Проследил съм цялото му развитие. Преживял съм с него и успехи, и загуби. Адски мотивиран, с огромно желание, готов да мине през всички лишения. Смятам, че има потенциал, ако задържи това ниво, да се реализира и да бъде сред най-добрите тенисисти в света“ – коментира пред „Тенискафе“ Михаил Петров, който е личен треньор на Василев в последните три години.

Той е и един от тримата изявени треньори, заедно с Александър Пенев и Пресиян Коев, които в момента ръководят процесите в „15:40“. Преди няколко години тримата взеха наглед необичайното за нашите ширини решение да обединят усилия в името на развитието на клуба и да дадат един истински пример за успешна работа с подрастващите.

Тримата създадоха своя методология на работа, наречена MAP. Абревиатурата идва от първите букви на имената им, но има много по-дълбок смисъл. На английски map означава карта, а идеята е, че с експертизата си те дават „пътна карта към своеобразен успех“.

Зад MAP стоят и три думи: „motivation, attitude, perseverance” (мотивация, отношение, постоянство).

„Така се казват и най малките ни групи. Група „мотивация“ и група „отношение“, когато изграждаме тяхното отношение и работна етика, да ги научим какво значи една тенис тренировка. При по-големите идва постоянството, защото не е важно само да си мотивиран, а да можеш и да го прилагаш във времетраенето на един мач, на един турнир, това е най-важното при професионалистите.“

Тримата наистина знаят за какво говорят. Успехите им като треньори го показват. Всеки от тях е бил треньор на национални селекции при подрастващите и е имал шанса да работи с най-големите таланти в България.

Точно това знание ги кара да търсят постоянно самоусъвършенстване и развитие, както и да не поставят фокуса върху резултатите на корта от ранна възраст.

„Нашият пръв приоритет е да образоваме добри хора. Добрият състезател идва на второ място. За професионалния тенис знаем какъв е шансът, но ние опитваме да помагаме на децата да продължават да мечтаят“ – разказва ни Пресиян, който в миналото бе спортен директор към Българската федерация по тенис.

„Нашите цели са работа върху характера, възпитанието и върху изграждането на качества, които да позволяват на децата да реализират тези умения, които трупат през годините“ – допълва Александър, който е най-опитен от тримата и като национален треньор е работил с настоящата първа ракета на България при жените Виктория Томова.

„Понякога пътят е по-важен от самата цел. Държим пътят да е адекватен, правилен, цивилизован, път, който изгражда дългосрочни ползи за всички, участващи в процеса. Вместо да е път, който е на всяка цена. Не бива да е на цената на здравето, на цената на пропуски във възпитанието, феърплея, човешките отношения“ – категоричен е Добровест . Той е адвокат по професия и любител-тенисист, който се запознава с тримата треньори, използвайки услугите им в желанието си да развие собствените си умения на корта. Експертизата и визията му за развитие карат тримата да го поканят като част от ръководния екип на клуба.

Четиримата взимат решенията за нови проекти и други важни казуси пред клуба единодушно. Това не е проблем, защото имат еднаква визия за истински важните неща и онова, което е ценно за развитието на децата в техния клуб.

„Посоката е състезателна масовост. Да имаме голям набор. Да се говори за основата на пирамидата на спорта. Развиваме го по този начин и се радваме, че децата, които започват да се състезават при нас, остават в тениса за дълго.“

Тези, които са запознати с процесите в тениса, са наясно, че шансът да пробиеш на професионалната сцена и да стигнеш до ниво, в което да имаш добри доходи от спорта, не е голям. Тенисът обаче може да ти даде страхотна основа по различни начини. Все повече състезатели от клуба използват резултатите си в тениса в комбинация с образованието, за да стигнат до елитни университети в САЩ с пълна стипендия.

„Имаме партньори, с които работим, за да може нашите състезатели да получават по-добри възможности, да се реализират в по-високоранкирани университети. Преди няколко седмици двама наши състезатели – Надежда Петкова и Ясен Кехаяминчев, започнаха своето образование в два различни университета в Америка. Това е част от дейността на клуба на 100%. Сега още двама се подготвят за такава стъпка. Получават пълна стипендия, благодарение на тениса и на определени академични нива,  които те покриват.“

В последните години има много примери за тенисисти, които първо преминават през колежанската система в САЩ и впоследствие правят успешна кариера в професионалния тенис, така че изборът на образование в Америка не означава непременно край на амбициите за пробив на голямата тенис сцена.

Стана дума за Александър Василев, но той не е единственият талант, на когото в „15:40“ възлагат светло бъдеще на корта. „Имаме още две деца, които са тръгнали по този път и го вървят добре – Елеонора Тонева и Самуил Пешев. Елеонора стана втора на държавното първенство до 16 години, игра два финала  на турнири до 18 години, а тя още не е навършила 15“ – разказва Пресиян. Тонева постигна и голямата си цел – да участва на Мастърса на Тенис Европа до 16 години в Монте Карло.

„Самуил също има водещи класирания до 16 и 18 години в България, участва успешно и на международни класирания. Това е върхът на нашата пирамида, Сашо, след това Елеонора и Самуил. Това са хората, които провеждат своята подготовка постоянно тук.“

Интересен факт е, че в клуба е картотекирана и 13-годишната Рая Коцева, която в момента е една от най-големите надежди на американския тенис и дори дебютира на US Open при девойките. Когато е в България, в „15:40“ се подготвя и Ванеса Влахова, която иначе живее в Испания и тренира при треньора на Дария Касаткина Карлос Мартинес.

В клуба работят и активно за популяризирането на спорта като масов. За целта организират ежегодни детски тенис празници, в които дават възможност на всяко дете да се запознае с тениса. Треньорите излизат и извън територията на самия клуб и преподават безплатни уроци по тенис в едно държавно и едно частно училище.

За екипа ключово е постоянното развитие, а примерите за това, че „15:40“ се отличава с подхода си, продължават. „Част от екипа са още десетима човека, те са с различна експертиза. Ние сме единственият отбор в България с кондиционен треньор, който е бил тенисист, с което се гордеем. Опитваме се да развиваме себе си и колегите. Правим дискусии, предизвикваме се едни други. Държим на приказката за ученика, който надминава учителя. Вече в три национални конференции нашият екип участва като организатор. Опитваме да направим нещо и за средата. Искаме да продължаваме. Окуражаваме колегите да повишават своята квалификации и опит. Като вътрешен правилник сме решили, че за образование и повишаване на квалификацията няма ограничение за дните, в които може да отсъстваш“ – обяснява ни още Пресиян.

Най-яркият пример за напредничавото мислене може би е партньорството между клуба и мотивационния лектор и бизнес консултант Моузес Налока, който стана известен с работата си с олимпийската шампионка Ивет Горанова. Всеки месец Налока провежда два типа семинари – един с децата и друг – с треньорския екип.

В началото на новата учебна година, в „15:40“ очакват с нетърпение да посрещнат на своите кортове нови деца, които да се потопят в магията на тениса с тяхна помощ. Тенис училището на клуба дава възможност за тренировки на всички над четиригодишна възраст, а заниманията са в удобно за родители и деца време.


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH