Арина Сабаленка се класира за първия си „мейджър“ четвъртфинал

Арина Сабаленка се класира за първия си "мейджър" четвъртфинал

Уимбълдън, осминафинал

Арина Сабаленка – Елена Рибакина 6-3, 4-6, 6-3

Арина Сабаленка се класира за първия си четвъртфинал на Големия шлем, след като победи Елена Рибакина в четвърти кръг на Уимбълдън. Белорускинята изпита сериозни затруднения във втория сет, но въпреки това успя да преодолее световната №20 и записа ново върхово постижение в кариерата си.

Следващата противничка на Сабленка ще бъде Онс Жабур, която победи Ига Швьонтек в един от най-очакваните мачове от днешната програма.

В хода на мача световната №4 записа по-голям брой уинъри (33-23), като в същото време направи само една непредизвикана грешка повече от опонентката си (31-30). Първата ракета на Беларус реализира пет от единадесетте си точки за пробив (45%), докато Рибакина се възползва от три от своите шест възможности (50%).

Сабаленка успя да пробие сервиса на опонентката си още в първия гейм, но Рибакина веднага върна брейка, след което осъществи обрат за 2-1. Казахстанката можеше да увеличи преднината си, но пропусна две точки за пробив и позволи на световната №4 да възстанови равенството. Това се оказа началото на силна серия за първата ракета на Беларус, която осъществи нов пробив и поведе с 4-2.

Силната серия на Сабаленка бе на път да продължи, но в седмия гейм Рибакина спаси точка за пробив и намали резултата. Това обаче се оказа недостатъчно, тъй като втората в схемата продължи да играе много силно до края на сета и се наложи с 6-3.

Вторият сет започна много по-добре за Рибакина, която поведе с 2-0 след ранен пробив, след което задържа преднината от два гейма при 3-1. Сабаленка успя да възстанови равенството, но след това световната №20 проби отново и направи резултата 5-3 в своя полза. Втората в схемата редуцира пасива си, но Рибакина не ѝ позволи отново да изравни и спечели втория сет с 6-4.

Заключителната част започна с гейм на нула за Сабаленка, но впоследствие белорускинята пропусна точка за пробив и Рибакина също спечели първото си подаване. Равенството се запази до 3-3, когато настъпи големият момент на световната №4. Сабаленка наложи непосилно за опонентката си темпо и спечели три поредни гейма на нула, като по този начин триумфира с 6-3, 4-6, 6-3 след малко под два часа игра.