Кърстя елиминира Квитова във втори кръг в Мелбърн

Australian Open, втори кръг

Петра Квитова – Сорана Кърстя 4-6, 6-1, 1-6

Финалистката на Australian Open за 2019 г. Петра Квитова изненадващо напусна надпреварата още във втори кръг след поражение от световната №68 Сорана Кърстя. Румънката изигра много силен двубой напълно заслужено елиминира двукратната шампионка от Големия шлем, класирайки се за третия кръг на турнира за четвърти път в кариерата си.

За място на 1/8-финалите Кърстя ще спори с 20-ата в света Маркета Вондрушова.

Мачът бе много равностоен, като Кърстя имаше съвсем леко преимство по отношение на общия брой спечелени точки (88-85). Кърстя реализира шест пробива срещу пет за Квитова, а уинърите бяха 21-17 в полза на чехкинята. Световната №8 обаче направи цели 44 непредизвикани грешки в хода на мача, докато тези на Кърстя бяха 30.

Квитова проби сервиса на своята опонентка още в самото начало, след което удвои преднината си с гейм на нула. В третия гейм пред чехкинята се откриха три точки за пробив, но всички те бяха отразени от Кърстя, която намали резултата на 2-1. Квитова спечели четвъртия гейм и изгелждаше, че мачът отново е под нейния контрол.

Кърстя обаче наложи темпо, което нейната опонентка трудно успяваше да поддържа, и спечели четири поредни гейма, обръщайки резултата до 5-3 в своя полза. Квитова прекрати серията ѝ като проби за 5-4, но в следващия гейм Кърстя също записа нов пробив, който ѝ донесе успеха в първия сет.

Квитова бързо преодоля разочарованието и вдигна значително нивото си във втория сет, като успя на два пъти да пробие сервиса на опонентка си и да поведе с 4-0. Кърстя намали резултата, но в шестия гейм пропусна цели пет точки за пробив и позволи на Квитова да увеличи преднината си на 5-1. Румънката поведе с 40-15 в седмия гейм, но отново не успя да задържи преднината си и нейната опонентка спечели категорично сета с 6-1.

Противно на развитието на играта Кърстя доминираше категорично още от началото на заключителния сет. Румънката проби сервиса на Квитова още в първия гейм, след което спаси три поредни брейкпойнта на чехкинята и удвои преднината си. Разнообразните атаки на Кърстя по цялата ширина на корта видимо затрудняваха Квитова и това позволи на бившата №21 в света да натрупа солидна преднина от 4-0.

Чехкинята спечели петия гейм на нула, но радостта и бе краткотрайна. Кърстя възстанови разликата от четири гейма при 5-1, а в седмия стигна до мачпойнт, който обаче бе спасен от нейната опонентка. В хода на гейма румънката пропусна още две възможности да приключи мача, но при четвъртия си опит успя да надделее над именитата си опонентка и да си гарантира място в следващия кръг, печелейки сблъсъка с 6-4, 1-6, 6-1 след малко повече от два часа на корта.