Халеп оцеля след тежка битка с Томлянович

Australian Open, втори кръг

Симона Халеп – Айла Томлянович 4-6, 6-4, 7-5

Симона Халеп бе много близо до това да отпадне още във втория кръг на Australian Open 2021, но все пак намери сили в себе си, за да стигне до обрат срещу Айла Томлянович – 4-6, 6-4, 7-5, след като в решителната част губеше с 2-5.

„Очаквах да играе силово и да бъде силна психически. Очаквах труден мач, но не и чак толкова труден“, призна след мача румънката, която остана на корта 2 часа и 34 минути.

Халеп със сигурност не изигра най-добрия си мач, но затова огромна заслуга имаше и представителката на домакините, която с агресивния си стил на игра максимално затрудни световната №2 и бе болезнено близо до най-големия успех в кариерата си.

И двете не успяваха да разчитат достатъчно на началния си удар, което доведе до много завързани геймове и общо 15 пробива в мача. Халеп бе по-ефективната, реализирайки 8 от 14 възможности, докато Томлянович се отчете със 7 от 17 брейкбола. Австралийката логично имаше повече печеливши удари – 37 спрямо 28, но 57-те непредизвикани грешки натежаха, особено в заключителната фаза на мача, когато по-големият опит позволи на Халеп да се измъкне от сложната ситуация.

„Порицавах се, че не играех достатъчно добре. Копнеех и изстрадах победата, не се предадох в нито един момент“, коментира тя. В следващия кръг румънката ще срещне играещата много силно от началото на годината Вероника Кудерметова. „Ново предизвикателство, ще погледам малко видео, както правя винаги, когато играя срещу съперничка, с която не съм играла. Но най-важното е да се възстановя физически.“

Мачът на „Margaret Court Arena“ започна с пробив за Халеп в откриващия гейм, но много бързо Томлянович обърна резултата до 4-2 преди една от фаворитките в турнира да върне пробива пасив.

Световната №72 отрази брейкбол за 5-4, за да се стигне до гейм, в който Халеп пропиля аванс от 40-0, мина се през осем равенства преди Томлянович да реализира третия си сетбол.

Началото на втората част продължи да бъде изпълнено с пробиви – 4 в първите 4 гейма. Впоследствие двете стабилизираха играта си и пробивът за 4-3 в полза на Халеп бе достатъчен за успеха в сета.

В третата част Томлянович на два пъти повеждаше с пробив и така при 5-3 сервираше за спечелване на мача. Напрежението обаче си каза думата и след серия от непредизвикани грешки Халеп върна пробива, а след това проби отново за 6-5. Така този път румънката сервираше за мача и не допусна грешката на съперничката си – гейм на 15 и място в трети кръг на турнира.