Сабаленка дебютира в Щутгарт с убедителен успех

Porsche Tennis Grand Prix, първи кръг

Арина Сабаленка – Шуай Жан 6-2, 6-2

Арина Сабаленка записа убедителна победа над Шуай Жан в първи кръг на WTA 500 турнира в Щутгарт. Белорускинята демонстрира много добра форма в дебютния си мач в надпреварата и не срещна особени затруднения срещу световната №40.

В следващия си мач Сабаленка ще играе срещу представителката на домакините Анна-Лена Фрийдзам.

Превъзходството на световната №7 бе най-сериозно по отношение на спечелените на ретур точки (27-13), като освен това бе по-резултатна и на сервис (37-29). Сабаленка реализира четири от осемте си възможности за пробив (50%), а в същото време Жан не успя да оползотвори нито един от двата брейкпойнта, до които достигна.

Мачът започна по-добре за Жан, която спечели първия гейм, след което пред нея се откриха два поредни брейкпойнта. Те обаче бяха отразени от Сабаленка, която намали резултата, след което самата тя успя да пробие и да осъществи обрат, повеждайки с 2-1. Белорускинята продължи да доминира и записа гейм на нула, а впоследствие записа нов пробив, правейки резултата 4-1 в своя полза.

В шестия гейм Сабаленка отново спечели на нула подаването си, но след това Жан най-после успя да прекъсне серията ѝ и да редуцира пасива си. Радостта на китайката обаче не трая дълго, тъй като седмата в света стигна до три поредни сетбола. Жан спаси първия, но след това Сабаленка не остави шансове на опонентката си и спечели първия сет с 6-2.

В откриващия гейм на втората част белорускинята пропусна брейкпойнт и позволи на опонентката си да поведе в резултата, но бързо си върна инициативата, като първо изравни с гейм на нула, след което записа пробив за 2-1. Сабаленка затвърди брейка и увеличи преднината си, но Жан успя да върне интригата в сета и намали резултата на 3-2.

Поставената под №5 в схемата обаче спечели сравнително лесно следващите два гейма, а в осмия стигна до мачпойнт, който обаче не успя да реализира. Но Сабаленка не изпусна контрола върху гейма и съвсем скоро след това стигна до нова възможност за спечелването на мача. Този път първата ракета на Беларус не допусна грешка и оформи крайното 6-2, 6-2 след 68 минути на корта.