Технологията Hawk-Eye навърши 15 години

Технологията Hawk-Eye навърши 15 години

Интегрирането на видео технологиите в спорта е тема, по която всеки има свое мнение. Факт е обаче, че в някои спортове това се случва значително по-успешно, отколкото в други. Докато във футбола например почти не минава седмица без сериозна полемика около VAR (Video Assistant Refferee), то в тениса технологията Hawk-Eye („Ястребово око“) улеснява значително работата на съдиите вече 15 години.

Историята на тениса е изпълнена с неправилни решения от страна на лайнсмените и съдиите на стола. Това дълго време бе считано за неделима част от играта, като някои фенове дори смятаха, че така мачовете са по-интересни. Макар моменти като легендарното избухване на Джон Макенроу на Уимбълдън да остават завинаги във фолклора на тениса, през 90-те години вече е ясно на всички, че е време за промяна.

Моментът, в който нуждата от видео технология става съвсем очевидна, е мачът между Серина Уилямс и Дженифър Каприати на US Open през 2004 г. Уилямс губи мача, но е потърпевша от няколко доста неточни съдийски отсъждания. Представянето на реферите в този ден е толкова лошо, че след мача представители на USTA се обаждат на Серина, за да ѝ се извинят. Това се оказва последният мач в турнира не само за американката, но и за съдията на стола, ръководил сблъсъка.

„Случилото се е много неприятно и го казахме и на Серина. Не беше редно тя да отпадне при подобни обстоятелства“ каза след мача директорът на турнира Джим Кърли пред New York Times, след което засегна и темата с въвеждането на видео технология в тениса. „Мисля, че вече сме се отправили посока“ коментира американецът.

На 6 март 2006 г. тенис асоциацията на САЩ, съвместно с ръководствата на ATP и WTA, официално одобрява въвеждането на системата Hawk-Eye, като нейният дебют е на Мастърса в Маями същата година.

Първият играч, използвал технологията, е американката Джамеа Джаксън, която оспорва съдийско решение в мача си срещу Ашли Харкълроуд. Оспорването е неуспешно, но въпреки това след мача Джаксън коментира „Беше страхотно, много ми харесва. Мисля, че системата отнема много от напрежението“.

Не всички обаче са настроени толкова позитивно. При въвеждането на технологията Роджър Федерер се изказва доста скептично, заявявайки „Това, което се случва, е лудост. Чиста загуба на пари“. На същото мнение е и Рафаел Надал, според когото „ястребовото око“ също греши понякога.

Година по-късно Федерер отново е попитан какво мисли за технологията, на което отговаря „Все още не ѝ вярвам на 100%. Вероятно никога няма да го направя“.

През годините както Маестрото, така и Матадора са опитвали неуспешно да спорят с Hawk-Eye, но далеч не са единствените, които се провалят в тази мисия.

https://www.youtube.com/watch?v=WJKa_lt57gM&t=13s

С годините качеството на системата се повишава, като все повече тенисисти изказват одобрението си от нейното използване.

„Мисля, че „Ястробовото око“ е страхотно. От около 10 години играя в мачове, в които тази система се използва, и очевидно не мога да си спомня всички отсъждания за и против мен, но днешното беше много важно. Хубавото при играта на трева е, че топката почти спира, когато улучи линията, и оставя следа“ коментира Анди Мъри след един от мачовете си на Уимбълдън през 2015 г.

След разразяването на пандемията от Covid-19 и нуждата от намаляването на броя на хората, присъстващи на корта, темата за евентуална замяна на хората с технологии стана още по-актуална. На миналогодишния US Open новата система Hawk-Eye Live бе използвана вместо лайнсмени на всички кортове освен на „Артър Аш“. Тази година Australian Open отиде дори по-далеч, като стана първият турнир от Големия шлем, в който съдиите на линията бяха заменени с електронна система на всички кортове.

По време на миналогодишните финали на ATP в Лондон Рафаел Надал заяви, че предпочита турнирите да продължат да разчитат на съдии на линиите, докато Новак Джокович твърдо се обяви в подкрепа на по-масовото въвеждане на електронни системи. Само времето ще покаже чия гледна точка ще надделее.

TennisKafe.com


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH