Огромна изненада в Ню Йорк: Ашли Барти отпадна

US Open, трети кръг
Ашли Барти – Шелби Роджърс 2-6, 6-1, 6-7(4)

Световната №1 и считана за главен фаворит за трофея на US Open Ашли Барти отпадна от турнира. В мач от третия кръг австралийката допусна поражение в три сета от американката Шелби Роджърс и по този начин регистрира втората голяма изненада при жените в рамките на 24 часа, след отпадането на Наоми Осака от Лейла Фернандес.

Мачът като цяло бе труден за Барти, но едва ли много хора са очаквали това развитие на фона на факта, че тя водеше с 5-2 в решителния сет и на два пъти сервираше за спечелването на двубоя.

Четвъртфиналистката от миналата година бе загубила първите си пет двубоя срещу Барти, но намери начин да спечели шестия. Това е и първата ѝ победа над тенисистка от топ 10 след тази над Серина Уилямс в Лексингтън през миналата година и първа изобщо над действаща №1.

Всъщност, четири от петте загуби на американката от тази съперничка бяха през 2021-а, но Роджърс имаше поводи да се надява на повече, тъй като два от мачовете им бяха много равностойни.

От началото имаше признаци за трудностите, които очакват Барти в Ню Йорк. Във втория си сервис гейм тя направи четири двойни грешки и подари пробив на съперничката си. Шампионката от Уимбълдън определено не намираше целта в този първи сет, в който допусна 17 непредизвикани грешки и закономерно Роджърс стигна до успеха в него, след 6-2 за 32 минути игра без да е дала брейкбол на съперничката си.

Барти успя да промени това във втората част. След два равностойни гейма на сервис, които успя да спечели, тя проби за 3-1 и до края на сета не погледна назад. След 17-те непредизвикани в първия сет, във втория те бяха само 7, като уинърите бяха 13. Роджърс започна да играе по-дефанзивно, докато Барти конструираше точките и печелеше по-дългите разигравания.

Това надмощие продължи и в решителната част, в която австралийката си изгради аванс от 5-2 с два пробива аванс. В този момент обаче започнаха грешките на световната №1. При 5-3 и 15-0 тя направи три непредизвикани, а след още една Роджърс върна единия пробив.

Впоследствие американката взе подаването си от 30-30 и изправи на крака публиката на „Артър Аш“. Това със сигурност ѝ даде допълнителни сили и тя се бореше по изключителен начин за всяка топка в гейма при 5-4.

Стигна се до равенство, когато Роджърс спечели едно маратонско разиграване с 18 удара, след което се възползва и от слаб сервис на втория брейкбол за 5-5.

Последва тайбрек, в който американката продължи да намира отговори на атаките на Барти. Тя спечели и трите разигравания с над 10 удара в дългия гейм и това се оказа решително. При 5-5 Барти пропусна форхенд и така даде мачбол на съперничката си, при който сервисът ѝ не намери отговор от ретура на австралийката. Така след 2 часа и 8 минути мачът завърши по неочакван и за самата американка начин.

За нея следва осминафинален двубой с 18-годишната Ема Радукану, която не е загубила нито сет в досегашните си шест мача, започвайки от квалификациите.

„Трябва да ѝ благодаря, че ми предаде много уроци. Пиша си много, правя си бележки за играчите, такива неща. Половината ми тефтер е за Аш към момента. Едно и също е: Тя не пропуска нито една топка“ – коментира победителката. „Просто съм щастлива и горда от себе си, че разреших някои проблеми, някои неща, с които не се чувствах комфортно, като това да удрям високи топки все едно съм на 12.“