Какво да правите в почивния ден на Уимбълдън

Какво да правите в почивния ден на Уимбълдън

telenor

Първата неделя на Уимбълдън винаги е обект на много дискусии. Както е добре известно, по традиция тогава тенис в All England Club не се играе и всички състезатели разполагат с почивен ден. В цялата история на турнира само четири пъти (1991, 1997, 2004 и 2016) се е взимало извънредно решение да се играе в този ден, като причината винаги е била обилни превалявания и сериозно забавяне на програмата.

В тези случаи билетите се пускат изцяло в свободна продажба и атмосферата е незабравима, тъй като обикновените фенове могат да си закупят ценните хартийки и да напълнят кортовете в комплекса. През 1991 г., когато за първи път се нарушава традицията, билетите за Централния корт струват едва 10 паунда! Рекордът за най-много отложени или недовършени мачове пък е от 2004 г. – цели 114!

Тази традиция често е била критикувана от много от любителите на играта. Тим Хенман беше обяснил в интервю за ББС преди няколко години, че това решение не е произволно, а зад него стои идеята да се отдели един ден, в който организаторите да могат да се погрижат за състоянието на тревната настилка. В противен случай тя би била в още по-окаяно състояние през втората седмица на турнира.

Дори това обяснение да отговаря на истината, пак остава неясно защо този ден трябва да бъде именно неделя, когато повечето хора не са на работа и имат възможност да погледат тенис? Какво пречи поддръжката на тревата да се извърши във втория понеделник например? Очевидно организаторите не са приели, че неделята изначално е ден, в който не може да се играе тенис все пак финалният мач при мъжете се провежда именно в седмия ден на втората седмица от надпреварата.

Макар и странно, тази традиция е част от всичко, което прави Уимбълдън толкова специален турнир и следва да се съобразим с нея. Какво все пак могат да правят обикновените фенове в Лондон в този лишен от голям тенис ден?

На първо място, няма пречка отново да се посети комплекса.

nadal djokovic

Сами по себе си съораженията имат сериозна историческа и архитектурна стойност и си струва да бъдат разгледени, а това би било по-лесно, когато няма огромни тълпи около тях. Централният корт например е бил построен през далечната 1922 г. (за разлика от Корт №1 например, който отвори врати през 1997 г. с мача между Тим Хенман и Даниел Нестор от първи кръг).

Тренировъчните кортове за играчите се намират в дъното на комплекса – в близост до “Хенман хил” и корт №1. На тенисистите не им е забранено да играят на тях в първата неделя, така че винаги може да се настаните удобно и да погледате някои от звездите в действие. През тази година се случи така, че тренировките на Роджър Федерер, Рафаел Надал и Новак Джокович съвпаднаха и те бяха едновременно на тренировъчните кортове!

Подобно зрелище се комбинира отлично с чаша студен Pimm’s в ръка.

pimms-696x696

Ако се чудите какво представлява – това е алкохолен коктейл, при който специален британски ликьор се смесва с лимонада. Изключително популярен е тук и всеки втори посетител се разхожда с пълна чаша в ръка. Струва си да се разделите с 8.50 паунда, за да го опитате, въпреки че не превъзхожда с нещо питиетата, които имаме в България. Със сигурност обаче помага човек да се освежи, когато денят е горещ и температурите достигат 30 градуса, както е през тази седмица в Лондон.

Много интересно място е и Музеят на Уимбълдън.

3007496

Намира се съвсем близо до Централния корт, откъм югоизточната му част. В него освен да си закупите сувенири в лилаво и зелено, може да си припомните и някои от класиките от близкото минало – например, Федерер – Надал от 2008 или Борг – Макенроу от 1980 г.

Очаквайте снимки от музея, както и от останалите забележителности в All England Club, в Инстаграм страницата ни през следващите дни!

Борис Стрижлев, специален пратеник на TennisKafe.com на Уимбълдън


В партньорство с Булевард България
Tenniskafe.com предупреждава, че модераторите на сайта трият коментари, които съдържат обидни квалификации, нецензурни думи, обиди по расов, етнически, религиозен, полов или сексуален признак, както и коментарите, които са на латиница. Не се допускат коментари, които съдържат спам, както и такива с главни букви (думи, фрази и изречения). Не се допускат опити за реклама без знанието и разрешението на администраторите на сайта. Модераторите не коментират причините за изтриване на постове и други модераторски намеси.
Copyright © 2020 TennisKafe.com, Тенискафе ООД, Стара Планина 3, Управител: Асен Григоров. Всички права запазени.
Created by WPH