Андрееску се завърна с победа на AO, Халеп и Квитова също продължават

Australian Open, първи кръг

Бианка Андрееску – Михаела Бузарнеску 6-2, 4-6, 6-3

Симона Халеп – Лизет Кабрера 6-2, 6-1

Петра Квитова – Греет Минен 6-3, 6-4

Световната №9 Бианка Андрееску се завърна на Australian Open с трисетова победа над Михаела Бузарнеску. Канадката пропусна цялата 2020 г. заради контузия в коляното, но с днешното си представяне даде поводи за оптимизъм на своите почитатели.

Във втори кръг Андрееску ще играе срещу Су-Уей Шие, която по-рано днес отстрани Цветана Пиронкова.

Канадката записа повече асове (3-0) и по-малко двойни грешки (0-3) от своята опонентка, като имаше и леко превъзходство при реализираните на втори сервис точки (17-15). Андрееску реализира три от деветте си възможности за пробив (33%), докато нейната опонентка оползотвори един от четирите си брейкпойнта (25%).

Двете опонентки си размениха по един гейм в началото, след което Андрееску записа първия пробив в мача и поведе с 4-1. Бузарнеску намали резултата, но в следващите два гейма шампионката на US Open за 2019 г. даде само една точка на румънката и спечели сета с 6-2.

Андрееску поведе с 2-1 във втория сет, но в четвъртия гейм пропусна две точки за пробив и позволи на Бузарнеску да изравни. Веднага след това 138-мата в света проби сервиса на опонентката си, след което спечели и шестия гейм, за да поведе с 4-2. Румънката продължи да поддържа разликата от два гейма и триумфира във втората част с 6-4.

Заключителният сет започна много равностойно, като в първите шест гейма и двете тенисистки спечелиха своите подавания. Андрееску поведе с 4-3 след като спаси три поредни брейкпойнта, след което на свой ред проби сервиса на Бузарнеску. Канадката приключи мача с гейм на нула, оформяйки крайното 6-2, 4-6, 6-3.

Една от основните фаворитки в турнира Симона Халеп записа убедителна победа в два сета над 140-тата в ранглистата Лизет Кабрера. В следващия кръг шампионката на Уимбълдън ще се изправи срещу друга представителка на домакините в лицето на Айла Томлянович.

Един от ключовите компоненти за победата на румънката бяха спечелените на първи сервис точки, където тя регистрира 70% успеваемост срещу едва 32% за Кабрера. Халеп бе много по-прецизна и при точките си за пробив като реализира шест от осемте си възможности (75%), докато Кабрера успя при само един от шестте си опита (17%).

Халеп започна мача по перфектен начин и успя сравнително лесно да поведе с 4-0 като на два пъти проби сервиса на 23-годишната австралийка. Кабрера опита да отговори на предизвикателството и в седмия гейм спаси сетпойнт на световната №2, но Халеп спечели два гейма на нула и триумфира с 6-2 в първия сет.

Двукратната шампионка от Големия шлем продължи да доминира и поведе с 5-0 във втория сет, макар да ѝ се наложи да спасява четири точки за пробив. Кабрера записа почетен гейм, но победата на Халеп вече бе само въпрос на време и тя оформи крайното 6-2, 6-1 след точно един час игра.

Друга двукратна „мейджър“ шампионка – Петра Квитова, също намери място в следващата фаза след победа над световната №110 Греет Минен. Опонентка на чехкинята във втори кръг ще бъде Сорана Кърстя.

Квитова записа повече асове от своята опонентка (5-2), но и направи много повече двойни грешки (10-0). Решаващи за успеха на втората ракета на Чехия се оказаха спечелените на втори сервис точки (14-7), както и повечето реализирани пробиви (4-2).

Квитова спечели първия гейм в мача, но във втория пропусна възможност за пробив и Минен изравни. След това обаче двукратната шампионка на Уимбълдън значително повиши темпото и на практика уби интригата в сета акто спечели четири поредн игейма и поведе с 5-1. Минен продължи да се бори и реализира пробив, с който намали резултата на 5-3, но Квитова прекъсне серията на белгийката и спечели първия сет с 6-3.

Противно на развитието на мача вторият сет започна много по-добре за Минен, която осъществи ранен пробив и поведе комфортно с 3-0. В четвъртия гейм Квитова спаси брейкпойнт и намали резултата, но нейната опонентка възстанови разликата от три гейма при 4-1.

В тази много трудна за нея ситуация обаче Квитова показа защо е сред най-големите звезди на женския тенис. Чехкинята осъществи зрелищен обрат, като спечели пет поредни гейма и по този начин спечели мача с 6-3, 6-4 след 1 час и 23 минути на корта.