Жабур елиминира и Швьонтек и достигна до четвъртфиналите

Уимбълдън, осминафинал

Ига Швьонтек – Онс Жабур 7-5, 1-6, 1-6

Онс Жабур продължи впечатляващото си представяне на Уимбълдън, като се класира за четвъртфиналите на Шампионата след трисетов успех над Ига Швьонтек. Тунизийката допусна обрат от 5-3 в първия сет, но в останалата част от мача превъзхождаше напълно световната №7. Това бе втора поредна победа на Жабур над шампионка от Големия шлем, след като в трети кръг елиминира Гарбине Мугуруса.

Следващата опонентка на световната №24 ще бъде втората в схемата Арина Сабаленка, която надделя над Елена Рибакина.

Един от основните фактори за успеха на тунизийката бе огромното ѝ превъзходство по отношение на спечелените на сервис точки (56-32). Жабур беше безупречна при възможностите си за пробив (7 от 7), докато Швьонтек реализира само три от 15-те брейкпойнта, до които достигна (20%).

В началото на мача Жабур демонстрира динамичната и агресивна игра, която показа в мача срещу Гарбине Мугуруса, и това ѝ позволи да реализира ранен пробив и да поведе с 2-0. Швьонтек намали изоставането си, но след това пропусна три точки за пробив и нейната опонентка направи резултата 3-1 в своя полза. Впоследствие обаче полякинята заигра много по-добре и възстанови равенството, като в следващите два гейма даде само една точка на световната №24.

Жабур си върна инициативата и записа два поредни гейма на 15, като по този начин поведе с 5-3. Това обаче не отчая Швьонтек, а напротив – полякинята се мобилизира напълно и изигра най-силния си период в мача. Световната №9 осъществи зрелищен обрат, като на два пъти проби сервиса на опонентката си и спечели четири поредни гейма, надделявайки със 7-5 в откриващия сет.

Във втората част Жабур продължи да играе на много високо ниво, докато в същото време в играта на Швьонтек настъпи драстичен спад. В резултат на това интрига на практика нямаше, като тунизийката успя сравнително лесно да поведе с 5-0. Швьонтек прекъсна серията на опонентката си с гейм на нула, но това се оказа само временно колебание за Жабур, която спечели категорично сета с 6-1 след 25 минути игра.

Заключителният сет започна с гейм на нула за Жабур, но Швьонтек също спечели първото си подаване и изравни. От този момент нататък обаче световната №24 контролираше напълно събитията на корта. Тунизийката на два пъти проби сервиса на седмата в схемата и спечели следващите пет гейма, като по този начин триумфира с 5-7, 6-1, 6-1 след точно 100 минути на корта.