Между латинските сентенции и спорта в залата: разговор с Наташа Радуканова

Между латинските сентенции и спорта в залата: разговор с Наташа Радуканова

В партньорство с

logo jamison

Във времена, в които животът ни се върти общо взето около опазването на здравето, се случва по-често да си задаваме въпроса какво можем да направим за себе си отвъд носенето на предпазна маска и спазването на социална дистанция. Буквалното избягване на вирусите е необходимо с цел съхраняване на собственото и общественото здраве, но здравето не включва само отсъствието на болест, а цялостно благосъстояние на тялото и духа.

А това, уви, изисква нещо повече от маските и дистанцията: изисква усилия, мисъл и поддържане на определен начин на живот. Изисква прилично хранене, грижа за психичното здраве и едни други „три Д-та“: движение, движение, движение.

В този смисъл срещите с хора, които са пример за здравословен лайфстайл и негови посредници в обществото днес, са по-значими и интересни отвсякога.

По този повод разговаряме с Наташа Радуканова: инструктор по групови занимания в тенис клуб Малееви, вицешампион по лека атлетика за девойки старша възраст и пратеник на добрите практики в спорта и храненето.

Разговорът ни се осъществява с участието и подкрепата на Jamieson и тяхната Омега 3-6-9, за чиито съществени ползи за здравето наскоро ви разказахме по-обстоятелствено.

DSC_9212-2

Наташа е от истинска спортна фамилия. Съпругът ѝ, Милен Радуканов, е футболист и треньор по футбол, известен във футболните среди като българския Жозе Моуриньо. Наташа има две дъщери, едната от които, Мадлен Радуканова, е от златните момичета в художествената гимнастика, възпитаничка на Весела Димитрова.

Самата Наташа носи в излъчването си онези характерни за професионалните спортисти черти, на които винаги сме се възхищавали: воля, здравословна амбициозност, дисциплинираност и едно смесено усещане едновременно за леко преминаване през живота и здраво стъпване върху земята.

Тя има тяло, на което всяка уважаваща себе си алфа Инстаграм инфлуенсърка в сферата на красотата би завидяла, но външният вид за нея не е самоцел, а страничен ефект от един качествен начин на живот.

„Спортът е моят начин на живот“. Така започва интервюто с Наташа, след което тя споделя, че тренира лека атлетика от деветгодишна: дълъг и троен скок. Завършила е висше образование в НСА, специалност: треньор по лека атлетика и учител по физическо възпитание и спорт. В момента е инструктор по групови занимания (Step Aerobics, Fit Ball, Pilates и Tabata) и кондиционен треньор в тенис клуб Малееви.

Ролята на спорта в живота на съвременния вечно зает човек

„Смятам, че когато човек спортува, се разтоварва психически, освобождава се от ежедневния стрес и си взима така необходимата му почивка от живота на високи обороти.“, казва Наташа. „Дори само един час спортуване на ден, има отношение към физическото здраве, поддържа имунната система в бойна готовност да се справи с предизвикателствата и балансира психичното здраве.“ Искаме или не, сме съгласни с казаното и, както се прави в спорта, продължаваме напред.

Как се мотивира човек, който няма изграден навик да спортува, да започне да го прави?

Отговорът на Наташа е кратък и ясен: чрез личен пример.

„За мен личният пример играе особено важна роля в мотивацията: начинът, по който изглеждаш, излъчването, което притежаваш, стилът, в който комуникираш и предразполагаш хората, предизвиквайки у тях желание, доверие и позитивизъм, са ключови в стимулирането и вдъхновяването на хора, които не са се занимавали със спорт до момента, да започнат да го правят.“

Групови занимания VS индивидуален спорт

Груповите занимания набират сила и популярност, но какво е тяхното предимство пред самотното тичане на фитнес пътеката? Според събеедничката ни състезателният елемент и сравняването с другите много помагат в мотивацията на непрофесионално спортуващите. „Ако тя може да го направи, защо аз да не мога?“, „Ако тя може да изглежда така, защо аз да не мога?“. Тези въпроси изникват естествено по време на групова тренировка и могат да предотвратят това човек да се откаже от дадено упражнение, от което, да речем, би се отказал в момент на трудност по време на индивидуално занимание.

Здравословното хранене: важно или много важно?

„Аз съм привърженик на здравословното хранене в разумни граници.“, казва Наташа. „Когато човек се храни правилно, той се чувства здрав и физически, и емоционално, съответно има достатъчно енергия и желание за тренировка.“

Премълчаваме пред нея и пред себе си за изядените миналата нощ чуроси и минаваме към следващия, логичен като последователност въпрос…

Съществува ли съвършена диета?

Според един професионален спортист и вдъхновител на хората да влязат във форма, отговорът е „не“.

„Понятието „диета“ не съществува за мен. „Тайната“ е в умерените количества и разнообразното хранене. За да функционира правилно, един организъм се нуждае от достатъчно витамини, минерали, въглехидрати, белтъчини, мазнини т.н. „Диета“ за мен е синоним на „ограничение“, на „лишение“, и не смятам, че повечето популярни диети за отслабване са част от здравословния начин на живот, освен ако, разбира се, не се налагат по медицински причини. Важно е човек да си създаде хранителни навици, с които да се чувства добре, в кондиция и с енергия за пълноценен живот.“

DSC_9206-2

Пътят към перфектното тяло и какво изобщо значи перфектно тяло?

Свикнали сме да асоциираме перфектното тяло с конкретни мерки и размери, както и с конкретни липси на някои неща (като целулит, „бричове“, „паласки“, гънки, бръчки пр.).

Наташа Радуканова изповядва по-различен подход: „Нашето тяло е нашият дом и всеки прави своя избор как да изглежда и как да се чувства. Пътят към перфектното тяло минава през постоянството и дисциплината. А всъщност, перфектното тяло е здравото тяло. Неслучайно латинската сентенция „Здрав дух в здраво тяло“ е толкова популярна от времето на Ювенал до днес.“

От една страна, попкултурните схващания днес ни убеждават, че трябва да се харесваме такива, каквито сме и да обичаме телата си независимо от техните размери и външен вид. От друга, затлъстяването и обездвижването съвсем доказано увреждат здравето ни и може би не следва да бъдат поощрявани, когато няма медиинска причина за тях. Питаме Наташа къде, всъщност, е истината.

„Моята истина е спорт, здравословно хранене и правилно възстановяване. Не вярвам, че хората, които водят заседнал начин на живот и преяждат редовно, се чувстват пълноценни и здрави.“ Fair enough. Ставайте от диваните.

Мястото на хранителните добавки в диетата на „модерния, градски човек“

Т.нар. хранителни добавки вече са част от грижата за здравето и тази тенденция набира все по-висока скорост в условията на световна пандемия и в контекста на превенцията вместо лечението. Наташа е съгласна, че хранителните добавки се наложиха като важен елемент в живота на „модерния“ човек.

„Те са адекватен и достъпен начин всеки да си набавя необходимите количества витамини и минерали, които не присъстват в храната в достатъчна концентрация. Също така дават енергия и спомагат за по-бързото възстановяване на организма при спортуващи.“, коментира тя.

Така е. Затова си пием Омегата и се опитваме да се движим във всеки възможен и подходящ момент. Е, разбира се, носим и маски на закрито.

DSC_9196


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH