Радукану продължава да впечатлява, Плишкова и Швьонтек не сбъркаха

US Open, трети кръг
Ема Радукану – Сара Сорибес Тормо 6-0, 6-1

18-годишната Ема Радукану продължава великолепното си представяне на US Open. Квалификантката записа шеста поредна победа в Ню Йорк и вече е в четвъртия кръг на турнира с впечатляващо 6-0, 6-1 над Сара Сорибес Тормо след само 70 минути на корта.

По този начин британката с румънски корени се превърна в първата тенисистка през този век, която достига до втората седмица на първите си два турнира от Големия шлем. На Уимбълдън тя го направи като №338 в света, участвайки с уайлд кард. Сега, като №150, трябваше да преодолее пресявките, като до момента е загубила едва 28 гейма в рамките на 6 мача – средно по 4,7 гейма на мач. Тя продължава да има и перфектна статистика срещу тенисистки от топ 50, печелейки и четирите си такива двубои.

Успехът над Сорибес Тормо бе най-убедителният ѝ през седмицата, като тийнейджърката не остави шансове на испанката, която неслучайно е считана за една от най-тежките съпернички и има победи над тенисистки като Ашли Барти, Елена Рибакина и Онс Жабур.

Само че срещу Радукану тя изглеждаше безпомощна на корта. Британката реализира 23 уинъра и пласира 72% от първите си сервиси, игра търпеливо и бе перфектна във важните моменти. За съперничката ѝ нищо не се получаваше, включително и иначе много опасният слайс.

Все пак, въпреки убедителният резултат, в 10 от 13 гейма в мача се стигаше до 30 за загубилата го, но Радукану спечели всички без един. Тя водеше с 6-0, 5-0 преди Сорибес Тормо най-сетне да се добере до единствения си гейм в мача.

Така британката се присъединява към другата 18-годишна – Лейла Фернандес, на осминафиналите. Това е първи случай с повече от една тийнейджърка във втората седмица на US Open от 2009-а насам.

За нея следва мач срещу победителката от мача между Ашли Барти и Шелби Роджърс. „Трябваше да се боря за всяка една точка. Въпреки резултата, имаше много геймове с равенства, които можеха да отидат на сметката на всяка една от нас. Много съм щастлива, че успях да премина напред.“

Към втората седмица продължиха и две от фаворитките – Каролина Плишкова и Ига Швьонтек, които имаха коварни съпернички. Чехкинята се справи с 6-3, 6-2 срещу Айла Томлянович в мач, в който направи 33 уинъра и не допусна пробив, като на свой ред реализира три в подаванията на австралийската представителка.

По-трудна бе задачата на Швьонтек, която мина през три сета за крайното 6-3, 4-6, 6-3 срещу Анет Контавейт в мач, в който и двете завършиха с повече уинъри спрямо непредизвикани грешки. За полякинята следва двубой с Белинда Бенчич в четвърти кръг.